„Uberáme sa cestou straty právneho štátu.“ Politici reagujú na odchod prokurátorov z vraždy Jána Kuciaka

  • Poslancov sme sa pýtali na odchod prokurátorov dozorujúcich prípad Kuciakovej vraždy
  • Niektorí v ňom vidia vážne ohrozenie demokracie
sulík gašpar
Poslanci NR SR Richard Sulík a Tibor Gašpar, Startitup/Jaroslav Rybár
  • Poslancov sme sa pýtali na odchod prokurátorov dozorujúcich prípad Kuciakovej vraždy
  • Niektorí v ňom vidia vážne ohrozenie demokracie

Ako sme ťa už informovali, bývalí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš sa vzdali svojej funkcie. Spomínaná dvojica dozorovala prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Hlavným motívom ich odchodu malo byť, že po zrušení špeciálnej prokuratúry im generálny prokurátor Maroš Žilinka neumožnil presun na Krajskú prokuratúru v Žiline, odkiaľ obidvaja pochádzajú. Denný presun na prokuratúru v Bratislave bol pre nich nemysliteľný.

Harkabus vo svojom liste Žilinkovi, v ktorom zdôvodňoval svoj odchod, tiež uviedol, že atmosféra na prokuratúre po Žilinkovým vedením pripomína „normalizačné 70. roky“.

Je škoda ich expertízy

Na názor na odchod dozorovateľov vraždy novinára sme sa pýtali poslancov Národnej rady SR. Väčšina z nich označuje situáciu za nepotešujúcu, no zároveň veria, že sa čin riadne prešetrí a spravodlivo o ňom rozhodne súd.

„Boli to dvaja výkonní a významní prokurátori, a preto ma ten odchod ako občana Slovenskej republiky mrzí,“ hovorí poslanec za stranu SaS Richard Sulík. Situáciu si však netrúfa hodnotiť, keďže nepozná všetky detaily.

„Nechcem hodnotiť, kto a čo spravil, preto, lebo určite prebehli aj rozhovory za zatvorenými dverami medzi prokurátormi a generálnym prokurátorom. A vtedy sa to ťažko hodnotí,“ dodal Sulík.

Podobné stanovisko zaujal aj exminister spravodlivosti Viliam Karas, ktorý momentálne pôsobí v tíme KDH ako expert na spravodlivosť a vnútro. „Vždy je škoda pre celý systém, keď sa vzdá niekto, kto je odborník, pracuje dlhé roky v danom systéme a má expertízu,“ myslí si Karas.

karas
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Upozorňuje však, že spravodlivosť na Slovensku nestojí na dvoch konkrétnych osobách. „Ja si myslím, že prokuratúra ich nahradí dôstojným zástupcami, ktorí budú garantovať zákonnosť procesu a dotiahnutie do konca. Čiže nerobil by som z toho tragédiu,“ hovorí exminister.

Dodáva ale, že prísť o schopných ľudí je vždy zlá správa pre akúkoľvek organizáciu. „Vždy si treba vážiť každú expertízu, ale to už je na ich osobnom rozhodnutí. Nie je to prvý ani poslednýkrát, čo sa ľudia vzdávajú významných funkcií. Je to prirodzený pohyb aj v rámci spoločnosti,“ uzavrel.

Je to vraj dôkaz straty právneho štátu

Kritickejšie sa k situácii stavia poslanec strany SaS Juraj Krúpa. „Oni to sami pomenovali, že čo to vlastne bolo. Je to pomsta, s tým absolútne súhlasím. To znamená, že v podstate prebiehajú čistky na prokuratúre a likvidujú sa tí prokurátori, ktorí z pohľadu vedenia prokuratúry a tohto štátu boli nekonformní,“ vyjadril sa ostro Krúpa.

Poslanec si tiež myslí, že daný vývoj ohrozuje vyšetrovanie prípadov. „Toto je ďalší dôkaz toho, že naozaj sa uberáme cestou straty nielen právneho štátu, ale aj demokracie,“ uzavrel Krúpa.

krupa
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

K téme sa vyjadril aj líder hnutia Slovensko a bývalý premiér Igor Matovič. Ten tvrdí, že ho odchod prokurátorov mrzí. „Hlavne z pohľadu pozostalých po Jánovi aj Martine,“ uviedol.

Verí však, že táto udalosť nebude mať na uzatvorenie prípadu významný dopad. „Dnes by mali rozhodovať už len sudcovia. Tá úloha prokurátorov je tam už výrazne menšia,“ hovorí Matovič.

„Dalo sa to ale čakať. Vládna moc chce vyštvať statočných ľudí odkiaľkoľvek a v tomto prípade vyštvala dvoch špičkových prokurátorov z prokuratúry,“ dodal.

O osud prípadu sa nebojí ani poslanec strany Smer-SD Tibor Gašpar. „Pán Harkabus kedysi koncom roku 2023, keď sa začalo hovoriť o zrušení špeciálnej prokuratúry na jednom z tlačových brífingov, ktoré organizoval Úrad špeciálnej prokuratúry, povedal, že aj keby mu mal tento spis byť odňatý, nemyslí si, že by to malo ovplyvniť dĺžku a rýchlosť konania,“ pripomína bývalý prezident policajného zboru.

„Podľa jeho slov by nemal byť v rýchlosti konania žiaden problém. Nakoniec, spis je dnes na Najvyššom súde v odvolacom konaní. Ak odvolací súd potvrdí prvostupňové rozhodnutie, tak sa v podstate nič nedeje,“ dodal Gašpar.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá