S týmto stanom sa búrok báť nemusíš, ochráni ťa

  • Ak ťa náhodou prekvapí búrka v horách, prístrešok odolný bleskom určite príde vhod.
de748633055219-569e50f7be606
behance.net/kamajania
  • Ak ťa náhodou prekvapí búrka v horách, prístrešok odolný bleskom určite príde vhod.

Blesky nezvyknú trafiť ľudí nejak často, ale keď sa to už stane, väčšinou je to na voľnom priestranstve. Miesta ako lúky a horské čistinky sú skvelé na kempovanie, ale práve ony bývajú často zasiahnuté bleskmi. Táto skutočnosť a strach z búrok vnukli fínskej dizajnérke Kama Jania skvelý nápad. Navrhla stan, ktorý ťa ochráni aj v tej najhoršej búrke.

foto: behance.net/kamajania

Keď sa zhorší počasie, asi to posledné miesto, kde by si chcel byť, je niekde vonku. Ale ak si práve niekde na turistike alebo kempuješ, častokrát nemáš na výber. Vtedy ti môže pomôcť stan s názvom Bolt. Kama Jania navrhla rovno tri verzie stanu – Bolt “half”, Bolt “one” a Bolt “air”. Verzie boli otestované v búrkach s bleskami a každá z nich dokázala ochrániť pred priamym zásahom bleskom, ale aj pred zásahom do zeme. Ten je nebezpečný, keď blesk udrie do zeme neďaleko, pretože ťa môže zasiahnuť elektrina prenesená cez pôdu.

“V detských časoch som sa veľmi bála hlučného hromu a bleskov aj keď som bola doma,” povedala Kama pre Gizmag. “Teraz sa tiež bojím búrok, ale len na otvorených priestranstvách, hlavne v horách. Mám rada outdoorové aktivity, ako turistiku a lezenie, ale často som v nepríjemných situáciách keď sa blíži búrka. Preto som vytvorila stany Bolt.”

Stan využívajúci hliníkové tyče vydrží 200 kiloampérov elektriny. Nepremokavá tkanina, izolácia z Mylaru a medené vodiče tvoria uzemňovacie zariadenie. S pomocou profesora Michała Kracika PhD a fyzikov Konrada Sobolewskeho a Aleksandra Boguckiho, Kama prišla na presné výpočty potrebné k testovaniu stanu Bolt proti vysokým dotykovým napätiam.

Stan odolný bleskom je skvelý nápad, ale Kama neplánuje stany sama vyrábať. Namiesto hľadá obchodných partnerov, ktorých jej nápad zaujíma. Tak snáď sa ho niekto ujme.

foto: behance.net/kamajania

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá