Túto vyhliadku v Rakúsku zvládnu absolvovať len silné povahy. Prejsť môžeš po sklenenej podlahe nad priepasťou

  • Počul si už o rakúskom ľadovci Hunerkogel?
  • Nájsť tu môžeš hneď niekoľko atrakcií, ktoré navodia adrenalín aj tým najtvrdším povahám
  • Na tomto mieste si dokonca môžeš vyskúšať, aké je to levitovať
pin
pixabay.com, unsplash.com
  • Počul si už o rakúskom ľadovci Hunerkogel?
  • Nájsť tu môžeš hneď niekoľko atrakcií, ktoré navodia adrenalín aj tým najtvrdším povahám
  • Na tomto mieste si dokonca môžeš vyskúšať, aké je to levitovať

Tento pocit ti navodí Dachstein Skywalk, alebo takzvaný Nebeský chodník, ktorý sa nachádza úctyhodných 3-tisíc metrov nad morom. Dachstein Skywalk nájdeš priamo pri hornej stanici lanovej dráhy Dachstein Gletscherbahn, ktorá sa nachádza 4 hodiny autom od Bratislavy. 

zdroj: pixabay.com

Miesto ponúka takmer neobmedzený výhľad do okolia a na vrcholky Álp. V jasných dňoch môžeš vidieť z tohto Nebeského chodníka aj Taury s Grossglocknerom a Grossvenedigerom a na juhu Triglav v Slovinsku a na sever až do Čiech. Okrem mimoriadneho výhľadu do diaľky ponúka skywalk priamy pohľad na prírodné krásy Dachsteinu.

zdroj: pixabay.com

Samozrejme, o bezpečnosť je tu postarané. 40 ton ťažká oceľová konštrukcia je odolná vetru o rýchlosti 210 km/h, zvládne zaťaženie snehom až do 8 metrov a je určená až pre 150 osôb. Visutý most má celkovú dĺžku skoro 100 m s výhľadom jednak na krásne vrcholy Álp, ale taktiež do takmer 400 metrovej hĺbky. Keď po ňom kráčaš, máš priepasť priamo pod nohami a vidíš ju.

Schody do prázdna nasleduje po prejdení po visutom moste. Nie každý, kto zvládne visutý most, je schopný zostúpiť aj po týchto 14-tich schodoch prakticky celých zo skla aj so skleneným zábradlím na dolnú plošinu – taktiež zo skla. Kto to dokáže, ocitne sa vo voľnom priestore pod úrovňou visutého mosta. A práve tu by si mali dávať citlivejšie povahy, ktoré môžu mať pri pohľade nadol závraty. 

Keď už budete hore, určite sa oplatí navštíviť aj ľadovú jaskyňu Dachstein Ice Palace. V tejto jaskyni budeš mať možnosť obdivovať ľadové sochy, vytesané niekoľko metrov pod povrchom.

Najdlhší visutý lanový most na Slovensku

Vedel si, že pri návšteve via ferraty na Skalke sa môžeš prejsť aj po najdlhšom lanovom moste a lanovej lezeckej sieti na Slovensku?

Náučná zaistená cesta (via ferrata) Komín sa nachádza v Kremnických vrchoch, presnejšie ide o Flochovský chrbát. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred 2 rokmi.

zdroj: archív BBSK

Via ferrata je jednosmerná a má 3 cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku.

Na zaistenej ceste ťa čaká 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Naraziť tiež môžeš na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obtiažnosťou. 

Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie si môžeš požičať v Relax centre na Skalke. Ferrata by mala byť verejnosti prístupná už v marci.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK