Udalosť svetových rozmerov majú Slováci stále v pamäti: Obrovská svetelná šou aj svetové hviezdy na jednom pódiu

starmus
Starmus

Starmus do Bratislavy priniesol divadlo, na aké Slováci nie sú zvyknutí. Na udalosť svetových rozmerov budú Bratislavčania ešte dlho spomínať, a to aj preto, že Starmus hral hneď na viacerých frontoch.

Okrem kvalitného lineupu svetových vedcov, výskumníkov či laureátov Nobelových cien, totiž zorganizoval aj 3 výnimočné hudobné podujatia – veľkolepý koncert Briana Maya a Jeana Michela-Jarreho, atmosferický hudobný program na Hrade Devín a unikátny koncert The Offspring, počas ktorého si kapela prvýkrát zahrala s orchestrom.

Svetovú značku Starmus na Slovensko priniesla firma ESET s podporou VÚB banky, za 6 dní sa ho zúčastnilo vyše 100-tisíc ľudí.

Obrázok1
zdroj: Starmus
Obrázok2
zdroj: Starmus

Najväčšie pódium na Slovensku

Asi nikto nečakal, že nedeľný večer na petržalskej strane Dunaja môže byť taký veľkolepý. Bratislavčania si museli všimnúť, že sa blíži niečo veľké, už keď pri Dunaji 200 ľudí budovalo desať dní obrovské pódium. To vo finále dosiahlo výšku až 32 metrov a umiestnených na ňom bolo 22 veľkometrážnych obrazoviek.

Najväčší vedecký festival na Slovensku odštartoval koncert Bridge from the Future od Jeana-Michela Jarreho, spolu so špeciálnym hosťom Brianom Mayom, gitaristom z Queen a jednou z vedúcich postáv Starmus festivalu. May sa pritom v rámci Starmusu zúčastnil ešte aj dvoch ďalších koncertov – vystúpil aj s The Offspring a spolu so Slovenskou filharmóniou hral aj na ceremónii k udeľovaniu Medailí Stephena Hawkinga.

Koncert v centre Bratislavy však nebol len hocijaký – Jean Michel-Jarre ju mal celú pod palcom a zapojil aj Slovenský filharmonický orchester a zbor. Na koncerte, ktorého sa zúčastnilo 40-tisíc ľudí, pracovalo vyše stovky ľudí.

Že koncert prebiehal v tesnej blízkosti Mostu SNP nie je žiadna náhoda – veža UFO sa vraj Jarremu páčila natoľko, že sa koncert mal pôvodne udiať priamo na moste.

Nakoniec sa však veža UFO zakomponovala do stage dizajnu ako takzvaný „backdrop“. Spolu s Aupark Tower tak bola nasvecovaná ako vesmírny objekt – symbolicky k začiatku festivalu, ktorý sa do hĺbky venuje aj astronómii.

Intenzívny vizuálny zážitok sa okrem využívania ikonických bratislavských stavieb týkal aj kvalitnej laserovej šou či sofistikovanej choreografie – organizátori do vzduchu vypustili až 400 dronov. Videá neopakovateľného zážitku dodnes kolujú sociálnymi sieťami.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Svetové hviezdy v centre Bratislavy

Hneď na druhý deň sa v TIPOS Aréne začal nabitý program prednášok s názvom Budúcnosť našej domovskej planéty. Mikrofónu sa chopili svetoznáme osobnosti – etologička Jane Goodallová, fyzici Kip Thorne a Brian Greene a astronauti Chris Hedfield a Charlie Duke, ktorý vystúpil na Mesiac. Celkovo v Bratislave vystúpilo 9 nobelistov – 5 z nich v jeden deň.

Spíkri hovorili o návrate na mesiac cez vesmírny program Artemis či nových technológiách, ktoré by mohli pomôcť s obnovou planéty. Opakovane hovorili o klimatickej zmene, pomenovali hlavných vinníkov a prezentovali populárne riešenia. Viacero prednášok sa venovalo aj téme umelej inteligencie.

Ani in-doorový program však produkčne nezaostával za nedeľným projektom. Spíkri sa pohybovali na veľkolepom pódiu za svetelného doprovodu, a aj keď boli prednášky v angličtine, okamžite boli k dispozícii titulky v reálnom čase, ktoré sprostredkovala umelá inteligencia. Poväčšine plná sála pravidelne odmeňovala spíkrov mohutným potleskom. Jane Goodall návštevníci privítali dokonca nádhernou standing ovation.

Najlepšie myšlienky zo Starmusu

„Nemôžeme sedieť so založenými rukami – je čas vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce. Každý jeden z nás môže prispieť k zmene k lepšiemu. Ak nebudeme dávať pozor na problémy našej planéty teraz a spolu po celom svete, budeme odsúdení na zánik. Máme len toto časové okno,“ – etologička Jane Goodall.

Na našej planéte je veľa problémov. Nie sú vyriešené a zhoršujú sa. (…) Máme jednoduchý cieľ. Priniesť vedu do spoločnosti a využiť pri tom všetky vedomosti, ktoré zatiaľ máme. To je cieľ festivalu Starmus,“ – astrofyzik & spoluzakladateľ Starmusu Garik Israelian.

Myslím, že všetci sme už za bodom, kde si myslíme, že ľudské bytosti sú jedinou vecou, ​​na ktorej na tejto planéte záleží. Pretože to tak nie je. Na každom stvorení na našej planéte záleží. Preto sa musíme postarať o každú rastlinu a každý organizmus,“ – spoluzakladateľ Starmusu a gitarista Queen Brian May.

Je na nás všetkých, aby sme sa postarali o našu planétu – ak už nechceme byť veľkorysí, sú na to aj sebecké podmienky. Je to totiž jediná možnosť, ako prežiť,“ – hudobník Jean-Michel Jarre.

Som investor vo viac ako dvesto spoločnostiach po celom svete. Drvivá väčšina z nich je zameraná na klímu. Máme technológiu, schopnosti, neuveriteľné tímy po celom svete s nádejou a riešeniami, ktoré môžeme priniesť na túto planétu, aby sme vyriešili problémy, ktoré spôsobili predchádzajúce generácie. Nemusíme byť záhubou pre planétu, potrebujeme len politickú vôľu prijať tieto technológie,“ – známy investor a spoluautor prvého iPhonu Tony Fadell.

Vesmír je veľmi veľký priestor, o ktorom sme pred 50 rokmi tak podrobne ako dnes nevedeli. (…) Vieme, že existuje najmenej sto miliárd galaxií, vesmír môže byť v skutočnosti nekonečný. Vieme však o jednom mieste, ktoré môže podporiť život, a je to práve tu. Zem je neuveriteľne cenný a krehký ekosystém, o ktorý sa musíme postarať,“ – šéfredaktor prestížneho časopisu Astronomy David Eicher.

Obrázok3
zdroj: Starmus

 

Starmus sa po utorkových prednáškach presunul na hrad Devín, kde si záujemocovia mohli pozrieť hviezdy a zatncovať na atmosférický koncert domácej kapely Billy Barman priamo v areáli zrúcaniny.

V stredu večer sa udeľovala Cena Stephena Hawkinga za úspechy v oblasti vedeckej komunikácie. Svetoznámy fyzik a kozmológ vytvoril túto cenu spolu s dvoma hlavnými tvárami Starmusu – Brianom Mayom a Garikom Israelianom, takže nie je prekvapením, že išlo o siedmy ročník.

Starmus pri oceňovaní nelovil v lokálnych vodách, miesto toho ocenil svetové tváre – v kategórii Filmy & Zábava vyhral svetoznámy režisér Christopher Nolan, v kategórii Vedecké písanie zažiarila morská biologička Sylvia Earle.

Americká speváčka Laurie Anderson vyhrala Hudbu & Umenie a Cenu za celoživotný prínos dostal známy moderátor a prírodovedec David Attenborough.

Prestížne oceňovanie sprevádzali hudobné legendy, ako samotný Brian May, ktorý hral s dievčenským speváckym zborom, hudobník Tony Hadley či Celeste Buckingham. Večer zakončil očakávaný koncert punk-rockovej kapely The Offspring. Pozri sa, ako festival prebiehal →

Devin
zdroj: Starmus

Slovensku svetové festivaly zúfalo chýbajú

Starmus sa žiarivého úspechu dočkal aj preto, že festival podobnej kvality je v našich končinách skôr výnimkou. Na Slovensku porovnateľný festival jednoducho neexistuje – účasťou by mu mohli konkurovať len najväčšie hudobné festivaly v Česku a Slovensku.

S prestížou je to rovnako – podobne prestížnu značku na Slovensku dlhé roky budoval geopolitický festival Globsec, ten však po minulom roku oznámil sťahovanie do Prahy.

„V spoločnosti ESET prepájame výskum a technológie s bezpečnosťou. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili bezpečné digitálne prostredie pre všetkých. V našom neustále sa meniacom digitálnom prostredí je dôležité nielen chrániť technológie, ale aj oceniť vedecké úspechy, ktoré poháňajú pokrok ľudstva. Starmus slúži ako platforma na oslavu takýchto úspechov a inšpiruje budúcich lídrov v oboch oblastiach,“ vysvetlil pritiahnutie festivalu Starmus na Slovensko generálny riaditeľ spoločnosti ESET, Richard Marko.

„Hudobné vystúpenia a prednášky zamerané na kľúčové poznatky a inšpirácie z oblasti klimatických zmien, ochrany planéty či využívania technológií a umelej inteligencie v prospech udržateľnej budúcnosti,“ uzatvára výnimočný týždeň generálny riaditeľ VÚB banky Jozef Kausich. „Som rád, že VÚB mala možnosť toto podujatie taktiež podporiť a verím, že myšlienky Starmusu a pozitívna atmosféra, ktorú toto podujatie a jeho účastníci na Slovensko priniesli, v nás budú ešte dlho rezonovať.“ Ako VÚB podporila Starmus →

Najnovšie videá

Trendové videá