Učiteľom sa majú zvýšiť platy. Ako sú na tom slovenskí pedagógovia v porovnaní so zahraničím?

  • Minister školstva vyhlásil, že do roku 2020 sa platy slovenských učiteľov "významne" zvýšia.
hhhh
  • Minister školstva vyhlásil, že do roku 2020 sa platy slovenských učiteľov "významne" zvýšia.

Minister školstva Peter Plavčan vyhlásil, že v roku 2020 zarobí každý učiteľ takmer o 40 % viac ako v roku 2015. Ak ťa práve prepadlo nutkanie poslať mu pochvalný telegram, ešte chvíľu počkaj.

40 % ministra Plavčana je krásnym príkladom toho, ako sa z ničoho dá vytĺcť politický kapitál. Vláda už totiž vo svojom programovom vyhlásení garantovala medziročné zvyšovanie platov o 6% až do roku 2020. A ako poukázali Hospodárske Noviny, Plavčan do celkového zvýšenia započítal aj začiatok roka 2016, kedy on sám ešte nebol vo vedení rezortu. Počas tohto roka sa totiž platy učiteľov zvýšili rovno dvakrát – o 4% v januári a o 6% v septembri. Minister teda už zavedeným plánom zvyšovania miezd neurobil nič. Iba zmenil rétoriku. 40% predsa znie omnoho lepšie ako 6%.

dsc_0760

foto: Zdenka Kollárová, zenyvmeste.sk

No prázdna rétorika ministrov nie je zďaleka tým najväčším problémom slovenského školstva. Platy našich učiteľov ležia už dlhodobo na spodku európskych rebríčkov.

Podľa štatistík OECD (pozn. najnovšie sú z roku 2012) zarobí slovenský učiteľ iba 43% priemerného zárobku vysokoškolsky vzdelaného občana svojej krajiny. Pre porovnanie, v Česku je to 54% a v Dánsku 92 – 106%. Priemer OECD je cca 88%.

Lepšie to nevyzerá, ani keď sa platy porovnajú podľa kúpyschopnosti. Na tejto mape od Jakuba Martina sú zobrazené koeficienty z dát OECD. Francúzska 50tka znamená, že francúzsky učiteľ si môže každý rok dovoliť kúpiť rovnaký „košík tovarov“ ako Američan s ročným platom 50 000 dolárov.

Toto číslo je veľmi vhodné na porovnávanie medzi krajinami. Ukazuje totiž, aké množstvo tovarov v Amerike si učitelia jednotlivých krajín za svoj plat dokážu kúpiť. Vymažú sa tak rozdiely v cenách medzi jednotlivými krajinami. Pre prípad, že by si mal problém nájsť na mape Slovensko, je to tá krajina s najnižším číslom.

teachers-wages

foto: jakubmartin.com

Tieto čísla iba potvrdzujú to, čo už vie asi každý. Učitelia sú na Slovensku platení veľmi zle. A to sa nevyhnutne odrazí aj na kvalite ľudí, ktorí sa rozhodnú stať učiteľmi. No samotné plošné zvyšovanie platov tento problém nevyrieši.

Podľa OECD sa v EÚ na platy učiteľov minie 62,1% výdavkov na regionálne školstvo. Na Slovensku je to iba 52%. Podľa analytika INESS Róberta Chovanculiaka to znamená, že slovenské školstvo má relatívne vysoké náklady na správu a údržbu. Učitelia majú podľa neho nízke platy aj preto, že sa financujú školy, ktoré navštevuje iba pár žiakov.

Zreformovať by sa podľa neho malo aj odmeňovanie učiteľov. Dnešný systém totiž odmeňuje tých učiteľov, ktorí sa v školstve dokázali udržať čo najdlhšie. Zatiaľ čo mladí a inovatívni ľudia sú penalizovaní nízkymi platmi.

leaf-840x500

foto: Leaf Academy

Problém slovenského školstva je komplikovaný a nedá sa zjednodušiť iba na nízke mzdy učiteľov. No to neznamená, že zvyšovanie platov nie je dôležité. Dúfajme, že sa Slovensko postupne vyškriabe z dna Európy.

zdroj titulnej fotografie: Zdenka Kollárová, zenyvmeste.sk/Leaf Academy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá