Tvrdý boj proti turistom. Obľúbené dovolenkové destinácie dali stopku na alkohol, hrozí pokuta 1 500 eur

  • Opatrenia sú súčasťou úsilia obmedziť nadmerné množstvo turistov
  • Vo vážnych prípadoch hrozí pokuta aj 3-tisíc eur
dovolenka, party, more
Ilustračná fotografia Unsplash/Reiseuhu
  • Opatrenia sú súčasťou úsilia obmedziť nadmerné množstvo turistov
  • Vo vážnych prípadoch hrozí pokuta aj 3-tisíc eur

Regionálna vláda zakázala nočný predaj alkoholu a sprísnila jeho konzumáciu na turisticky najviac vyhľadávaných miestach na španielskych ostrovoch Malorka a Ibiza. Informuje o tom tlačová agentúra TASR. 

Nové opatrenia sú súčasťou úsilia obmedziť nadmerné množstvo turistov. Týkajú sa oblastí Llucmajor, Palma a Calviá na Malorke a Sant Antoni de Portmany na Ibize. Úrady na týchto miestach zakázali predaj alkoholu v čase od 21:30 h do 08:00 h.

Vláda už v minulosti upozorňovala turistov na nevhodné správanie 

Ako ďalej informuje TASR, pre tieto oblasti platí aj zákaz plavby tzv. párty lodí vo vzdialenosti menšej ako jedna námorná míľa (1 852 m) od pevniny. Turisti nemôžu v týchto oblastiach z lodí vystupovať ani na ne nastupovať, skonštatoval denník Majorca Daily Bulletin.

Nová vyhláška baleárskej vlády rozširuje už existujúci zákon z roku 2020, ktorý zakázal tzv. happy hours (znížené ceny alkoholu v baroch v určitých časoch), organizované hromadné navštevovanie barov, ponuku dvoch alkoholických nápojov za cenu jedného, predaj alkoholu v obchodoch medzi 21:30 a 08:00 h a propagáciu párty lodí na určitých miestach.

Vláda už predtým upozorňovala turistov, že za nevhodné správanie im hrozí pokuta. Teraz boli tieto pokuty výrazne sprísnené.

Pitie alkoholu na verejnosti v rámci veľkého davu a narúšanie verejného pokoja môže viesť k pokutovaniu vo výške 750 až 1 500 eur. V závažných prípadoch môže byť pokuta dokonca až 3-tisíc eur. Informuje o tom internetová stránka Canarian Weekly.

„Starosta mesta Palma de Mallorca Jaime Martínez uviedol, že jedným z jeho cieľov je napraviť necivilné správanie. Opatrenia budú platiť iba do 31. decembra 2027. Vláda vyjadrila presvedčenie, že neskôr už nebudú potrebné,“ informuje TASR. 

Ako informuje BBC, v čase zavedenia zákona z roku 2020 regionálna vláda uviedla, že ako prvá v Európe obmedzila propagáciu a predaj alkoholu v určitých turistických zónach.

Uviedla, že nové opatrenia budú bojovať proti excesom a vynútia skutočnú zmenu v modeli cestovného ruchu v týchto destináciách. Niektorí miestni sa však sťažovali, že zákon poškodí podniky. 

Zdroje: TASR, Canarian Weekly, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá