Týchto 10 čarovných miest musíš navštíviť. Nájdeš ich do 100 km od Bratislavy

  • Víkend je tu a s ním aj príležitosť objaviť ďalšie nové miesta
  • Si už unavený otrepanými tipmi, ako sú Viedeň či Budapešť?
  • My ti prinášame 10 miest, z ktorých si väčšinu určite nevidel
  • Od Bratislavy nie sú vzdialené viac ako 100 kilometrov
cestovanie
ilustračná foto pixabay.com
  • Víkend je tu a s ním aj príležitosť objaviť ďalšie nové miesta
  • Si už unavený otrepanými tipmi, ako sú Viedeň či Budapešť?
  • My ti prinášame 10 miest, z ktorých si väčšinu určite nevidel
  • Od Bratislavy nie sú vzdialené viac ako 100 kilometrov

Lednice

Susedná Morava je pretkaná zaujímavými miestami, ktoré ti rozšíria obzory. Lednice sa nachádzajú v Lednicko-valtickom areáli, ktorý sa rozlieha na približne 300 kilometroch štvorcových. Nájdeš tu jeden z najkrajších zámkov v strednej Európe, ktorý ti navodí pocit, že si sa preniesol do rozprávky.

Môžeš sa prejsť čarovnou zámockou záhradou, navštíviť sklenník, akvárium, minaret, pozrieť si prehliadku sokoliarov, previezť sa areálom na koči alebo na lodi po rieke Dyje. Toto miesto dýcha úžasne nostalgickou atmosférou.

 

#lednice #lednicecastle #lednickovaltickyareal #zámek #uzasnamorava #jihomoravskykraj

Príspevok, ktorý zdieľa Missisi13 (@misissi13),

Pálava

Len približne 10 minút cesty autom od Ledníc nájdeš ďalšie úžasné miesto – chránenú oblasť Pálavu. Ide o známy vinársky región, ktorého kulisy môžeš poznať aj z filmu Bobule. Nájdeš tu Pavlovské vrchy, Dívčí hrad, množstvo turistických trekov, rozľahlú vodnú plochu Věstonická nádrž s prístavom a nekonečné vinice okolo nej.

Z miest sa oplatí navštíviť vinársku obec Pavlov, Mikulov a jeho hrad či Dolní Věstonice, ktoré preslávila Věstonická venuša. Nájdeš tu aj čarovnú kaviarničku so skvelou výberovou kávou, koláčmi a milým majiteľom, ktorá má meno Habánský dům.

Baťov kanál

Ak miluješ vodu, ideálnym výletom pre teba je plavba po Baťovom kanáli, ktorý vznikol za účelom zavlažovania územia, ale používala ho aj firma Baťa na prevážanie paliva do svojich teplární. Nájdeš ho na rieke Morava a na plavbu 55-kilometrov dlhým kanálom sa môžeš vydať z prístavu v Skalici.

Na českej strane sa vylodíš v meste Otrokovice, kedysi známom ako Baťov. Plavba ti poskytne výhľady na povodie kanála, uvidíš tiež technické zariadenie Výklopník a viacero prístavov. Plavbu môžeš absolvovať v sprievode lodivoda alebo sám na požičanom člne.

 

Our #pirate #ship with #captain on board hidden in #reeds #batacanal

Príspevok, ktorý zdieľa The Minars (@minar_family),

Neziderské jazero

Len pol hodinu autom od Bratislavy leží jazero Neusiedler See, pre Slovákov známe ako Neziderské, ktorého „symbolom“ sa stal červeno-biely maják. Ide o najväčšie stepné jazero v strednej Európe, ktoré je zapísané aj v UNESCO. Láka množstvom príležitostí pre rekreáciu, či už sú to vodné športy, ako člnkovanie či jachting, ale aj letné kúpanie na niektorej z pláží či kúpalísk a v neposlednom rade cyklistika.

Z Bratislave sa k Neziderskému jazeru dostaneš pohodlne po cyklotrase. Okolo jazera vedie dokopy 11 cyklotrás, ktoré prechádzajú top miestami v okolí.

Zámok Schloss Hof

Kúsok od slovensko-rakúskych hraníc stojí ďalší rozprávkový zámok Schloss Hof, ktorý bol kedysi sídlom Eugena Savojského, ktorý ho pretvoril na honosné poľovnícke sídlo, a neskôr aj Márie Terézie. Miesto opradené históriou okrem návštevy zámku ponúka aj možnosť prejsť sa po zámockej záhrade alebo navštíviť miestny statok, ktorý kedysi slúžil na zásobovanie zámku.

Dnes tu nájdeš viac ako 240 zvierat, vrátane vzácnych oviec očkatých, alpských sliepok, lipicanov, bielych pávov, bielych oslíkov či exotických dromedárov.

Jaskyňa Seegrotte

Ďalším rakúskym unikátom je najväčšie európske podzemné jazero v meste Hinterbrühl. Tento impozantný úkaz vznikol po odstrele v miestnom dole pred viac ako sto rokmi. Následkom toho do podzemných štôl a chodiev natieklo pod vysokým tlakom veľké množstvo vody, ktoré časom sformovalo toto jaskynné jazero.

Objavili ho až o pár rokov neskôr, približne v 30. rokoch minulého storočia. Odvtedy jazero navštívili milióny ľudí. Niet sa čomu čudovať, pretože približne 45 minút dlhá plavba na člne v podzemí je naozaj netradičná romantika.

Mestečko Pannonhalma

Stavím sa, že o tomto malebnom meste si ešte určite nepočul. Nájdeš ho v Maďarsku, len hodinu cesty autom or nášho hlavného mesta. Nezľakni sa, ide o pomerne malé mestečko, ktoré je však ako vystrihnuté z obrázku. Mnohí jeho návštevníci sa zhodujú na tom, že pripomína Francúzsko, a to aj kvôli jeho levanduľovým poliam.

Hlavnou dominantou mesta je benediktínsky kláštor na kopci, odkiaľ je úžasný výhľad na celé okolie. Dnes je však najpopulárnejšou atrakciou chodník v korunách stromov. Ďalej môžeš navštíviť katedrálu s fascinujúcou knižnicou, levanduľovú farmu či vinicu.

Hrad Červený kameň

Najkrajším hradom v okolí Bratislavy je rozhodne Červený kameň. Ak si ho doteraz nenavštívil, čo najskôr si to naplánuj. Ide o jeden z našich najlepšie zachovaných hradov, ktorý z pôvodného kráľovského hradu v 16. storočí prestavali na mohutnú pevnosť vzbudzujúcu rešpekt. Kvôli magickej atmosfére hradu si toto miesto obľúbili aj filmári z celého sveta.

Natáčali sa tu také kúsky, ako Princezná Fantagiró či Dračie srdce. Okrem klasickej prehliadky hradu a múzea si môžeš pozrieť aj pravidelné šermiarske súboje, dať si pohár vína vo vinotéke či kávu v Hradnej kaviarni.

Haluzická tiesňava

Toto je jedno z tých miest, ktoré ešte stále neovládol veľký turizmus. O existencii obce Haluzice, len niečo vyše hodiny od Bratislavy, mnohí netušia, a pritom ukrýva tak veľa. Miestna tiesňava je hotovým pralesom a dá ti pocit, že si prenikol do iného sveta.

Kaňon dlhý asi jeden kilometer sa neustále samovoľne rozširuje, kypí životom a prekvapí ťa bujnou sviežou zeleňou a vodopádmi. Prechádzka je to síce krátka, no veľmi obohacujúca, a to nielen vďaka náučnému chodníku. Len pár minút chôdze od tiesňavy nájdeš rovnako čarovnú zrúcaninu románskeho kostola.

Dedinka Abeland 

Toto zaujímavé miesto blízko Lozorna založila rodina Abelovcov, ktorá tak vytvorila malý raj nielen pre rodiny s deťmi. Abeland ťa vezme do minulosti a ukáže život našich predkov v blízkosti prírody. Môžeš tu vidieť hospodárske zvieratá, ako sú ovce, kozy, ošípané, ale aj poníka či kačky.

Niet lepšieho miesta, kde deťom ukázať, odkiaľ sa berie potrava a ako vyzeral bežný život pred rokmi. V malej kolibe si môžeš kávu, ale aj halušky či šúľance. Práve tento víkend sa tu koná strihanie oviec Za návštevu stojí aj blízka Vodná nádrž Lozorno.

 

Млин 🎑 . В #Abeland есть собственная #мельница . Она мелит муку из которой потом тут же пекут #хлеб 🍞 . „Кварковый“ хлеб, на пару и просто печёный . Как из сказки . Внутри все деревом , весь процесс на показ . А под мельницей #курятник с неописуемой красоты петухом ))) . Петух знатный певец и явный глава семьи ) . Курочки перед ним благоговеют 😂 #пвд #выходной #поездка #сдетьми #hollidays #travel #farmlife #farmhouse #ферма #словакия #slovensko #europe

Príspevok, ktorý zdieľa 🏰Life in BRATISLAVA ❣ (@vartananna),

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá