Turistom vo vlastnom regióne alebo najlepšie miesta na západnom Slovensku, kam sa oplatí ísť za zážitkom

  • Výlety na západnom Slovensku sú pre niekoho rutinou, pre iných Terra Incognita
  • Objavuj vlastný región a podpor turizmus u seba doma
  • Prinášame ti nápady na výlety, ktoré môžeš absolvovať na západnom Slovensku okamžite a bezpečne
vylety
Ilustračný obrázok (unsplash.com), TASR: Dano Veselský
  • Výlety na západnom Slovensku sú pre niekoho rutinou, pre iných Terra Incognita
  • Objavuj vlastný región a podpor turizmus u seba doma
  • Prinášame ti nápady na výlety, ktoré môžeš absolvovať na západnom Slovensku okamžite a bezpečne

Už to tak vyzerá, že v lete sa na dovolenku nepôjde. Za hranice sa chystá asi len hŕstka odvážlivcov, ešte sa uvidím, ako budú postupovať uvoľňovacie procesy v iných krajinách. Ale aj tak, nikdy nevieš, kedy si na lehátko vedľa teba na vysnívanej pláži sadne niekto nakazený. Preto sa to asi naozaj neoplatí. Tento rok si môžeš dať výzvu: spoznaj vlastnú krajinu. Alebo aspoň vlastný región.

Za vínom na bicykloch po Karpatoch

Karpatský oblúk je rozsiahly horský systém, ktorý sa tiahne od Rumunska až k nám, na Záhorie. Západné Karpaty majú nádhernú prírodu a len čo vyjdeš z Bratislavy, vhupneš do nich rovnými nohami. Ponúkajú spletitú sieť dlhých a prepojených cyklochodníkov po najkrajších častiach karpatských lesov, lúk a hájov. Samozrejme, že niektoré vedú aj malými vinárskymi mestečkami, pretože Malokarpatská vínna cesta sa dá veľmi zaujímavo absolvovať aj na dvoch kolesách. Malé Karpaty sú chránenou krajinnou oblasťou, preto si treba uvedomiť, že k prírode okolo sa musíš správať s najväčšou ohľaduplnosťou. 

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com: Victor Xok)

Neprebádané hrady a zámky

Smolenice sú unikátne. Hoci je zámok zatiaľ zatvorený, jeho okolie je tak krásne, že sa určite takúto cestu oplatí absolvovať. Bohužiaľ, je aj dosť turisticky vyťažený. Na samotnom hradnom kopci sa však rozprestiera obrovská lúka. Rastú tú divoké kvety, po okrajoch aj pár stromov, pod ktorými oddychujú ľudia a pod lesom nájdeš aj pekné lavičky. Smolenický zámok je absolútna idylka pre rodiny, páriky, umelcov a kohokoľvek. Keď sa rozhodneš venovať namiesto bohapustej prechádzke po hradnom okolí radšej športu, pokojne. Od zámku vedie niekoľko cyklotrás pre náročných cyklistov ale aj takých viac oddychových pre rodiny s deťmi. 

zdroj: TASR: Michal Svítok

Pre tých, ktorí si chcú užiť viac samoty a byť s prírodou v bližšom kontakte, odporúčame Branč. Asi 1,5 hodiny od hlavného mesta, v nitrianskom okrese, leží zrúcanina s peknými výhľadmi a pod ňou lesy ale aj priestranné lúky. 

Uhrovský hrad patrí k zrúcaným pozostatkom majetkov Matúša Čáka Trenčianskeho. Nájdeš ho v Strážovských vrchoch, čo je v rámci našich putovaní po západnom Slovensku zatiaľ najďalej. Táto ruina má jedno šťastie. Je nádherná v každom ročnom období. 

Zaujímavý a prekrásny je tiež Kostol Sv. Kataríny Alexandrijskej pri obci Dechtice. Je to síce zrúcanina, no vizuálne a pocitovo zaujímavá. Katarínka je súborom zaniknutých budov františkánskeho kláštora, pomerne zachovaných kostolných múrov a kostolnej veže zo 17. storočia. Ak sa tam pôjdeš pozrieť práve na jar, budeš sa cítiť ako v starých divokých parkov anglického vidieka. 

zdroj: TASR: Dano Veselský

Splav Dunaja

Choď na kajak. Je to super šport. Na Slovensku je asi najznámejšou riekou, ktorú splavuje veľa Slovákov ale aj turistov, práve Dunajec. Ak bývaš v hlavnom meste, ďaleko chodiť nemusíš. Na nábreží smerom na Lamač máš niekoľko jachtárskych klubov a spolkov. 

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com:Julie Thornton)

Malý Dunaj je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Čln si požičiaš, inštruktáž dostaneš, jediné, čo potrebuješ je opaľovací krém a dobrá partia. O slovenských vodách sa veľa nehovorí, každý chce ísť na raft do Slovinska. Skús sa predpripraviť a zaži leto na vode

Turistika v Plaveckom… všetkom

Plavecký štvrtok, Plavecký Mikuláš, Plavecký hrad. V tomto okolí máš veľmi veľa možností a nemusíš chodiť ďaleko. Neďaleko Trnavy ťa opäť privíta príroda Malých Karpát, jaskyne, vrchy a pekné výstupy. Keď si nájdeš malú samotu, môžeš si užiť príjemné intímčo s rodinou alebo kamošmi. Okrem oddychu ťa čakajú náročné výstupy ale aj oddychové chodníčky. Vezmi batoh na chrbát, dobrú obuv a užívaj si slnečné dni v prírode. Nezabúdaj, že ak si v lese sám, nemusíš mať na tvári ani rúško.

zdroj: TASR: Lukáš Grinaj

Takúto turistiku môžeš zakončiť dobrým pivom alebo kofolou pod hradom. Dištančný odstup je nový normál, takže ho dodržiavaj. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK