Tvoja depresia možno súvisí so syndrómom dráždivého čreva. Vedci prišli s prekvapivými zisteniami

  • Gény môžu podľa vedcov vysvetliť, prečo úzkosť súvisí s poruchou čriev
  • Štúdia skúmala viac ako 50-tisíc jedincov so syndrómom dráždivého čreva
  • Objav môže pomôcť pri vývoji lepších testov a liečby tohto ochorenia
bolest
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jonathan Borba/Mehrpouya H
  • Gény môžu podľa vedcov vysvetliť, prečo úzkosť súvisí s poruchou čriev
  • Štúdia skúmala viac ako 50-tisíc jedincov so syndrómom dráždivého čreva
  • Objav môže pomôcť pri vývoji lepších testov a liečby tohto ochorenia

Syndróm dráždivého čreva je bežný na celom svete a prejavuje sa už v ranej dospelosti. Toto ochorenie je spájané s bolesťami brucha, dysfunkciou čriev a nadúvaním. Môže tento syndróm súvisieť s úzkosťou?

Podľa novej štúdie sa úzkosť vyskytuje často práve u ľudí so syndrómom dráždivého čreva, ako uvádza portál BBC. Túto príčinu možno vysvetliť génmi.

Emocionálny stav alebo ochorenie

Mnoho ľudí si myslí, že syndróm dráždivého čreva je iba v ľudskej mysli. Často ho mnohí označujú iba ako emocionálny stav a nie ochorenie. 

Syndróm dráždivého čreva je podľa profesora Milesa Parkesa, gastroenterológa v nemocnici Addenbrookes v Cambridge, stále zle pochopený. Ten riadil výskum génov a tvrdí, že dokonca aj mnohí lekári ho môžu nesprávne kategorizovať ako psychosomatický, a to kvôli spojitosti so stresom a úzkosťou. 

zdroj: Unsplash/@y.rss

Výskumníci, ktorí publikovali novú štúdiu v časopise Nature Genetics, dúfajú, že ich objav zabráni tomu, aby sa toto ochorenie označovalo ako nejaký stav mysle alebo emocionálny stav, ako uvádza portál Tribune India.

Spoločný genetický pôvod

Nová štúdia skúmala DNA viac ako 50-tisíc jedincov, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva a porovnávala ich s DNA zdravých ľudí. 

Výsledky ukázali viacero prekvapivých zistení. Podľa odborníkov je dedičnosť syndrómu dráždivého čreva pomerne nízka a tiež že genetická výstava, ktorá vystavuje ľudí riziku tohto ochorenia, zvyšuje riziko bežných porúch nálady, ako napríklad depresia, úzkosť, neurotizmus a nespavosť. 

„Naša štúdia ukazuje, že tieto stavy majú spoločný genetický pôvod, pričom postihnuté gény môžu viesť k fyzickým zmenám v mozgu alebo nervových bunkách, ktoré následne spôsobujú symptómy v mozgu a symptómy v čreve,“ hovorí profesor Parkes.

zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

To však ešte podľa odborníkov nedokazuje, že symptómy syndrómu dráždivého čreva spôsobujú úzkosť alebo naopak. V konečnom dôsledku ale môže tento objav pomôcť pri vývoji lepších testov a liečby syndrómu dráždivého čreva.

Ide o závažnú vec

34-ročná pacientka Laura Tebbs má už dlhšie skúsenosti s úzkosťou a depresiou, ako uvádza portál BBC. Syndróm dráždivého čreva sa však u nej prejavil až v januári, po tom, ako dostala ochorenie Covid-19.

„Už desaťročie mám záchvaty depresie a úzkosti, takže viem, aké to je žiť s tým, ale môj syndróm sa začal po tom, čo som tento rok v januári mala Covid,“ uviedla Tebbs.

Ako sama tvrdí, prežívala neustále bolesti pri každom jedle a vždy sa nafúkla. Dokonca to bolo až také zlé, že si nedokázala obliecť žiadne z jej normálnych nohavíc, a tak si dávala iba legíny. Mnohí ľudia nechápu, o akú závažnú vec ide.

zdroj: Unsplash/@mxsh

Laura ďalej hovorí, že bola neustále náladová a unavená. Nedokázala sa venovať veciam, ktoré ju bavili, ako napríklad ísť von s priateľmi. Preto si ju pod ochranu zobral profesor Miles Parkes, pod ktorého vedením sa jej stav značne zlepšil.

Zdroje: BBC, Tribune India, Nature Genetics

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie