Túžiš po vlastnej firme a slušnom zárobku? Toto je 2-týždňová výzva, ktorú by si mal skúsiť

  • Príbehy úspešných podnikateľov sú rôzne, spája ich ale odvaha
  • Payal Kadakia prišla s "naivnou myšlienkou", no teraz má jej firma hodnotu 470 miliónov dolárov
  • Príbehy úspešných podnikateľov sú rôzne, spája ich ale odvaha
  • Payal Kadakia prišla s "naivnou myšlienkou", no teraz má jej firma hodnotu 470 miliónov dolárov

Týždenný seriál The Boss z dielne BBC pravidelne prináša príbehy úspešných podnikateľov z celého sveta, ktorý sa väčšinou presadili pomerne netradičným spôsobom. Zaujímavou priekopníčkou je Payal Kadakia, zakladateľka bookingovej stránky ClassPass.

Dokázal by si vymyslieť nápad pre svoje vlastné podnikanie len za 14 dní a naozaj s tým začať? Payal do toho išla, a takto to skončilo.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Payal Kadakia

Payal mala 27 rokov, keď sa v roku 2010 rozhodla opustiť zamestnanie a vybudovať vlastnú firmu. V tom čase pracovala pre hudobné vydavateľstvo Warner Music Group v New Yorku. Práve tam dostala inšpiráciu, aby sa pokúsila založiť svoju vlastnú spoločnosť. Rozhodla sa, že tak učiní po dovolenke v severnej Kalifornii.

„Prišla som do San Francisca a stretla sa s mnohými podnikateľmi. Pomyslela som si, čo keby som prišla s nejakou myšlienkou? A dala som si na to dva týždne,“ hovorí Payal.

Nápad však prišiel už po 36 hodinách. Vášnivá tanečnica a milovníčka fitness sa chcela prihlásiť na hodiny baletu v New Yorku.

„Navštívila som šesť rôznych webových stránok a nevedela som sa rozhodnúť, ktorá trieda je pre mňa tá správna,“ povedala Payal. Rozhodla sa preto vytvoriť stránku, ktorá by zhromáždila všetky tanečné kluby a fitness triedy z celého mesta (NY) a umožniť užívateľom, aby sa z tejto jedinej stránky mohli rovno prihlásiť. Ona by si potom účtovala nejakú províziu za sprostredkovanie.

Nápad prišiel prýchlo. Následne po šiestich mesiacoch skúmania svojej podnikateľskéj myšlienky dala výpoveď v práci. Začala pracovať na svojej stránke ClassPass a oslovovať jednotlivé tanečné kluby a fitness centrá. V súčasnosti má jej firma so sídlom  v New Yorku hodnotu 470 miliónov dolárov a pôsobí v celých USA a ďalších deviatich krajinách vrátane Veľkej Británie, Kanady a Austrálie.

Časopis Forbes odhaduje osobný majetok Payal viac ako 50 miliónov dolárov. Odvážna podnikateľka sa narodila v New Jersey rodičom, ktorí emigrovali z Indie.

Nešlo všetko ako po masle hneď od začiatku. Payal potrebovala niekoľko pokusov, kým našla ten najlepší obchodný model.

V roku 2011 si dala dva roky na to, aby dosiahla úspech so svojou stránkou ClassPass, ktorá sa pôvodne volala Classtivity. „Z našetrených úspor som si mohla dovoliť skromne žiť dva roky,“ prezradila Payal.

Od kamarátov a rodiny dostala finančnú injekciu 500 000 dolárov, vďaka čomu sa stránku ClassPass rozbehnúť v roku 2012, avšak zažila fiasko. Po spustení totiž vôbec nepriniesla toľko predajov ako si predstavovala.

„Museli sme sa na obchod pozrieť tvrdo realisticky,“ uviedla. Spoločnosť Payal v roku 2014 zmenila spôsob fungovala. Prestala užívateľom umožňovať rezervácie  jednotlivých hodín a namiesto toho začala ponúkať celé balíky lekcii/kurzov.

Najskôr ponúkala 20 hodín mesačne za stanovený poplatok, ale potom to znížila na 10, keď si uvedomila, že väčšina ľudí nemá čas chodiť cvičiť tak často.

Dnes sa balíky predávajú na základe predplatného a namiesto toho, aby si užívatelia mohli rezervovať určitý počet hodín mesačne, kupujú si teraz 25 až 100 kreditov.

Zmeny, ktoré robila za chodu, sa nezaobišli bez kritiky, ale Payal tvrdí, že všetky zmeny boli nevyhnutné pre nájdenie optimálneho riešenia pre klientov aj pre financovanie stránky a rozhodne sa to oplatilo.

Súkromná spoločnosť síce nezverejňuje svoj ročný obrat, ale nedávno získala viac ako 173 miliónov dolárov od externých investorov vrátane spoločnosti Google.

Úspech spoločnosti stojí na ľudskej pohodlnosti. Stránka ClassPass má jednoduchý systém a odstraňuje zo života ľudí niektoré bariéry.

Payal sa podarilo rozšíriť portfólio služieb o rezervácie akupunktúry, masáži či kozmetiky. V budúcnosti plánuje pridať aj rezervácie kurzov z fotografie, umenia a remesiel.

Minulý rok sa Payal vzdala výkonnej riadiacej funkcie. Jej úlohou je teraz zameriavať sa na nové produkty, branding a marketing. Tiež si založila vlastnú tanečnú skupinu Sa Dance Company, ktorá učí tradičné indické tance.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK