Úchvatné miesta na východnom Slovensku, ktoré musíš navštíviť

  • Na východnom Slovensku je dostatok pútavých a neobyčajných miest, ktoré dokážu navodiť náladu v každom ročnom období
  • V tom jesennom ti ponúkame niekoľko tipov na zaujímavý výlet
BeFunky-collage
FB To najkrajšie zo Slovenska, pixabay.com
  • Na východnom Slovensku je dostatok pútavých a neobyčajných miest, ktoré dokážu navodiť náladu v každom ročnom období
  • V tom jesennom ti ponúkame niekoľko tipov na zaujímavý výlet

Jesenné prechádzky a výlety si treba naplno užiť ešte počas teplých slnečných dní. StartitUP ti preto prináša niekoľko zaujímavých a neopozeraných tipov, ktoré potešia najmä ľudí na východnom Slovensku. Zbystriť pozornosť by mali aj tí, ktorí sa cez víkend chystajú navštíviť túto malebnú časť krajiny.

Hrhovský vodopád medzi domami a Murovaná skalná brána Turniská

Na vodopády sa dá pozerať v každom ročnom období. Ten Hrhovský je však v niečom výnimočný, keďže patrí medzi najväčšie a najvýdatnejšie v širokom okolí. Jeho zvláštnosťou je to, že sa nachádza medzi domami v obci Hrhov. Krásu travertínového vodopádu môžeš pozorovať z mostíka alebo postupne po turisticky vyznačenej trase.

Dokonalú jesennú pohľadnicu nájdeš na mieste Turniská s murovanou skalnou bránou. Táto klenba láka turistov najmä na svoj najväčší skalný útvar na východe Slovenska. Obľúbená oblasť nie len turistickým pohladením pre oči, ale aj horolezeckým dobrodružstvom. Ak niekedy zablúdiš do dediny Kojšov, tak určite nevynechaj i návštevu tejto skalnej brány.

Tyrkysový lom Beňatina

Tyrkysové jazierko, ktoré vzniklo v bývalom kameňolome Beňatina svojím vzhľadom pripomína Plitvické jazerá. Nádhernými farbami prírody ťa prevedie turistická trasa s veľmi dobrým terénom a mostom. V tyrkysovom kameňolome sa nachádza tiež sfarbený vápenec, ktorý má predstavovať skamenelinu v podobe odtlačku pravekej veľryby. Nájdeš ho v okrese Sobrance, kde je aj známe Gitarové múzeum.

Park slnečnej sústavy

Poprechádzať sa medzi planétami slnečnej sústavy môžeš v obci Roztoky v okrese Svidník. Náučný chodník dokáže zabaviť deti a precvičiť mozog dospelých, zatiaľ čo okolie spríjemňuje nielen pekná príroda, ale i astronomické pracovisko. Vďaka tomu sa budeš cítiť skôr ako vo vesmíre než na zemi. Vstup otvára pomyselné veľké slnko, ktoré prevedie návštevníka jednotlivými planétami s ich popismi. Okrem modelov slnečnej sústavy sa v parku konajú aj prednášky, ktoré objasňujú celý chod slnka, planét či mesiaca.

Gepostet von Podduklianske novinky am Montag, 26. August 2019

Fotografický záber z rozhľadne nad vodnou nádržou Starina

Turistické rozhľadne sa vždy tešia veľkému množstvu návštevníkov. V jeseni na nich však môžeš nájsť menej ľudí, no záleží to najmä od toho kam sa vyberieš. My ti odporúčame vyhliadku nad vodnou nádržou Starina. Dokonalý výhľad na farebné stromy a vodnú nádrž umocní zážitok na každej fotke. Pre mnohých je toto miesto veľkou neznámou, keďže sa sem dá dostať len jedinou cestou zo Stakčína cez obec Kolbasov až do Uliča. Ten „maľovaný pohľad“ na okolitú prírodu však stojí za to v každom ročnom období.

View this post on Instagram

#slovakia #nature #travel #views

A post shared by Ing. Ivana Povchanová (@ivana.ikka) on

Jediný prales na Slovensku a turisticky zaujímavý Lačnovský kaňon

Pestrú jaseň zažiješ tiež v Národnom parku Poloniny, a to konkrétne v Stužici, kde je najvyššie ochranné pásmo. Nachádza sa tam jediný prales na Slovensku, v ktorom sa môžeš pokojne stratiť aj na niekoľko dní a vôbec ti to nebude vadiť.

Lesnú prechádzku pomedzi popadané lístie a posledné lúče babieho leta rozhodne nevynechaj na svojom výlete po východnom Slovensku ani v prípade Lačnovského kaňona. Atraktívna lokalita tohto miesta v pohorí Braniska láka ľudí na skalné útvary, vodopády a strmé svahy. Je to taký „Malý Slovenský raj,“ kde si oddýchneš, prekonáš svoje psychické aj fyzické schopnosti a načerpáš novú energiu.

View this post on Instagram

Lačnovský Kaňón V pohorí Branisko, medzi obcou Lipovce a osadou Lačnov, sa ukrýva jedinečný 2 km dlhý kaňon vytvorený Lačnovským potokom. Túto turisticky nesmierne atraktívnu lokalitu možno nájsť v mapách a v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, Lačnovská tiesňava či Tiesňava Lačnovského potoka, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom. O tom, že je toto pomenovanie na mieste, sa môže na vlastné oči presvedčiť každý. Divoká úžina lemovaná strmými svahmi a skalnými stenami je plná prekrásnych prírodných scenérií, nachádzajú sa tu vodopády, obrie hrnce a do výšin sa týčiace bizarné skalné útvary. Najznámejším z týchto útvarov je tzv. Kamenná baba. Povesť vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela. Po Kamennej babe je pomenovaná i chránená prírodná rezervácia, na území ktorej Lačnovský kaňon leží, a ktorá sa okrem zaujímavých prvkov neživej prírody vyznačuje i výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Možno tu nájsť napríklad ojedinelé divo rastúce ľalie či orchidey. Lačnovský kaňon je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskami sú obec Lipovce a osada Lačnov. Tento chodník prekonáva rôzne prirodzené prekážky; viackrát prekračuje koryto potoka, vedie šikmými skalami a okolím vodopádov. Exponované miesta sú vybavené kovovými schodmi, rebríkmi a pomocnými reťazami, vďaka čomu možno túru absolvovať bez akejkoľvek špeciálnej výbavy. #beautifulslovakia #lacnovskykanon #kamennababa #lacnov #zenyvhorach #360 #lipovce #lačnovskýkaňon #vodopad #raj #beautifulslovakia #praveslovenske #nature #trip #hikingslovakia #hiking #presovskykraj #turistikanaslovensku #kamnavylet #carovneslovensko #slovakia #slovakianature #likelike #turistika #turismo #fall #waterfalls #waterfall @sjuzn.nekonecna @peter.visocky

A post shared by Dominika Dominika (@dominika_akinimod) on

Ak ťa nič neočarilo natoľko, aby si sa rozhodol pre menší „trip,“ tak ešte stále môžeš navštíviť hrady, ktorých je na východnom Slovensku veľmi veľa.

zdroj: keturist.sk, vypadni.sk, regionzemplin.sk, krasneslovensko.eu,  slovensky-kras.eu, planetslovakia.sk, po-kraj.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech