Tvoj cestovný pas nahradí tlkot srdca. Predikcie pre budúcnosť cestovania sú šialené

  • Spoločnosť EasyJet vydala report o budúcnosti cestovania
  • Niektoré predikcie znejú neuveriteľne
  • Mala by zmiznúť nutnosť pasu aj batožiny
pas tlkot srdca
Ilustračná fotografia, SIU, Unsplash/Matt Collamer
  • Spoločnosť EasyJet vydala report o budúcnosti cestovania
  • Niektoré predikcie znejú neuveriteľne
  • Mala by zmiznúť nutnosť pasu aj batožiny

Cestovanie lietadlom je rýchle, efektívne a prvý let je snáď pre každého nezabudnuteľným zážitkom. Udalosti z minulosti však urobili z lietania spôsob cestovania s vôbec najsilnejším dôrazom na bezpečnosť. Pred nástupom do lietadla musíš myslieť na mnoho detailov a v takom zmätku je ľahké zabudnúť na takú banalitu, ako napríklad cestovný pas.

Nutnosť nosiť pri sebe tento doklad by sa však mohla, v nie príliš vzdialenej budúcnosti, úplne vytratiť. Na identifikáciu pasažiera by údajne mohla postačiť vec, ktorú pri sebe nosíme všetci a vždy.

Postačí srdce

Aspoň to si myslí letecká spoločnosť EasyJet vo svojom reporte o budúcnosti cestovania, o ktorom ďalej informuje spravodajský web The Independent. Cestovné pasy by mohol podľa nej do roku 2070 nahradiť srdečný tep.

Na prvý pohľad ide o naozaj futuristickú či priam nedosiahnuteľnú víziu, no portál pripomína, že biometrické údaje, akým je aj tlkot srdca, sa dnes využívajú bežne a existujú dokonca aj globálne systémy, ktoré tieto údaje zbierajú. Výsostným príkladom sú napríklad odtlačky prstov, ktorými dnes milióny ľudí odomykajú svoje mobilné zariadenia.

O podobný prípad ide aj pri tlkote srdca, ktorého rytmus je unikátny pre každého človeka. To však nie je jediná zmena, ktorá cestovateľov v budúcnosti očakáva. Ďalším otravným obmedzením pri lietaní je napríklad hmotnostný limit batožín. V roku 2070 budeš údajne môcť zabudnúť aj na tieto pravidlá.

Vrchol pohodlnosti

Ako dodáva portál TimeOut, na dovolenku budúcnosti si batožinu už ani brať nebudeš. Oblečenie si budeš totiž môcť pohodlne vytlačiť v 3D tlačiarni priamo na tvojej hotelovej izbe.

Keď už je reč o izbách, tie z roku 2070 by mali byť plne upraviteľné podľa preferencií návštevníkov. Behom sekúnd budeš napríklad môcť meniť tvrdosť tvojho matracu, teplotu izby, ale aj hudbu, ktorá ťa pri príchode privíta.

futuristická izba
zdroj: Unsplash/Mark Chaves

Ďalšie očakávané zmeny z reportu vyberá portál LadBible. Pohodlná byť nemala byť len samotná izba, ale aj cesta k nej. Údajne môžeš zabudnúť na nepohodlné sedačky v lietadlách, pretože tie z budúcnosti budú schopné sa automaticky prispôsobovať tvaru tela pasažiera. Zábavu počas letu ti zaručí premietacie zariadenie, ktoré bude obsah tvojho výberu premietať priamo do tvojich očí.

Vecou minulosti by sa mala podľa odborníkov, ktorých si EasyJet prizval, stať aj jazyková bariéra. Turisti v budúcnosti budú totiž mať k dispozícii univerzálne prekladacie zariadenie, ktoré bude všetky jazyky sveta prekladať v reálnom čase.

Spoznávanie nikdy nebolo ľahšie

Ak sa rozhodneš vycestovať napríklad do takého Ríma, už sa nebudeš musieť dívať len na zrúcaniny staré tisícky rokov a predstavovať si, ako miesta vyzerali v dávnych časoch.

VR headsety by mali nahradiť prácu sprievodcov a upravovať prostredie, v ktorom sa nachádzaš na jeho podobu v časoch najväčšej slávy. V roku 2070 si budeš tak môcť naživo pozrieť napríklad gladiátorský zápas.

VR
zdroj: Unsplash/XR Expo

Úplne by sa mala vytratiť aj nespokojnosť s dovolenkou. To údajne zabezpečí technológia podobná tej, ktorú už v súčasnosti vyvíja Meta – tzv. Metaverse.

Pri vyberaní destinácie si budeš môcť opäť na hlavu nasadiť headset virtuálnej reality a miesto, kam cestuješ, si obzrieť vopred. Pravú podobu cestovania v budúcnosti však naozaj ukáže len čas.

Zdroje: The Independent, TimeOut, LadBible

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá