Tvoria pod značkou HELMST a sleduje ich aj Roberto Cavalli. Dvaja Košičania sa dostali medzi svetovú módnu špičku

  • Za 10 rokov pôsobnosti sa dostali na China Fashion Week a do showroomu v rámci TOP 5 značiek s módnymi doplnkami
  • O týchto Slovákoch tuší doma len málokto, v zahraničí však žnú úspechy
  • Minulý rok sa však Adriana Tomajková a Juraj Jakcsi predstavili Slovensku na celosvetovo známom filmovom festivale americkej módnej kritičky Diane Pernet
  • V rozhovore sa dozvieš aj to, ako sa rozbieha biznis v zahraničí z východu Slovenska, aký je čínsky trh a ako sa dá plast skombinovať s myšlienkou udržateľnej módy
helmst
HELMST Design
  • Za 10 rokov pôsobnosti sa dostali na China Fashion Week a do showroomu v rámci TOP 5 značiek s módnymi doplnkami
  • O týchto Slovákoch tuší doma len málokto, v zahraničí však žnú úspechy
  • Minulý rok sa však Adriana Tomajková a Juraj Jakcsi predstavili Slovensku na celosvetovo známom filmovom festivale americkej módnej kritičky Diane Pernet
  • V rozhovore sa dozvieš aj to, ako sa rozbieha biznis v zahraničí z východu Slovenska, aký je čínsky trh a ako sa dá plast skombinovať s myšlienkou udržateľnej módy

Kabelky nešijú, oni ich totiž nitujú. Začalo to vtedy, keď si Juraj priniesol do práce jednu veľmi nápaditú. Adrianu zaujala. Juraj jej vtedy povedal, že pochádza od košického dizajnéra, v skutočnosti si ju jeden večer vyrobil sám. A tak vznikol nápad, spojili sa dva talenty a dnes fungujú pod značkou HELMST. Žijú v Košiciach a ich kabelky boli súčasťou China Fashion Week.

Chcú, aby bol ich dizajn dych vyrážajúci a aby z neho ľudia nevedeli spustiť zrak. Vďaka totiž HELMST zažiješ emóciu.

zdroj: HELMST design

Dizajn je o nekomerčnej tvorbe a plnom nasadení. Je to tak aj u vás?

Myšlienka HELMST má asi 10 rokov, kedy sme sa vzájomne ešte ani nepoznali. HELMST mal predstavovať koncept, zastrešujúci umeleckú tvorbu a dizajnérske produkty. No konkrétna a fyzická podoba vo forme kabelky vznikla len nedávno. Jedná sa teda o mladú značku, ak hovoríme o jej zhmotnenej forme a obaja zároveň máme full time jobs, ktoré nám dávajú neskutočne zabrať. Každý si budujeme kariéru aj mimo HELMST. No snažíme sa na značke neustále pracovať, dokonca za rok fungovania sa nám podarilo vyprodukovať už niekoľko nových modelov.

Aká je vaša cieľová skupina? Pre koho sú kabelky určené?

Pre kohokoľvek, kto sa s dizajnom stotožní. Klientov neselektujeme ani si nevyberáme, no je pravda, že pokiaľ si HELMST klient zvolí a zakúpi, pravdepodobne ma osobitý štýl a vkus.

HELMST sú vyrobené z plastu. Dnes sa hlavne pri tvorbe slovenských módnych návrhárov razí teória zero-waste a silný dôraz sa kladie na ekológiu. Je vyrábať plastové kabelky ekologické?

Je predávať Coca-Colu v plastových fľašiach ekologické? A tu sa bavíme o celosvetovej značke, ktorej produkt si môže dovoliť väčšina ľudí a zároveň sa jedná viac-menej o „jednorázovku“. Naše kabelky svojou cenovou hladinou, ktorá odráža náročnosť vyhotovenia, nie sú pravdepodobne dostupné pre kohokoľvek a dizajn je navrhnutý tak, aby vydržala čo najdlhšie, ak nie celý život. Svojím materiálom je dosť možné, že nás prežijú.

Nechceme produkovať módne doplnky, ktoré budú ľudia milovať len jednu – dve sezóny. Je na zvážení, či nie je menej ekologické kupovať nekvalitné kabelky každú jednu sezónu, na ktorých výrobu sa použije omnoho viac zdrojov, ako mať jednu kvalitnú, aj keď plastovú kabelku. Práve ten plast a kvalitné spracovanie je zárukou, že môže byť len jedná.

zdroj: HELMST Desigh

(Ak poznáš aj ty niekoho so zaujímavým životným príbehom na Slovensku či v zahraničí, daj nám vedieť na [email protected] a v ďalších článkoch sa môžeš objaviť aj ty alebo tvoj úspešný kamoš!)

HELMST sleduje na Instagrame aj módny mág Roberto Cavalli – toto sa ako stalo?

Tak isto, ako sme dali follow my. Proste jeden pohľad, letmý scroll contentu, prebehnutie chemickej reakcie, láska a klik : follow!

O vás veľa ľudí na Slovensku nevie. A pritom otvárate showroomy na zaujímavých a hlavne známych miestach vo svete. Ako sa dá presadiť v zahraničí a doma ostať v anonymite?

Celkom jednoducho, začnete aktivitou práve v zahraničí. Pokiaľ nepodnikáte kroky, aby Vás ľudia spoznali doma, tak Vás ani nespoznajú. My sme začali úplne opačne, ako je toho zvykom, a to ráznym skokom do sveta. Ale naša anonymita v rámci domáceho prostredia nie je cielená. V zásade prinesieme s radosťou HELMST kdekoľvek bude záujem.

No nie je celkom pravda, že sme v rámci Slovenska v anonymite. Zúčastnili sme sa totiž filmového festivalu ASVOFF -A Shaded View On Fashion Film, za ktorým stojí Diane Pernet a tento festival má celosvetové pôsobenie. No a prednedávnom ho niekoľko šikovných ľudí z módnej oblasti, spolu so zakladateľkou Diane Pernet, prinieslo aj na Slovensko.

Nám sa s krátkym spotom o HELMST podarilo dostať do najužšieho výberu a zúčastnili sme sa aj finálnej prezentácie a povestného červeného koberca, čo bolo realizované v Bratislavskom Auparku.  Práve tam sme jemným skokom prenikli do „slovenského módneho sveta“, kde sme stáli po boku známych slovenských návrhárov.

zdroj: HELMST Design

Minulý rok sa kabelky z rúk Košičanov ocitli na China Fashion Week 2019. Ako ste sa k tejto lukratívnej ponuke dostali?

Lukratívnym priateľstvom s Lenkou Suchovou, ktorá je promotérkou a módnou agentkou. S Lenkou sa poznáme už dlhšie, no keď zistila, že vyrábame kabelky HELMST, okamžite ich zbalila do kufra a zobrala so sebou do Číny. Navyše vizuál kabeliek : lesk, plast, farebné popruhy – to je presne to, čo Čínsky trh a miestni mladí ľudia milujú!

zdroj: HELMST Design

Je náročné zaujať módou v zahraničí?

Zaujať všeobecne je v dnešnom svete buď veľmi jednoduché alebo veľmi náročné. Tým, že je globálny a prepojený svet, človek prichádza dennodenne do styku s množstvom podnetov, nápadov, produktov. To vám, ako novovznikajúcej značke buď prospeje, a aj jeden príspevok na Instagrame vás vynesie medzi TOP alebo ostanete v zabudnutí vplyvom iných silnejších značiek. Je to častokrát o šťastí, náhode. My stále pracujeme, učíme sa a čakáme možno aj na tu správnu konšteláciu hviezd.

Práve kvôli tomu mi to ešte o to ťažšie pripadá v krajine, akou je Čína, tam je tej módy veľké množstvo.

Máte pravdu, aj keď v dnešnom globálnom svete je módy veľké množstvo už skutočne všade. Mladí ľudia však neustále prahnú po novinkách, čo je aj prirodzenou vlastnosťou človeka. Priniesť niečo nové, objavovať niečo nové a podobne. Pokiaľ prinesiete niečo nové, je vysoká šanca, že zaujmete. Navyše ak je to niečo lesklé a plastové – Čína je naša 100% cieľovka. Nehovoríme o tom, že ak by sme to ešte potlačili náhodou motívom Hello Kitty a podobne.

zdroj: HELMST

To je pravda. No v povedomí mnohých je táto krajina synonymom lacnej pracovnej sily a mnohých fejkov.

Áno, ale zároveň je silným obchodným partnerom s obrovským potenciálom a kúpnou silou. Navyše, my z Číny nedovážame, ale dodávame im tam kvalitný európsky dizajn a spracovanie.

Aké sú Vaše ďalšie plány? V úvode ste spomínali, že HELMST je zatiaľ len Váš side-job. Chceli by ste sa mu jedného dňa venovať naplno?

Nenazvali by sme HELMST ako side-job. S HELMST sme obaja v dennodennom kontakte. Žijeme ním, on žije s nami v našej každodennosti. Nie je možné a ani ho nechceme oddeliť od našich ostatných aktivít a činností. Je možné náš vzťah k HELMST prirovnať k jedlu, ktorému sa venujete každý deň, aj keď nie 100% svojho času a potrebujete ho k životu.

My HELMST určite potrebujeme, napĺňa nás táto kreatívna tvorba a túžime po tom, aby aj iní mali potrebu mať HELMST vo svojom živote každý deň. Ako kabelku, ale aj ako umelecký kúsok, ktorý v nich a iných vyvolá príjemnú emóciu. Plánujeme urobiť z HELMST celosvetovú značku.

Aké kabelky nosíte vy?

Čakal by niekto inú odpoveď, ako HELMST? Obaja nosíme vždy len naše kabelky. Kým ja som verná 1 – 2 kúskom, ktoré boli doposiaľ navrhnuté. Juraj ich vždy obmieňa, aby vedel, čo prípadne môže zákazníkovi prekážať alebo naopak vyhovovať pri ich nosení. Je teda naším interným testerom každej jednej kabelky.

zdroj: HELMST Design

Kúpili by ste si dnes kabelku napríklad zo Zary alebo H&M?

Ak by ste boli skvelým cukrárom, ktorého koláče by ľudia milovali, chodili by ste k inému cukrárovi? Rozhodne sme verní HELMST. Navyše pri našej kreativite si vieme vždy vytvoriť kúsok na mieru presne podľa našich aktuálnych potrieb.

Ako dlho vydrží HELMST kabelka v porovnaní s tou z bežného reťazca?

Tým, že je zostavená kvalitnými nitmi a je vyrobená z plastu, ktorý prežije nás všetkých, prežije aj kabelka HELMST celý život. Niekedy bývala kvalita kabeliek tak vysoká, že dámy mali 1, možno 2 za celý život a zdedila ich ešte dcéra alebo vnučka. Tomu sa chceme priblížiť aj my, aby HELMST vydržal použitými materiálmi čo najdlhšie a svojím dizajnom večne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK