Učitelia vytvorili adventný kalendár, ktorý ministrovi ukazuje tragédie nášho školstva

  • Školstvo sa v poslednej dobe stalo hybnou témou médií a správ. Organizujú sa diskusie, protesty, týkajúce sa mnohých aspektov, od financovania škôl, platov učiteľov, cez zvláštne personálne praktiky či kvalitu vyučovania.
predlzovacka
  • Školstvo sa v poslednej dobe stalo hybnou témou médií a správ. Organizujú sa diskusie, protesty, týkajúce sa mnohých aspektov, od financovania škôl, platov učiteľov, cez zvláštne personálne praktiky či kvalitu vyučovania.

Učitelia z Považskej Bystrice si povedali, že nechcú ostať nevypočutí. Vymysleli chytrí a zároveň vianočný pôsob upozorniť, že niečo prehnité sa deje v štáte dánskom. 

Učitelia posielajú ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi nezvyčajný adventný kalendár. V 24 okienkach nenájde čokoládu ale rôzne tragikomické bizarnosti. Hneď v prvom okienku je fotografia  učiteľky stojacej na lavici. Dataprojektor na škole síce je, ostáva priniesť si vlastný počítač, kábel, predĺžovačku a môžete začať učiť. Alebo si pozrite prvú výplatu pani učiteľky z materskej škôlky. Každé toto políčko je zaplnené bizarnosťami, ktoré poslali učitelia z rôznych kútov Slovenska. Ostali však v anonymite. Majú strach.

skola2_1280

 

Okrem adventného kalendára  nájdete na stránke možnosť poslať želanie Ježiškovi. Alebo ministrovi? Do tejto pošty pre ministra sa môžu zapojiť všetci, učitelia i ľudia s úplne odlišnou profesiou. Tieto želania  sú písané obyčajnými ľuďmi, ktorí neprestali dúfať v zmenu. Téma školstva sa predsa netýka len tých, ktorí v ňom priamo pracujú. Na stránke nájdete okrem samotných želaní aj mapu Slovenska s miestami, odkaľ boli príspevky poslané.

http://www.velkaprestavka.sk/

malovanie1

 

Príbehy a želania ľudí Vás prinútia vážne sa zamyslieť nad tým, aká tragická je realita. Prečítajte si o učiteľovi, ktorý pracuje na geriatrii v Rakúsku, lebo z učiteľského platu neuživil rodinu.  Ďalší príbeh je o učiteľke, ktorá musela mať dve zamestnania zároveň,  aby bola schopná zaplatiť si ubytovanie. Alebo si prečítajte o učiteľke, ktorá bola zastrašovaná a vydieraná, no i za ten krátky čas sa snažila deťom vštepiť, čo je to odvaha či kritické myslenie.

bedna

 

Autori projektu tvrdia, že hlavnými obeťami konfliktu budú malý žiačikovia i dospelí študenti. I širšej verejnosti by malo záležať na tom, ako a čo sa deti učia, či v akom prostredí sú vychovávané. Stav škôl je nevyhovujúci, plesnivé steny, okná, zlé vybavenie, tragické platové ohodnotenie učiteľov.  Úroveň školstva sa odzrkadľuje v krajine ako teraz, tak aj v budúcnosti. Nejedná sa tu len o učiteľov, ale  o  budúcnosť Slovenska. 

paska

 

Ústa učiteľov nezatvoria žiadne balíčky či krátkodobé riešenia. Problém tu je, expanduje a pomaly sa bude plížiť do ďalších odvetví. Školstvo musí byť priorita. Politik reaguje na to, o čom hovorí verejnosť. Ak bude verejnosť nahlas hovoriť o nutnosti zmeny školstve, začne reagovať aj on. V prípade, že učitelia nebudú malou skupinkou ľudí s transparentmi, ktorých ostatní obchádzajú, veci sa začnú diať.

Je povzbudzujúce, že vznikajú mnohé iniciatívy a združenia, ktoré bojujú za vrátenie dôstojnosti učiteľom a celému školstvu. Myslím,  že je nutné viesť konštruktívny dialóg s odborníkmi, politikmi a samotnými učiteľmi. Jesť chlieb keď nie sú koláče nie je riešením.

child-830988_960_720

Zdroj: www.velkaprestavka.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech