Uctievajú mocného Liehovu a zdravia sa „Vypálen“. Svedkovia Liehovovi zamiešali karty pri sčítaní ľudu

  • 15. februára sa na Slovensku začalo sčítanie obyvateľstva
  • Po troch týždňoch sa elektronicky sčítala viac ako polovica obyvateľov Slovenska
  • Sčítanie so sebou prinieslo aj humorné momenty, pretože mnoho ľudí sa hlási k zvláštnej cirkvi
Instagram/sodb_2021 Facebook/Svedkovia liehovovi
  • 15. februára sa na Slovensku začalo sčítanie obyvateľstva
  • Po troch týždňoch sa elektronicky sčítala viac ako polovica obyvateľov Slovenska
  • Sčítanie so sebou prinieslo aj humorné momenty, pretože mnoho ľudí sa hlási k zvláštnej cirkvi

Cirkev s názvom Svedkovia Liehovovi určite poznáš. Dištancujú sa od označenia za recesistov a považujú sa za serióznu cirkev. Aj napriek tomu, že zatiaľ nie sú ako cirkev registrovaní. Počas tohtoročného sčítania sa musíš vyjadriť aj ku svojmu vierovyznaniu. Okrem tradičných náboženstiev máš možnosť „priznať sa“ k cirkvi s názvom Svedkovia Liehovovi. 

„Recesisti hlavne pri otázkach vierovyznania alebo národnosti mali tendenciu vždy uvádzať rôzne na tie časy populárne humorné odpovede. Samozrejme, stretávame sa s hutnou recesiou aj dnes,“ uvádza hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder.

zdroj: Unsplash/James Coleman

Hlavným predstaveným Svedkov liehovových je stand up komik Gabo Žifčák. Hovorí, že cieľom sčítania je zistiť, koľko ľudí sa k tomuto vyznaniu hlási. Na registráciu cirkvi je potrebných 50-tisíc podpisov. „Potrebujeme vedieť, či sa oplatí spustiť ich zbieranie,“ povedal pre Hospodárske noviny. Liehovisti veria v Liehusa Špiritusa a zdravia sa Vypálen, alebo Liehus Špiritus. Táto viera sa šíri prostredníctvom sociálnych sietí. 

Bez vyznania

Výber správnej cirkvi je počas sčítania veľmi dôležitým krokom, pretože má vplyv na samotné financovanie jednotlivých cirkví. Výsledné čísla môžu taktiež otvoriť otázku týkajúcu sa odluky cirkvi od štátu. Uvažuje o tom napríklad strana SaS. 

Ešte skôr, než sa vôbec začalo samotné sčítanie, vznikla iniciatíva s názvom Bez vyznania. Web iniciatívy uvádza, že ide aj o prieskum o tom, koľko ľudí sa hlási ku konkrétnej cirkvi alebo či sa nestotožňuje so žiadnou cirkvou. Za iniciatívou stojí občianske združenie Ethos a Slovákov vyzýva prostredníctvom bilbordov.

Bez vyznania
zdroj: Facebook/Sčítanie obyvateľov - nepodporím cirkev, či už verím alebo nie

Predseda občianskeho združenia Metod Rybár tvrdí, že dlhodobým cieľom združenia je dosiahnuť odluku cirkví od štátu a zrušenie pre Slovensko nevýhodných Vatikánskych zmlúv. „Občania sa pomocou sčítania môžu vyjadriť, či si odluku želajú, keďže výrazný pokles ľudí hlásiacich sa k cirkvám by bol pre politikov silným signálom odluku dokončiť,“ povedal pre Aktuality.sk

Ide o protest?

Na to, aby štát balík peňazí krátil alebo, naopak, navyšoval, musel by sa zmeniť počet veriacich v sčítaní v roku 2021 najmenej o 10 percent, píšu Aktuality. Rybár tvrdí, že sčítanie nerieši vierovyznanie, ale samotný vzťah k cirkvi. Ide totiž o peniaze.

„Veľa ľudí sa totiž k cirkvám hlási len zo zotrvačnosti, pretože boli napríklad ako deti pokrstení, ale v skutočnosti sa na živote cirkvi nezúčastňujú, a tak nemajú dôvod sa k nej hlásiť,“ dodáva Rybár. 

zdroj: Unsplash/Thays Orrico

Niekto teda môže považovať Svedkov liehovových za akýsi protest, Potvrdzuje to aj Gabo Žifčák. „Najviac ma hnevá to, ako Slovensko pristupuje k tomu, aby sa mohli zaregistrovať nové cirkvi. SNS si na tom robila kampaň. V Česku stačí 400 podpisov, aby ste si zaregistrovali cirkev, na Slovensku ich potrebujete 50-tisíc a tie musí ešte overiť notár,“ hovorí. 

Štát považuje za cirkev len tú, ktorá je zaregistrovaná. „Ak sa niekto prihlási k ‚Svedkom liehovovým‘, zvýši tým počet osôb hlásiacich sa ku skupine ‚iné cirkvi‘. Na rozdeľovanie financií to nemá žiadny vplyv, táto skupina sa jednoducho do tohto mechanizmu nezapočíta,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová.

Zároveň dodáva, že sčítanie má vplyv len na financovanie cirkví len v prípade, ak počet veriacich, ktorí sa v sčítaní hlásia k cirkvi, stúpne alebo klesne minimálne o 10 percent. 

Matúš Vallo
zdroj: TASR/Martin Baumann

Sčítanie podporuje aj Vallo

To, že je sčítanie obyvateľstva dôležité, si uvedomuje aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Bratislavčania sa pred 10 rokmi zle sčítali a odvtedy prichádzame o 10 miliónov ročne.“ Nedávno sa teda rozhodol, že sčítanie spropaguje. Zvolil si dosť netradičný spôsob – zahral si v známom slovenskom seriáli. Seriál Oteckovia sa teší veľkej popularite a denne ho sleduje množstvo Slovákov.

„Od počtu trvalo bývajúceho obyvateľstva na území obce závisí aj výška podielových daní pre obec. Údaje o obvyklom pobyte môžu zreálniť a zaktualizovať mnohé požiadavky obcí k zlepšeniu kvality života pre obyvateľov. Od vekovej štruktúry obyvateľstva na území obce závisí plánovanie počtu miest v materských školách, v základných školách či plánovanie služieb pre seniorov,“ uvádza sa na portáli Sčítanie.sk

Zdroje: HNonline, Aktuality.sk, Bezvyznania.sk, Aktuality.sk, Sčítanie.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá