Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Prihlás sa na odber notifikácií a dostávaj najlepšie články zo Startitup.
Zapnúť notifikácie

Týchto 21 vedeckých filmov a relácií na Netflixe ťa obohatí o fantastické znalosti

  • Rád sa dívaš na krásy našej planéty, sleduješ ako profíci varia rôzne jedlá, no nepohrdneš týmito ani vedeckými žánrami? Netflix má pre teba bohatú ponuku filmov a relácií, ktoré ti prinesú niečo nové.
dfq6jfcxoaealsb-1024x538
twitter.com
  • Rád sa dívaš na krásy našej planéty, sleduješ ako profíci varia rôzne jedlá, no nepohrdneš týmito ani vedeckými žánrami? Netflix má pre teba bohatú ponuku filmov a relácií, ktoré ti prinesú niečo nové.

Cooked

Každý z týchto filmov alebo seriálov v sebe obsahuje isté posolstvo, ktoré chce priniesť divákom. Či už ide o podmienky vo väzení, klimatické zmeny, alebo krásy našej prírody, v každom z týchto titulov nájde divák niečo, čo ho rozhodne zaujme a prinesie mu nové znalosti. Ak teda uvažuješ, že si kvôli niektorému zo spomínaných filmov predplatíš účet na Netflixe, prinášame ti aj cenník za jednotlivé služby.

Foto: Netflix

Dej: V štvordielnej dokumentárnej sérii objavuje Michael Pollan, novinár a odborník na jedlo, históriu jedál a ich prípravu pomocou vody, ohňa, vzduchu a zeme.

Prečo by si si to mal pozrieť: Mnohí ľudia v dnešnej dobe varia omnoho menej ako kedysi. Jedlá konzumujú z fastfoodov a dávajú prednosť nezdravým potravinám. Michael Pollan chce vrátiť ľudí znova späť do kuchyne tým, že vo svojej relácii spája jedlo a radosť z varenia.

Blackfish

Foto: YouTube

Dej: Film zobrazuje násilnosti, ktoré vykonala kosatka Tilikum v zajatí v morskom parku SeaWorld v Orlande. Tilikum zabila a zranila počas svojho pobytu v akváriu 3 ľudí.

Prečo by si si to mal pozrieť: Tento dokument otvára oči mnohým, ktorí nevedeli, čo sa deje v zákulisí parkov so zvieratami. Odhaľuje šokujúce zábery, krutosť a zneužívanie inteligentných zvierat pre naše potešenie. Na týchto základoch morské parky zarobili miliardy eur, no najviac trpia zvieratá v zajatí.

Prenasledovanie korálov

Foto: Netflix

Dej: S týmto dokumentárnym filmom sa ponoríš do hlbín oceánu a preskúmaš krásy koralových útesov po celom svete. Zároveň je vo filme odhalená krutá pravda o ich devastácií a pomalom, tragickom zániku.

Prečo by si si to mal pozrieť: Korálové útesy pokrývajú iba 2 % morského dna na celom svete, no ich ekosystém zaručuje život pre mnohé podmorské živočíšne druhy. Tie sa však vytrácajú spolu s miznúcimi korálmi, ktoré sú veľmi krehké na akékoľvek zmeny prostredia.

Planéta Zem

Foto: BBC Earth

Dej: Známy David Attenborough v tomto dokumente predstavuje divákom krásy našej planéty Zem, od púšte, cez ľadovce až po trávnaté pláne plné života. Navyše je tento film natočený vo vysokom rozlíšení pre ešte dokonalejší zážitok zo sledovania.

Prečo by si si to mal pozrieť: V tomto titule divák preskúma našu Zem a jej rozmanité prostredia. V každej epizóde je zobrazený iný kút sveta, ktorý si predtým nevidel. Nechaj sa aj ty strhnúť nádhernými zábermi tajomných jaskýň, dažďového pralesa či horských plání.

Modrá planéta

Foto: BBC

Dej: Aj tento dokument rozpráva sir David Attenborough, ktorý sa tentokrát dostáva do morského sveta, aby predstavil divákom malé a veľké stvorenia, ktoré v nich žijú.

Prečo by si si to mal pozrieť: Najväčšiu časť našej Zeme pokrývajú práve oceány, ktoré skrývajú mnohé neuveriteľné tajomstvá. Tie odhaľuje najznámejší britský prírodovedec, s ktorým sa dostaneš ku korálovým útesom, ale aj na morské dno k živočíchom ako z iného sveta.

Väčší, rýchlejší, silnejší

Foto: BSF Film

Dej: Tento dokument nazerá do sveta športu a kulturistiky, kde odhaľuje pravdy o podporných látkach. V rozhovoroch s lekármi, kulturistami či trénermi získaš prehľad o tom, čo všetko sú športovci ochotní pre víťazstvo urobiť.

Prečo by si si to mal pozrieť: Dokument pojednáva o užívaní steroidov, no hlavnou myšlienkou je vysvetlenie, čo znamená byť lepším človekom. Počas sledovania sa stretneš s fyzickými a psychickými účinkami rôznych podporných látok pre zvýšenie výkonnosti. Taktiež sa stretneš s filozofickými názormi, prečo sa chcú mnohí stať za každú cenu tými najväčšími, najrýchlejšími či najsilnejšími.

Život

Foto: BBC

Dej: V tejto 11-dielnej sérii znova divák nahliadne do sveta prírody a jej krás na každom kontinente, kde uvidí rôznorodé biotopy. Nahliadne do správania sa zvierat, rastlín a všetkého, čo musia každodenne robiť, aby prežili.

Prečo by si si to mal pozrieť: Dokument odhaľuje ako sa dokážu rôzne živočíchy prispôsobiť novým podmienkam. Adaptácia je pre nich každodennou súčasťou života, no počas pozerania divák zistí, že ani ľudia nie sú zasa až tak odlišní.

Prejedení

Foto: Atlas Films

Dej: Túžil si niekedy nahliadnuť do výroby a spracovania potravín v moderných firmách? Tvorcovia tohto filmu sa zamerali na odhalenie pravdy v potravinárskom priemysle a ako rôzne potraviny prispievajú k smrteľným chorobám.

Prečo by si si to mal pozrieť: Obezita je jedným z najväčších nepriateľov ľudí v dnešných dňoch. V titule „Prejedení“ tvorcovia dokonca tvrdia, že potravinárske korporácie presvedčili vlády, aby bol cukor obsiahnutý v čo najväčšom množstve potravín. Táto nelichotivá a nebezpečná situácia zasahuje najmä deti, no ovplyvňuje aj dospelých.

Do priepasti

Foto: IFC Films

Dej: Film od režiséra Wernera Herzoga zobrazuje príbeh väzňa Michaela Perryho, ktorý skončil vo väzení po obvinení z trojnásobnej vraždy v roku 2001.

Prečo by si si to mal pozrieť: Film prináša na obrazovky realitu väzenských trestov prostredníctvom rozhovorov s rodinami odsúdených vrahov a členmi justičného systému v Texase. Vysvetľuje tiež psychologickú stránku toho, prečo ľudia a vlády majú „právo“ vraždiť.

Prenasledovanie ľadu

Foto: National Geographic

Prečo by si si to mal pozrieť: Dopady ľudskej činnosti na našu Zem sú z roka na rok viditeľnejšie. Tieto zmeny boli znova zachytené vo filme, ktorý ukazuje nielen krásy našej prírody, ale aj jej náchylnosť na zmeny.

Slonovinová hra

Foto: The Ivory Game

Dej: V tomto dokumente Richard Ladkani a Kief Davidson vedú boj za ochranu slonov. Spolu s ozbrojenými strážcami zákona sa snažia vymiesť pytliactvo z Afriky a preniknúť do sveta čínskeho čierneho trhu so slonovinou.

Prečo by si si to mal pozrieť: Dojímavé zábery majestátnych, inteligentných a spoločenských zvierat, akými sú slony, nenechajú žiadneho diváka chladným. Dej filmu poukazuje na boj proti nelegálnemu pytliactvu a hubeniu týchto nádherných zvierat len kvôli ľudskej chamtivosti. Taktiež poukazuje na veci, ktoré je potrebné vykonať, aby tieto zvieratá nevyhynuli.

Cowspiracy

Foto: Netflix

Dej: Dokument „Cowspiracy“ prezrádza divákovi skutočný dopad a vplyv stále rastúceho chovu dobytka na našu planétu. Kip Andersen a Keegan Kuhn zobrazujú, aké klimatické zmeny a straty biotopov nastávajú v dôsledku veľkého chovu kráv.

Prečo by si si to mal pozrieť: Spojené štáty patria medzi najväčších spotrebiteľov a výrobcov mäsa. Ľudia však pri nákupe v potravinách neuvažujú nad závažným vplyvom chovu dobytka na prírodné prostredie, v ktorom sa mení nielen klíma. So stúpajúcou spotrebou mäsa sa čoraz výraznejšie ukazujú aj negatívne vplyvy tohto priemyslu na našu prírodu.

Virunga

Foto: Netflix

Dej: Film zobrazuje tím ochranárov, ktorí sa počas občianskej vojny vybrali riskovať svoje životy na záchranu Národného parku Virunga v Kongu.

Prečo by si si to mal pozrieť: Tento Národný park v Kongu je domovom niekoľkých z mála žijúcich horských goríl v Afrike. Vo filme sú vyobrazené problémy spojené s ochranou jedného z najrozmanitejších miest našej planéty a spája prírodu s investigatívnou žurnalistikou.

Planéta ľudí

Foto: BBC Earth

Dej: „Planéta ľudí“ prináša divákovi pohľad na adaptáciu ľudí v rôznych prírodných prostrediach, od arktických podmienok, cez horúce púšte, až po lesy džungle.

Prečo by si si to mal pozrieť: Pri sledovaní tohto filmu človek nemá pocit, že stráca svoj čas. Nádherné zábery odhaľujú krásy prírody a jej spojenie s človekom.

Super Size Me

Foto: Roadside Attractions

Dej: Zamyslel si sa niekedy nad tým, aký vplyv má na ľudské telo strava z fastfoodov? Morgan Spurlock sa pre tento film stravoval iba jedlom zo známeho reťazca McDonald, aby poukázal na to, prečo by sme sa týmto typom jedál mali radšej vyhnúť.

Prečo by si si to mal pozrieť: Rýchle občerstvenie nemá vôbec dobré následky na ľudské zdravie a prejedanie vždy malo a bude mať negatívne účinky na organizmus. Svoju chybu si z časti uvedomila aj spoločnosť McDonald a po odvysielaní filmu skončila s predajom veľkých porcií jedál.

Stretnutia na konci sveta

Foto: IMP Awards

Dej: S týmto dokumentom divák nahliadne do života na južnej pologuli, konkrétne na Antarktíde. Film je spojením antropologického výskumu, cestopisov a unikátneho prostredia živočíchov, ktoré žijú na tomto kontinente.

Prečo by si si to mal pozrieť: Tvorcovia filmu sa zoznamujú so životom ľudí v tomto nehostinnom prostredí a s vážnymi enviromentálnymi problémami, ktoré Antarktídu zasiahli. Najskôr sa však diváka uchvátia krásne zábery tejto ľadovej krajiny.

Stvorenie vraha

Foto: Netflix

Dej: Táto séria odhaľuje život a príbeh Stevena Averyho, ktorý strávil 18 rokov vo väzení po krivom obvinení zo zločinu, ktorý nespáchal.

Prečo by si si to mal pozrieť: V tomto príbehu sú odhalené pravdy forenzného vyšetrovania a aj fakt, že sa vyšetrovatelia môžu ľahko zmýliť. Tvorcovia tohto seriálu zároveň prinášajú pohľad na to ako súdny systém zaobchádza s obžalovanými, bez ohľadu na to či sú vinní.

Kozmos: Časopriestorová Oddysea

Foto: Cosmos Studios

Dej: Neil deGrasse Tyson prináša divákom pohľad na vesmír a našu Zem. Nadväzuje na populárnu reláciu Carla Sagana a odhaľuje skúmanie ľudí, ktorí získavajú o vesmíre nové vedomosti.

Prečo by si si to mal pozrieť: Neil deGrasse Tyson dokázal sprístupniť pre verejnosť pohľad na vedeckú stránku objavovania vesmíru, ktorý nám odhaľuje svoje tajomstvá.

Food, Inc.

Foto: Magnolia Pictures

Dej: Film nominovaný na cenu Oskara zobrazuje drastické zmeny v potravinárskom priemysle od 50-tých rokov minulého storočia. Najväčšiu zásluhu na týchto zmenách majú svetové korporácie a reťazce rýchleho občerstvenia.

Prečo by si si to mal pozrieť: Jedlo je každodennou súčasťou našich životov a len málo kto pri jeho konzumácii premýšľa nad jeho pôvodom. Robert Kenner v tomto snímku prináša znepokojujúce a šokujúce zábery, ktoré by mali ľudí donútiť zvážiť zdravé a lepšie stravovanie.

Do pekla

Foto: Netflix/YouTube

Dej: Werner Herzog a vulkanológ Clive Oppenheimer prinášajú pohľad na silu aktívnych sopiek.

Prečo by si si to mal pozrieť: Film neukazuje len ničivú silu lávy, ale aj dlhý vývoj spirituálnych praktík, ktoré sú so sopkami spojené. Ľudia sa jednoducho už od pradávna snažili komunikovať s nebezpečnými prírodnými javmi, čo zobrazujú aj úžasné zábery v tomto snímku.

Potkany

Foto: Discovery Channel

Dej: Už z názvu filmu vyplýva, že dej pojednáva o živote štvornohých hlodavcov, ktorí žijú v našom svete a kŕmia sa odpadkami.

Prečo by si si to mal pozrieť: Jeden z najlepších filmov Morgana Spurlocka nám približuje svet týchto hlodavcov a ich úlohu v rôznych častiach sveta, kde sú dokonca niektorými kultúrami uctievané.

Dej: Fotograf James Balog chcel pochopiť dôvody klimatických zmien a ich vplyv na svetové ľadovce. Vybral sa teda preskúmať ľady po celom svete. Tento film Jeffa Orlowskiho zobrazuje Jamesove putovanie a fakt, že ľadovce sú veľmi krehkou súčasťou nášho sveta.

Zdroj: fontech.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech