U Kollára v nemocnici je jedna návšteva za druhou. Sestričky chceli dodržať pravidlá, hrozia im výpovede

  • Predseda parlamentu Boris Kollár aj napriek platiacemu zákazu návštev, nemá v nemocnici núdzu o spoločnosť
  • Pravidelného ho majú navštevovať jeho priateľky, ktoré sa dostali do konfliktu so zdravotným personálom
  • Riaditeľ nemocnice sa mal údajne vyhrážať sestričkám výpoveďou alebo stiahnutím odmien
  • Kollára navštívili aj jeho koaliční partneri, Matovič sa teraz ospravedlňuje
kollar
Facebook/Boris Kollár
  • Predseda parlamentu Boris Kollár aj napriek platiacemu zákazu návštev, nemá v nemocnici núdzu o spoločnosť
  • Pravidelného ho majú navštevovať jeho priateľky, ktoré sa dostali do konfliktu so zdravotným personálom
  • Riaditeľ nemocnice sa mal údajne vyhrážať sestričkám výpoveďou alebo stiahnutím odmien
  • Kollára navštívili aj jeho koaliční partneri, Matovič sa teraz ospravedlňuje

Predseda parlamentu Boris Kollár aj napriek platnému zákazu návštev, nemá v nemocnici núdzu o spoločnosť. Denníku SME sa podarilo zistiť, že ho majú často navštevovať jeho priateľky. Do konfliktu sa mali dostať aj so zdravotnými sestrami, od ktorých mali požadovať nadštandardné služby.

 „Dámske návštevy nedodržiavali žiadne pravidlá ani hygienicko-epidemiologický režim. Po oddelení chodili bez ochranných prostriedkov,“ uviedla jedna zo sestier pre denník. Kollárove priateľky údajne mali používať miestnosť pre sestričky aj s jej vybavením. Nemocnicu navštevovali v neskorých nočných hodinách. Sestričky sa čoraz častejšie dostávali do konfliktu s priateľkami dokonca raz aj pred samotným Kollárom, ktorý sa ich snažil upokojiť.

zdroj: AP Photo/Luca Bruno

Sestričky alebo servírky? 

Vzťah medzi zdravotnými sestrami a priateľkami predsedu parlamentu sa mal postupne vyhrocovať. „Na čo naša vrchná sestra rázne zakročila. Napomenula aj Kollára, že takto to ďalej nemôže fungovať. Rozčúlil sa a zavolal si riaditeľa. Že čo je toto za správanie,“ opísal spor lekár pre SME.  

Vyvrcholením sporu mala byť kauza, ktorá už stihla dostať prívlastok čajová aféra. „Jedna z Kollárových priateliek povedala sestre, že už dve hodiny čaká na čaj. Sestrička sa ohradila, že ona tu nie je na to, aby varila čaj,“ priblížil spor lekár pre denník.

Obe kauzy muselo riešiť až vedenie nemocnice, ktoré malo sestrám hroziť výpoveďami a podľa lekára im siahlo aj na vianočné odmeny.

SME kontaktovalo aj riaditeľa nemocnice ale odpoveď prišla z rezortu Ministerstva vnútra, pod ktorú nemocnica spadá. V odpovedi stálo, že riaditeľ sa nepostavil na nikoho stranu. Rovnako oslovili aj Borisa Kollára, no odpoveď im prišla od politkovej hovorkyne Barbory Túrosovej, ktorá uviedla, že priateľky predsedu parlamentu plnia zároveň úlohu opatrovateliek, a tak pomáhajú zdravotnému personálu.

Homofóbnu konferenciu o konverznej terapii propagujú aj naši biskupi, zúčastní sa jej aj Záborská

Matovič sa ospravedlňuje 

Návštevu u Kollára absolvoval aj premiér Igor Matovič s ostatnými koaličnými partnermi Richardom Sulíkom a Veronikou Remišovou.  „Pred stretnutím som sa opýtal, či tým neporušujem nejaké nariadenie a bol som uistený, že nie … s tým, že ide o samostatný priestor, kvázi pracovňu predsedu parlamentu, so samostatným vchodom, bez možnosti stretnúť sa s akýmkoľvek iným pacientom … a preto sa na túto situáciu nevzťahuje zákaz návštev,“ napísal Matovič v reakcii na kritiku na sociálnej sieti.

Igor Matovič a Boris Kollár
zdroj: TASR/Martin Baumann

Matovič aj ostatní koaliční partneri boli kritizovaní, pretože mali porušiť zákaz návštev. Matovič vraj konal s dobrým úmyslom, a niekto sa má snažiť ľudí pohuckať proti nemu. „Ale, chápem, že v tejto ťažkej dobe sa to napriek všetkému spomenutému, niekoho dotklo a nedokáže či nechce argumenty počúvať. Týmto ľuďom sa napriek tomu, že s ich odsudzovaním nesúhlasím, týmto verejne ospravedlňujem,“ dodal Matovič.

K návšteve sa vyjadril aj hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý uviedol, že návštevy sú zakázané. Jedinú výnimku majú tvoriť vážne stavy, kde je povolený kňaz a blízka rodina.  

Riaditeľ nemocnice sa vyjadril, obvinenia personálu odmieta 

Riaditeľ  Nemocnice svätého Michala Branislav Delej sa vyjadril aj k medializovaným informáciám o návštevách predsedu NR SR v nemocnici. Ako uviedol, v nemocnici platí zákaz návštev od 14. júla. Výnimku však môže udeliť primár oddelenia alebo ošetrujúci lekár, ktorý zváži podmienky na vydanie takéhoto povolenia. „Pán Kollár ošetrujúceho lekára o svojich návštevách informoval a pri všetkých musela byť dodržaná podmienka prísnych protiepidemiologických opatrení,“ dodal Delej. Ako pokračoval, Boris Kollár tiež leží v nadštandardnej izbe, ktorá je prioritne určená pre vládnych činiteľov. Izba sa nachádza na poschodí, kde sú aj lôžkové oddelenia, má však samostatný prístup so samostatným výťahom, schodiskom a stavebne je odčlenená od oddelenia. Službukonajúci personál sa nestretáva s personálom ani pacientmi na lôžkovom oddelení.

Kollár sa mal tiež dostať do konfliktu s vrchnou sestrou oddelenia. Deleja o tom informoval Kollár. „Nasledujúci deň som si vypočul aj stanovisko vrchnej sestry oddelenia. Vyčítal som jej neprofesionálny prístup správania sa k pacientovi a vzhľadom na informácie, ktoré som mal, by som postupoval rovnako aj v prípade, ak by nešlo o pána Kollára, ale o akéhokoľvek iného pacienta,“ vysvetlil Delej a požiadal námestníčku pre ošetrovateľstvo, aby celý prípad uzavrela a rozhodla o vyvodení dôsledkov.

Tá prípad uzavrela napomenutím zdravotných sestier. Ich správanie nemalo byť v súlade s etickým kódexom zdravotníckeho pracovníka. „Tvrdenia, že vrchná sestra bola prepustená, alebo sa jej prepustením hrozilo, rovnako ako informácie o tom, že niekto na základe uvedeného rozhodol o nepridelení odmien danému personálu, sa nezakladajú na pravde,“ uzavrel Delej.

Zdravotníci z nemocnice trvali, na tom, že riaditeľ nemocnice nadŕžal Kollárovi a správal sa nefér k svojim zamestnancom. 

Zdroje: SME, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK