Týchto Slovákov a Slovenky nepohltil konzum, práve naopak. Sú inšpiratívni, ekologickí a mal by si ich poznať

  • Slow fashion sa stáva čoraz viac skloňovaným pojmom
  • Každý z nás môže svojou troškou prispieť k ekologickejšej planéte a popritom podporiť malú značku
  • Tieto Slovenky a Slováci sa to rozhodli robiť inak ako ostatní. Možno ťa inšpirujú k vlastnému projektu
  • Slow fashion sa stáva čoraz viac skloňovaným pojmom
  • Každý z nás môže svojou troškou prispieť k ekologickejšej planéte a popritom podporiť malú značku
  • Tieto Slovenky a Slováci sa to rozhodli robiť inak ako ostatní. Možno ťa inšpirujú k vlastnému projektu

Ak svoj voľný čas často vypĺňaš bezcieľnym túlaním po nákupných centrách, je čas skúsiť niečo nové. V prípade niektorých väčších značiek módneho priemyslu, v ktorých bežne nakupuješ, sú etika a ekológia odsunuté na vedľajšiu koľaj. A kto iný, ak nie zákazníci týchto značiek, by to mal zmeniť? 

 Ak ťa unavuje plný šatník oblečenia, ktoré už nie je „in“, zbytočne vyhadzuješ peniaze za niečo, čo neskôr vidíš na ďalších desiatich ľuďoch a všetci pritom vyzeráte rovnako, je čas zoznámiť sa s ekologickou módou. Mať štýl neznamená nosiť na sebe kúsky, ktoré sú v móde jednu sezónu.

Mať štýl znamená šetrnosť k planéte, nosenie kvalitných materiálov, recykláciu oblečenia a podporovanie lokálnych značiek. Vitaj v 21. storočí, storočí ekologickej módy. 

Ak sa v tom snažíš vyznať, pomôžeme ti. Toto sú nápady z inšpiratívnych slovenských hláv, ktoré sa rozhodli ísť inou cestou ako ostatní a darí sa im to. 

MM- Melisa Mincová

Kedysi bola známa skôr ako módna blogerka. Až kým si neuvedomila, že svojimi blogmi ide proti tomu, čomu verí. Po ukončení školy sa s priateľom odsťahovala do Berlína a tam začali pracovať na vlastnej etickej značke MM. 

Ak ťa ohúria kúsky, ktoré sú naozaj nevšedné, absolútne jedinečné a užívaš si pocit, keď na teba okoloidúci obdivne pozerajú, Melisin štýl sa ti bude páčiť. 

Každý kúsok je originálny, šitý v jej byte v Berlíne.  Odevy vyrába z upravených už použitých materiálov, ktoré boli kedysi obliečkami, záclonami alebo obrusmi. 

Ide naozaj o udržateľné a nenapodobniteľné kúsky, pomocou ktorých môžeš vyjadriť svoj ozajstný štýl, pomôcť mladej dizajnérskej značke a rovnako tak aj planéte. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

System recovery ftw! Upcycling clothes X shoes 🤩 MM x @haramwithsugar 🧵🥾 models: @onah_taj & @r.a.philippe production and assistance: @lilyeileen_s 💫 thank u!

Príspevok, ktorý zdieľa Upcycling / Sewing Queen (@melisaminca),

BAGBET

BAGBET je dizajnérske štúdio, ktoré spracúva textilný odpad a vyrába z neho limitované a jedinečné kúsky. V prvom rade ťa ohúri forma, akou sa prezentujú, v druhom neobyčajnosť módy. 

„Snažíme sa veciam vdýchnuť nový život a vnášať tak ekológiu do každodenného života,“ napísali o sebe na svojom webe. A naozaj sa im to darí.

Na prvý pohľad je totižto jasné, že čo tvoria, tomu aj veria. Svojimi kolekciami košieľ, ktoré jednoznačne dominujú, poukazujú na obrovské plytvanie, ktorého sme schopní v mene módy. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Módny priemysel je jedným z najviac škodlivých priemyslov na svete. Ma obrovský dopad na vodné hospodárstvo, spotrebu energie a produkcie odpadu. Najšetrnejšou možnosťou (okrem nenakupovania) je staré oblečenie zrecyklovať a zhodnotiť ho ♻️⁠ ⁠ Toto sa deje aj v bratislavskej Ekocharite, kde končí / opäť začína oblečenie z našich SWAPov. Z posledného SWAPu sme tejto spoločnosti odovzdali 187 kg oblečenia na recykláciu.⁠ ⁠ Zaujíma vás, čo sa s oblečením v Ekocharite deje? 👚👗👖 ⁠ Časť pretriedeného oblečenia putuje ľuďom v núdzi prostredníctvom rôznych partnerských charitatívnych organizácií, časť sa predá a časť ide na recykláciu.⁠ ⁠ Zaručujeme, že množstvo oblečenia, ktoré uvidíte, vás odrovná a zrejme aj prinúti premýšľať nad každým novým kúskom v skrini 💁⁠ ⁠ Lístky na podujatie nájdete, ak kliknete na fotku v načom linkin.bio⁠ ⁠ photo: @lubo.baran⁠ ⁠ #whatcity #punkt #ekocharita #bagbet #circulardesign #circulareconomy #circularfashion #makefashioncircular #textilerecycling #fashionresource #closedloop #everyindividualmatters #sustainable #fashion #slowfashion #sustainablefashion #circle #design #photographyart #ethicalfashion #photography #editorial #ootd #photoshoot #photooftheday #fashioneditorial #fashionphotographer #photographer #fashionshoot #lookbook⁠ ⁠ ⁠

Príspevok, ktorý zdieľa BAGBET | Upcycling Studio (@bagbet),

Mi-Ko 

Vyrábať handmade kúsky s láskou a tvorivosťou sa dá aj z domu. Dôkazom toho je táto dáma, ktorej značka je naozaj všehochuťou. Nezameriava sa na jeden štýl a nájsť sa v nej môže naozaj každý. 

V minulosti preferovala skôr vyšívanie tenisiek, šiltoviek, maľovanie tričiek či výrobu zipsových brošní. Dnes dáva starým veciam novú šancu. A tak recykluje, maľuje, strihá, baví sa pri vytváraní originálnych vecí. Všetko ti vyrobí na mieru a tak, ako si to tvoja fantázia predstavuje. 

WakiVaki

Mladá slovenská značka plná kreatívnych ľudí sa rozhodla spracovať nevyužitý materiál a vracať ho späť do obehu. A naozaj originálne. 

Ak sa náhodou chystáš na dlhšiu cestu, potrebuješ sa zbaliť, no nechceš so sebou ťahať kufor, tu si na správnom mieste. Upcykláciou textilu a textilného odpadu vytvárajú tašky, ľadvinky alebo vaky a ruksaky. Na prvý pohľad jedinečné kúsky so sebou nesú ešte jedno tajomstvo, vďaka ktorému naberajú na hodnote. 

WakiVaki tvorí medzi-generačný tím krajčíriek a krajčírov, medzi ktorými sú aj ľudia na dôchodku alebo zdravotne znevýhodnení. „Dávame voľnosť kreativite a sebarealizácií. Každý produkt má svoj vlastný príbeh a vytvára novú hodnotu namiesto odpadu,“ píše sa na ich stránke.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

New products in store 🌟www.waki-vaky.com 🌟

Príspevok, ktorý zdieľa WAKIVAKY (@waki.vaky),

SEVERANKA

Slow fashion móda zo severu dbá na ženskosť, udržateľnosť a je tak nadčasová, že ťa okamžite zaujme. Ani si neuvedomíš ako, hneď budeš mať niečo v košíku. 

Ak preferuješ elegantnú módu, tu si na správnom mieste. Mladú kartografičku nadchla myšlienka medzinárodnej kampane Fashion Revolution, a tak sa rozhodla, že chce byť súčasťou módneho priemyslu.

No nie toho obyčajného. Veronika tvorí z ekologických a upcyklovaných materiálov z ktorých každý je originálny, má svoj príbeh a je dôkazom hodnôt, ktoré značka vyznáva. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ďalšia fotka z úžasného galavečera @superblogeri je z iného súdka. Toto je Trashwood. Inštalácia @zemito_sk ktorá poukazuje na to koľko odpadu v priemere každý z nás vyprodukuje za jeden mesiac. Je to 36 kg. A to je naozaj veľmi vysoké číslo no záleží len na každom z nás, čo s tým urobíme… Každý musí v prvom rade začať od seba. Oceňujem, že mnohým blogerom na našej planéte záleží a boli za to aj náležite ocenené. Ako napr. úžasná dvojka Maťka a Katka @ekoistky alebo víťazka kategórie sebarozvoj a motivácia @jasterka.menny ktorá sa zaoberá ekológiou a duševným zdravím. Takisto mnoho iných, ktorým naša príroda nie je ľahostajná. Ďakujem vám za to a dúfam, že nás bude stále viac. . . . #zerowaste #zemito #zerowasteliving #bezodpadu #bezodpadovadomacnost #madeinslovakia #slowfashion #pomalamoda #upcycle #upcyclefashion #upcyklovanamoda #greenfashion #ethicalfashion #localbrand #localdesign #poctivatvorba #etickamoda #ferovamoda

Príspevok, ktorý zdieľa Slow fashion SEVERANKA (@severanka.sk_slowfashion),

Yoora studio

Ideš sa vydávať, chceš šaty ako z rozprávky a zároveň chceš podporiť udržateľnú módu? Na túto teleshopingovú otázku sa hodí len jedna odpoveď: Yoora studio. 

Na ich webstránke sa píše: „Snažíme sa o prepojenie prírody, sofistikovaného dizajnu a individuálneho prístupu.“

Svadobný ateliér ti teda ušije šaty na mieru z prírodných, certifikovaných materiálov. Využívajú bio a mierumilovný hodváb, satén z bambusového vlákna či čipky z bio bavlny. 

Ak potrebuješ individuálny prístup a máš presnú predstavu o tom, čo chceš, buď si istá, že tu ti vyhovejú. A na konci toho všetkého je krásny pocit z toho, že si nepodporila fast fashion. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Loving our brides 🕊

Príspevok, ktorý zdieľa YOORA STUDIO (@yoorastudio),

Novesta

Túto značku ti zrejme nemusíme predstavovať. Iba ti pripomíname. Aj tu kedysi niekto začínal s malým snom. V malom meste. 

Novesta sa stala fenoménom svojej doby a trvá to dodnes. Jedinečné tenisky s nadčasovým dizajnom sa postupne uchytili nie len v Európe, ale aj vo svete. 

O to väčšiu hodnotu má obuv, na ktorej výrobu sú používané iba certifikované materiály ako 100% bavlna, ľan alebo prírodný kaučuk. Ak ešte váhaš, či sú tie pravé pre teba, môžeš sa spoľahnúť, že podporou tradície, kvality a ručnej výroby môžeš len získať. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

His & hers neutrals 🌾 #veganshoes . #novesta #starmaster #rubbersneaker #madeinslovakia #sustainable #ecofriendly #heritagebrand

Príspevok, ktorý zdieľa Novesta (@novesta),

 Tak ako? Pôjdeš dnes do nákupného centra? Ak ťa doteraz strašila predstava, že nebudeš mať kde nakupovať,  veríme, že sme ťa inšpirovali. Na zásadnú zmenu nikdy nie je neskoro. 

Zdroje: melisaminca.com, bagbet.bigcartel.com, waki-vaki.com, severanka.com, sashe,sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech