Tvoju prácu možno obľubujú psychopati, týchto 10 ich priťahuje absolútne najviac

  • Psychopatov je na svete až 1 % z celej populácie
  • Často si ľudia myslia, že sú to kriminálnici
  • Aké sú najčastejšie zamestnania, ktoré psychopati volia?
povolania
Unsplash/Sammy Williams/Gregory Hayes
  • Psychopatov je na svete až 1 % z celej populácie
  • Často si ľudia myslia, že sú to kriminálnici
  • Aké sú najčastejšie zamestnania, ktoré psychopati volia?

Pri slove psychopat si veľa ľudí vybaví filmového psychopata Hannibala Lectera z Mlčania jahniat. Niektorí si môžu spomenúť aj na legendárnych zločincov, ako je Charles Manson či Jeffrey Dahmer.

Iní si zase predstavia jedného nášho nemenovaného politika, ktorého slovenský ľud pozná pod prezývkou psychopat. Možno sa aj ty pýtaš, ako takí psychopati vyzerajú a v ktorých povolaniach ich je najčastejšie možné stretnúť. 

Psychopati oficiálne neexistujú 

Začneme tím, kto je psychopat a aké má vlastnosti. V skutočnosti sú slová psychopat alebo sociopat výsledkom populárnej kultúry. V modernej psychiatrii sa tieto termíny nenachádzajú, ľudí, ktorých tak moderná kultúra označuje, medicína nazýva ako antisociálne osobnosti.

„Psychopati boli z diagnostického súboru vyškrtnutí, pretože ich označenie urážalo, ako povedali škrtači. Takže dnes psychopati neexistujú, aspoň nie v oficiálnom zmysle,“ vysvetľujú vo svojej knihe Čas psychopatov bratia Radkin a František Honzákovci.

zdroj: Unsplash/Isai Ramos

V populárnej kultúre sa psychopati často spájajú s vraždami a násilnými či sexuálnymi parafíliami, v skutočnosti sa takýchto činnov dopúšťa len zlomok z nich.

Skutočného psychopata človek na prvý pohľad ani nerozpozná. Môže to byť očarujúci, sympatický a úspešný človek, ktorý spočiatku doslova dokáže okúzliť druhých.

„Ak existuje jedna vec, ktorú majú psychopati spoločnú, tak je to majstrovská schopnosť vydávať sa za normálneho bežného človeka, zatiaľ čo za fasádou, brutálnou a brilantnou maskou, bije zmrazené srdce bezohľadného dravca,“ uvádza psychológ Kevin Dutton vo svojej knihe Múdrosť psychopatov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Čas psychopatov/Radkin Honzák a František Honzák, Múdrosť psychopatov/Kevin Dutton, The Psychopath Test/Jon Ronson, NPR, Psychology Today, The Telegraph, Psychology Today, Independent, the Daily Beast, Psychology Today, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá