Tyrkysové more a opustené pláže. Cesta na tento ostrov stojí menej ako výlet z Bratislavy do Košíc

  • Ak si tento rok ešte neabsolvoval dovolenku na pláži, je najvyšší čas
  • Stať ťa to bude pár desiatok eur
Na snímke je žena na dovolenke a more.
  • Ak si tento rok ešte neabsolvoval dovolenku na pláži, je najvyšší čas
  • Stať ťa to bude pár desiatok eur

Španielsky ostrov Menorka je svojím spôsobom nedotknutým miestom, ktoré bolo často zatienené väčšou Mallorcou a známejšou Ibizou. Možno vďaka tomu si ostrov zachoval svoje jedinečné kúzlo až do dnešnej doby a je zásobárňou bohatej a vznešenej prírody.

Druhý najväčší ostrov Baleárskych ostrovov leží skôr v severnejšej časti. Jeho rozloha 668 m2 je spojená s dĺžkou 50 kilometrov a šírkou 16 kilometrov. To ti umožní ho precestovať od A až do Z.

Ide o pomyselné srdce Stredomoria, ktorého hlavným mestom je Mahon. Teraz sem môžeš odletieť priamo z Viedne už za 25 eur a to v termíne 30. august až 8. september. Let ti zaberie len 2 a pol hodiny, a to s leteckou spoločnosťou Ryanair.

menorka
zdroj: Momondo

Treba tiež spomenúť, že Menorka je ukážkový ostrov, ktorý sa môže pochváliť nie jednou zvláštnosťou. Práve tu sa dá napríklad zažiť úplne prvé ranné svitanie na území celého Španielska.

Na juhovýchode ostrova sa zase nachádza prírodný prístav Mahón. Ten je svojou dĺžkou viac ako päť kilometrov druhým najdlhším na svete, hneď po slávnom Pearl Harbour. Pri vjazde do prístavu nájdeš malú pobrežnú dedinku Es Castell, alebo Villacarlos či Georgetown, ako sa volala počas britskej okupácie ostrova.

Dnešný názov je Es Castell, čo znamená hrad, konkrétne hrad svätého Filipa. Zostávajú z neho síce len ruiny, ale jeho podzemie je veľmi pôsobivé. Pripomína doby, kedy na mori súperili piráti všetkých krajín, ktoré mali prístup k moru.

Taxi výlety

Iným zázrakom na Menorke je nespočetné množstvo malých zátok s priezračne čistou a tyrkysovou vodou. Ale ako sa k nim dostať, ak nemáš auto? Na to slúži špeciálna služba zvaná Taximar, ktorá rozváža záujemcov do rôznych zátok na južnom pobreží Menorky a popoludní ich zase vyzdvihuje.

mont (1)

Vyráža sa z Ciutadelly alebo z Mahónu. Môžeš tak stráviť 5 až 6 hodín kúpaním v zátoke, ktorú si vyberieš. Medzi najkrajšie patria napríklad Macarella, Macarelleta alebo Santo Tomas a ďalšie.

Služba funguje každú hodinu, a to od 9 do 19-tej večer. Stačí poslať do firmy SMS, alebo zavolať a Taximar ťa vyzdvihne presne v dohodnutý čas. Okrem rozvozu si pri prechádzke prezrieš aj pobrežie, občas aj nejakú jaskyňu. Nejde o celkom low budget službu, prichystať si treba minimálne 22 eur na osobu, ale zážitok stojí za to. Do týchto zátok sa totiž na vlastnú päsť dostaneš len ťažko.

mm
zdroj: Unsplash/harris

Ak dávaš prednosť chôdzi a máš dobrodružnú povahu, môžeš spoznať ostrov pešo, a to prostredníctvom chodníka, ktorý vedie okolo celého pobrežia a prevedie ťa zaujímavými miestami. Jeho dĺžka je asi 200 kilometrov. Vzhľadom na to, že stany sú tu zakázané, môžeš nocovať len v spacáku na pláži. Alternatívou sa môže stať výstup na horu El Toro, kde sa nachádza svätyňa Panny Márie El Toro. Okrem prekrásnej prírody pri výstupe, čakaj výhľady do všetkých častí ostrova.

Majáky, ktoré stoja za to

Pokiaľ nechceš ležať stále len na pláži, vydať sa môžeš aj za miestnymi majákmi. Iba osem kilometrov od Ciutadelly, hlavného mesta na západe ostrova, sa nachádza maják Artrutx. Zo všetkých štyroch, ktoré na ostrove sú, je tým najmenej romantickým, jeho súčasťou je však príjemná reštaurácia. Môžeš tu niečo dobré a lokálne ochutnať a pri tom pozorovať meniace sa obrazy mora.

Najsevernejšie položeným a veľmi zvláštnym majákom je Cavallería, je obklopený pomníčkami z kameňov, ktoré tu stavajú turisti. Vraj preto, aby im maják priniesol šťastie a oni sa zase niekedy vrátili na Menorku.

fu
zdroj: Unsplash/David Vives

V severovýchodnej oblasti ostrova, ďaleko od civilizácie, uprostred čierneho bridlicového kamenia, sa nachádza maják Favaritx. Miestni hovoria, že kto sa prechádza okolo majáka za splnu, bude mať množstvo energie. Či už je to pravda, alebo nie, nevedno.  Tento ostrov má však bez pochýb veľký potenciál zaradiť sa medzi tie najkrajšie, ktoré v našich končinách nájdeš.

Zdroje: menorca.es, Momondo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá