Turizmus na Islande. Spása alebo cesta do záhuby ?

  • Obyvatelia Islandu aj miestna príroda stále viac trpia príčinou správania mnohých turistovv. Kvôli nedostatku verejných toaliet napríklad prišelci svoju potrebu vykonávajú kdekoľvek. Zaznamenané sú tiež prípady, keď si turisti odchytili, zabili a ugrilovali jahňa. V honbe za najlepšou a najúžasnejšou fotografiou nerešpektujú varovné tabule, nedodržiavajú bezpečnostné pokyny a riskujú svoje zdravie a životy.
0002-gallery-iceland-waterfall-1
icelandprocruises.com, pinterest.com
  • Obyvatelia Islandu aj miestna príroda stále viac trpia príčinou správania mnohých turistovv. Kvôli nedostatku verejných toaliet napríklad prišelci svoju potrebu vykonávajú kdekoľvek. Zaznamenané sú tiež prípady, keď si turisti odchytili, zabili a ugrilovali jahňa. V honbe za najlepšou a najúžasnejšou fotografiou nerešpektujú varovné tabule, nedodržiavajú bezpečnostné pokyny a riskujú svoje zdravie a životy.

Rok čo rok sa Island stáva pre turistov zaujímavejším a dostupnejším miestom pre výlet. Každoročný nárast počtu turistov a zvýšený záujem o túto destináciu však so sebou prináša aj niekoľko problémov. V prvom rade na takýto nával turistov, ktorý neutícha, nie sú domáci obyvatelia zvyknutí, ani pripravení.

Za prvých 6 mesiacov tohto roka zavítalo na Island takmer milión turistov, čo je oproti rovnakému minuloročnému obdobiu nárast o viac ako 30 %. Podľa odhadov má počas tohto roka na ostrov pricestovať viac ako 2,4 milióna turistov, čo je takmer 7-krát viac ako počet obyvateľov žijúcich na tomto malebnom ostrove. Od roku 2009 je to nárast takmer o 2 milióny návštevníkov.

„Graf zobrazujúci počet turistov je v súčasnosti takmer vertikálny“ (Edward Huijbens)

Úmrtia na ostrove

Na severozápade ostrova zomrel jeden muž po páde z útesu. V južnej časti ostrova zakopla a spadla žena pri snahe o najlepšiu fotografiu na hore Kirkjufell, ktorá je považovaná za najfotografovanejšiu horu na ostrove. Treba však podotknúť, že v čase nešťastia sa nachádzala mimo vyznačeného chodníka, čím sa len potvrdzuje, že si turisti neuvedomujú, aké riziko a nástrahy im na ostrove plnom nedotknutej a nepreskúmanej prírody hrozia.

Foto: hiveminer.com

Ignorancia turistov

Ďalším príkladom je Geysir, čomu rozumieš aj bez prekladu.:) Ide o jednu z najnavštevovanejších atrakcií Islandu. Voda striekajúca zo zeme má okolo 80 °C, no návštevníci aj napriek varovným tabuľkám a natiahnutému lanu okolo gejzíru varovania nerešpektujú. Potvrdilo to aj video komičky Margrét Erl Maack zverejnené koncom júna, na ktorom je jednoznačne vidieť, ako sú turisti ďaleko za natiahnutým lanom a vôbec si z toho nerobia ťažkú hlavu.

Margrét sa pre islandský server Grapevine vyjadrila:

„Každý Islanďan robil ako keby dobrovoľnícku prácu, keď sa turistov snažil dostať späť za ochranné lano. Ale oni len prevrátili očami, vynadali nám a išli ďalej.“ (Margrét Erl Maack)

Podľa obyvateľov je úplne bežné, že sa každý týždeň na sociálnych sieťach objavujú videá, na ktorých nič netušiaci turisti vykonávajú potreby uprostred prírody. No vrcholom ignorancie a netolerancie je prípad z konca júna, keď muž  vykonával potrebu hneď vedľa najrušnejšej štvorprúdovej cesty medzi hlavným mestom Reykjavikom a letiskom v Keflaviku. Potvrdila to aj domáca sprievodkyňa a šoférka autobusu pre portál The Independent:

„Jedným z najväčších súčasných problémov je, že turisti používajú naše záhradky ako toalety, hlavne vo vidieckych oblastiach,“ (Freyja Thoroddsen Sigurðardóttir)

Usmrtené jahňa

Začiatkom minulého mesiaca zatkli skupinku deviatich mužov afganského pôvodu z USA, pretože podľa svedkov po poli naháňali a následne usmrtili jahňa, aby si ho upiekli na ohni. Muži však tvrdili, že jahňa zachránili z rozbúreného mora. Muži dostali pokutu 120 000 islandských korún, čo je okolo 980 €.

Foto: the-iceland.com

Svedok Bjarki Svavarsson, ktorý zavolal políciu a pre server The Independent sa vyjadril:

„Najskôr nechceli nič priznať, mali však v aute v čiernom vreci jahňa s podrezaným krkom,“ (Bjarki Svavarsson)

Problémy s ubytovaním

Ďalším z problémov je nedostatok ubytovania. Napriek tomu, že takmer polovica všetkých nehnuteľností na ostrove je ponúkaná prostredníctvom služby Airbnb, domáci stále nie sú pripravený na turistický boom a na ostrove je dlhodobý problém s ubytovaním pre turistov a s bývaním pre miestnych obyvateľov.

Turisti sa preto viac krát pokúsili získať ubytovanie od dverí k dverám s vierou, že získajú nocľah zdarma. Niečo podobné zažila aj miestna obyvateľka Helga Árnadóttirová, ktorá pre portál Iceland Monitor opísala situáciu, keď francúzsky pár hľadal ubytovanie a zvonil takmer na každý byt.

„Povedala som im, že to nie je možné, že narušujú súkromie ľudí,“ (Helga Árnadóttirová)

Foto: thetoc.gr

Ak sa už turistom nepodarí nájsť ubytovanie prostredníctvom airbnb, hotelov alebo vyklopkávaním na dvere, uchyľujú sa k stanovaniu a kempovaniu. Aj v tomto prípade porušujú pravidlá, pretože na mnohých miestach je kempovanie kvôli rýchlym zmenám počasia a nebezpečnému vetru zakázané.

Najlepšie to zhrnula už spomínaná sprievodkyňa a šoférka autobusu, ktorá situáciu ohľadom neposlušných a nepoučiteľných turistov opísala takto:

„Akoby si veľa ľudí myslelo, že je Island veľké ihrisko, kde neplatia žiadne pravidlá,“ (Freyja Thoroddsen Sigurðardóttir)

Faktom je, že turizmus krajinu dostal z ekonomickej krízy v roku 2009 a priniesol do krajiny veľké množstvo peňazí. Na druhej strane je však stále rastúci počet turistov problémom, ktorý musí byť vyriešený, inak môže dôjsť k úplnému zničeniu ostrova turistami, čím sa následne stane nezaujímavou destináciou.

zdroj: independent.co.uk; grapevine.is; ft.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK