Twitterové účty Obamu, Bidena, Kanyeho Westa a Muska zneužili hackeri, Twitter hovorí o koordinovanom útoku

  • Množstvo vplyvných ľudí a celebrít sa stalo včera obeťou hackerského útoku na Twitteri
  • Útok je súčasťou podvodu s kryptomenami, ktorý mal z ľudí vylákať peniaze
  • Účty dočasne pozastavili, niektoré sú už obnovené
Twitter
TASR/AP, Matt Rourke,Chris Carlson
  • Množstvo vplyvných ľudí a celebrít sa stalo včera obeťou hackerského útoku na Twitteri
  • Útok je súčasťou podvodu s kryptomenami, ktorý mal z ľudí vylákať peniaze
  • Účty dočasne pozastavili, niektoré sú už obnovené

„Cítim sa štedro vďaka COVID-19. Zdvojnásobím všetky platby na moju bitcoinovú adresu. Veľa šťastia a ostaňte v bezpečí,“ napísal v príspevku Elon Musk. V rovnakom čase pribúdali podobné tweety od mnohých známych osobností. Spevák Kanye West mal sľubovať fanúšikom, že je čas vrátiť im späť ich peniaze.

Politici Barack Obama, Joe Biden, podnikatelia Bill Gates, Jeff Bezos, Mike Bloomberg, Warren Buffett, spoločnosť Apple či dokonca aj celebrita Kim Kardashian mali uverejniť príspevky, ktoré sa niesli v podobnom duchu. Všetky príspevky sľubovali, že ak ľudia pošlú peniaze na adresu uvedenú v tweetoch, dostanú dvojnásobok. Príspevky spájala aj časová limitácia ponuky, pri Muskovi trvala hodinu, pri Bidenovi a Westovi iba polhodinu. 

Makyta je Made In Slovakia a svetová extratrieda, šije šaty za stovky až tisíce eur pre Pradu a iné luxusné značky

Netrvalo dlho a na zneužitie účtov prišli ich samotní majitelia aj pracovníci Twitteru, ktorí spravili preventívne opatrenia. Podvodné príspevky zmazali, ale niektoré z nich sa objavili znovu. Spravili tak drastické rozhodnutie a niektoré účty zablokovali. Preventívne zaviedli aj krátkodobé opatrenie, ktoré bránilo zmenu hesla.

Do systému sa mali hackeri dostať prostredníctvom zamestnaneckých účtov

Twitter verí, že išlo o koordinovaný útok a hackeri mali zaútočiť na zamestnancov Twitteru, a tak získať prístup do interného systému.

„Zaznamenali sme, čo my považujeme za koordinovaný útok sociálneho inžinierstva ľudí, ktorí úspešne zacieli na niektorých našich zamestnancov, ktorí mali prístup k interným systémom a nástrojom. Vieme, že tieto prístupy využili, aby prevzali kontrolu nad známymi účtami vrátane tých, ktoré boli  overené a tweetovali ich menom,“ uviedol tím podpory Twitteru v príspevku na tejto sociálnej sieti.

Tím zároveň uistil používateľov, že vie, ako takýto útok pošramotí povesť sociálnej siete, ale spoločnosť urobí všetko preto, aby vyšetrili incident a zlepšili bezpečnosť sociálnej siete.

V súčastnosti by už niektoré účty a funkcie mali byť opäť dostupné svojim majiteľom.

Podľa denníku New York Times na účty Bitcoinu uvedené v tweetoch pribudlo dohromady vyše 100-tisíc dolárov prostredníctvom 300 transakcií.

Podvodné aktivity hackerov na Twitteri si všimol aj americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) v San Franciscu. Sme si vedomí dnešného bezpečnostného incidentu, ktorý sa týka niekoľkých Twitter účtov. Odporúčame verejnosti, aby sa nestala obeťou tohto podvodu zaslaním kryptomeny alebo peňazí v súvislosti s týmto incidentom,“ uviedla FBI vo svojom stanovisku, ktoré zverejnila americká televízia CNN.

Zdroje: TASR, New York Times, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech