Úchvatný príbeh miliardára z Fiľakova. Frank Lowy vybudoval svetové impérium od úplnej nuly

  • Frank Lowy patrí medzi najbohatších ľudí na svete
  • Vlastní majetok v hodnote 5,7 miliárd dolárov
  • Z obchodných centier vybudoval impérium
Frank Lowy
Facebook/Frank Lowy
  • Frank Lowy patrí medzi najbohatších ľudí na svete
  • Vlastní majetok v hodnote 5,7 miliárd dolárov
  • Z obchodných centier vybudoval impérium

Frank Lowy prednedávnom oslávil 90 rokov. Rodák z Fiľakova je jedným z najbohatších ľudí v Austrálii. Začínal ako predavač sendvičov, no v súčasnosti má na konte niekoľko obchodných centier, ktoré sú známe v Sydney, Londýne i na Manhattane.

Podľa informácií Forbes má jeho majetok hodnotu vyše 5,7 miliárd dolárov. Ako sa zo židovského chlapca zo skromných pomerov stal miliardár?

Písal sa rok 1930, kedy po prvýkrát uzrel svet Frank Lowy. Narodil sa vo Fiľakove do rodiny židovského obchodníka. Napriek tomu, že dnes je známy ako austrálsko-izraelský biznismen, prešiel si doslova peklom. Jeho detstvo ani zďaleka nebola prechádzka ružovou záhradou. S rodinou boli nútení utiecť do Budapešti, kde žili v chudobe.

Frank Lowy
zdroj: Twitter/@StandWithUs

Pravdu o otcovi sa dozvedel po 50 rokoch

Ako 14-ročný prišiel o otca, ktorý šiel kúpiť lístky na vlakovú stanicu, a už sa nikdy nevrátil. „Akoby ho tá veľká stanica zhltla,“ cituje Forbes Franka.

Po 50 rokoch sa Frank dozvedel pravdu. Magazín .týždeň prináša informácie o tom, ako Frankov syn Peter počas obchodnej cesty v Los Angeles v roku 1991 náhodne spoznal muža, ktorý mal rovnaké priezvisko, a ktorého otec, Myer Lowy, bol v Osvienčime.

Michal Bosák: Fascinujúci príbeh bankára zo Šariša. Svoj rukopis zanechal na dolárovkách

Lowy sa od neho dozvedel, že jeho otca vzali do Osvienčimu, kde ho brutálne bili a napokon zavraždili. „Strata môjho otca poznačila môj život. Mám 88 rokov, a stále za ním smútim,“ vyjadril sa pred dvoma rokmi pre portál haaretz.com.

V roku 1946 sa črtalo na lepšie časy, no ideálne ešte stále neboli. Frank sa spolu s bratom rozhodol odísť do Palestíny. Jeho matka Ilona sa s bratom Alexandrom pobrali v tom čase do Austrálie. Usadili sa Blacktowne, malebnom mestečku neďaleko Sydney.

Zrod Westfieldu

V Palestíne sa stal súčasťou vojny za nezávislosť Izraela. Rok 1952 uzatvára krušné časy jeho života. Po vojne, ktorú prežil v Európe a potom aj na Blízkom východe, sa vydal za novým životom do Austrálie. Veľmi rýchlo si tam našiel svoju celoživotnú lásku. So Shirley Rusanow kráčali v roku 1954 k oltáru.

Frank Lowy
zdroj: Twitter/@LowyInstitute

Do Austrálie prišiel s nulovým účtom, no aj tak sa pustil do podnikania. Spolupracoval s maďarským prisťahovalcom Johnom Saundertom. Otvorili obchod a kaviareň, ktorá ako druhá v štáte mala pravý taliansky kávovar.

V podnikaní sa im začalo výborne dariť. Časom založili firmu Westfield a otvorili prvé nákupné centrum. S obchodmi sa to rozbehlo vo veľkom. Budovali ich,  predávali investorom a dokonca prenajímali.

V roku 1977 dobyli USA a neskôr expandovali do Európy. Firma je na výslní a Frank sa stáva najbohatším v krajine.

Westfield ovláda americký trh a malé supermarkety. Dobré vzťahy nadviazal s holandskou spoločnosťou Rodamco, ktorá má pod palcom viaceré obchodné centrá v Európe. Obrovské nákupné centrá založil v Miláne aj vo Veľkej Británii.

Westfield London
zdroj: Facebook/Westfield London

V roku 1995 sa stáva členom rady Austrálskej národnej banky a svojich synov posadil na vysoké manažérske pozície vo Westfielde.

Útok na dvojičky v roku 2001 spôsobil prvý podnikateľský úpadok. Len pár týždňov pred nešťastím v partnerstve s newyorským stavebným podnikateľom Larrym Silversteinom prenajali budovu Svetového obchodného centra na 99 rokov. Frank do toho vrazil vyše 120 miliónov dolárov.

Pád v biznise nastal, keď bolo nutné sa angažovať v opravách, no nastali nezhody medzi miestnymi inštitúciami, a Lowy sa rozhodol odstúpiť. Napokon sa v roku 2017 na tomto mieste otvára Westfield World Trade Center.

Svoj post prenecháva synom

O 10 rokov nato sa Lowy vzdal funkcie šéfa firmy a na pozíciu nasadil svojich synov Petra a Steva. Tretí syn David má na starosti rodinné investície.

V roku 2002 založil Lowyho inštitút pre medzinárodnú politiku. Návštevou ho poctili osobnosti ako exprezident USA Bill Clinton, súčasný prezident USA Joe Biden, ale aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Austrálčanom ukázal, ako sa hrá futbal

Okrem biznisu v obchodom priemysle sa Lowy venoval futbalu, ktorý mal v obľube už od útleho detstva. V roku 2003 začína novú futbalovú éru. Stáva sa z neho šéf Austrálskej futbalovej asociácie.

V tejto pozícii bol do roku 2018 a treba uznať, že mu to išlo excelentne. Zaslúžil sa nielen o reformu futbalu, ale doslova ho prebudil. Domáca liga bola na profesionálnej úrovni, žala jeden úspech za druhým. Dostal ich na majstrovstvá sveta a reorganizoval futbalové súťaže v krajine.

Najväčší úspech, ktorý sa mu vo futbalovom svete podaril, boli majstrovstvá Ázie. Tie sa po prvýkrát konali na inom svetadiele.

V roku 2017 si pred meno začal písať titul Sir. Šľachtický titul mu udelila Kráľovná Alžbeta II. O rok nato rodina Lowyovcov spoločne s ďalšími akcionármi predáva Westfield. Novým majiteľom sa stáva realitný gigant Unibail Rodamco.

Na dôchodok sa Frank presťahoval do Izraela a predtým niekoľkokrát navštívil svoje rodné mesto, Fiľakovo. V roku 2019 americký režisér Steven Cantor prináša na obrazovky životopisný film s názvom What Will Become Of Us. Film podrobne nahliadne do Frankovho života.

Zdroje: forbes.sk, tyzden.sk, theaustralian.com.au, haaretz.comy, 9news.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech