Udial sa nečakaný zvrat v prípade Zuzany Plačkovej a jej manžela

  • Zuzana Plačková a jej manžel už nie sú obvinení
  • Postaral sa o to prokurátor Jozef Kandera
Archív Zuzany Plačkovej, z rozhovoru pre Startitup 20. júna 2021
Archív Zuzany Plačkovej, z rozhovoru pre Startitup 20. júna 2021
  • Zuzana Plačková a jej manžel už nie sú obvinení
  • Postaral sa o to prokurátor Jozef Kandera

Meno, ktoré koncom minulého roka rezonovalo médiami, patrilo slovenskej influencerke a samozvanej kráľovnej Instagramu Zuzane Plačkovej. Tá bola 27. septembra zadržaná aj s jej manželom Reném Strauszom Národnou kriminálnou agentúrou za podozrenie z trestnej drogovej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

30. septembra súd rozhodol, že obvinená Plačková s manželom pôjdu na slobodu. Tento scenár predpokladal aj advokát obvinených Martin Pohovej. Po prepustení na slobodu sa Plačková začala angažovať na Instagrame, ktorý ju podľa jej slov živí. Skonštatovala tiež, že jej príbehy na Instagrame sleduje okolo 800-tisíc ľudí, čo je podľa nej v porovnaní s minulosťou „o dosť viac“.

„Dúfam, že všetko dobre dopadne, lebo trestné stíhanie, ktoré je vedené voči mne a Renému, považujeme za nedôvodné a úprimne veríme, že sa dokáže naša nevina,“ povedala Plačková v príbehu, ktorý zverejnila koncom októbra minulého roku.

Teraz v celej kauze nastalo pre mnohých nečakané prekvapenie. Ako informuje aj portál Aktuality, ich obvinenie je po vyše polroku zrušené.

„Generálny prokurátor Slovenskej republiky v zastúpení prvým námestníkom generálneho prokurátora SR Jozefom Kanderom dňa 16. mája 2022 vyhovel návrhu obvinených Z. S. P. a R. S. a zrušil uznesenie o vznesení obvinenia pre drogovú trestnú činnosť a iné, a to z dôvodu, že neboli splnené podmienky na vznesenie obvinenia. Uznesenie bude po jeho doručení procesným stranám a následnej anonymizácii zverejnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry SR,“ konštatuje hovorca prokuratúry Dalibor Skladan.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Denník SME už začiatkom októbra na základe infozákona získal uznesenie Špecializovaného trestného súdu, vďaka ktorému sa manželia Strauszovci dostali na slobodu.

Súd uznal, že hoci proti nim vypovedali dvaja svedkovia, ide o výpovede z počutia. Trojica svedkov uviedla, že počuli o tom, že Plačková s manželom predávajú kokaín, no fyzické dôkazy vyšetrovateľ podľa dostupných informácií nemá.

Influencerka na súde uviedla, že „nemôže vylúčiť, že niekto ju chce účelovo zničiť, nerozumie tomu. Je poctivý človek, motivátorka, ľudí motivuje k čestnosti. Sama odvádza zo svojich spoločností plnú výšku DPH, čo je 40- až 50-tisíc eur mesačne, motorové vozidlá má vedené na firmu a na leasing. Všetko platí platobnými kartami, teda všetko ide cez účet, všetko toto sa dá overiť,“ píše sa v uznesení.

„Je to celé založené na výsluchu jedného spoluobvineného, ktorý bol po vypočutí prepustený na slobodu. Sme presvedčení, že dôvody väzby neexistujú,“ uviedol ešte na októbrovom brífingu advokát Martin Pohovej po výsluchu klientky na Špecializovanom súde v Pezinku.

Podľa obhajcu Reného Strausza boli obvinenia jeho klienta založené na všeobecných tvrdeniach. „To je ako keby sme povedali, že všetci politici kradnú, tak poďme obviniť všetkých politikov,“ priblížil. Podľa advokáta tiež neexistovali dôvody na preventívnu a kolúznu väzbu, ako to navrhoval prokurátor.

Advokát Reného Strausza povedal, že pri domovej prehliadke polícia nenašla žiadne dôkazy, ktoré by jeho klientov spájali s drogovou trestnou činnosťou. Na verejnosť uniklo uznesenie o obvinení 15 ľudí, medzi ktorými je aj Zuzana Strausz Plačková a jej manžel René Strausz. Z uznesenia vyplýva nielen to, z čoho sú títo ľudia obvinení, ale opisuje sa tam aj ich fungovanie.

Keď polícia informovala o prípade, hovorili o biznise skupiny s pervitínom. Podľa uznesenia sa však mala Plačková a jej muž podieľať na obchode s kokaínom. Obaja boli podľa polície v postavení dílerov. Jedna časť skupiny, v rámci ktorej Plačkovú zadržali, sa mala podieľať na obchode s pervitínom, druhá zas s kokaínom. Ona aj jej muž nemali byť na čele skupiny, ale v nižšom postavení, skupinu podľa vyšetrovateľov viedol Tibor G.

Zuzana Plačková
zdroj: archív Startitup

Látky mali dovážať z Poľska. Plačková a jej muž mali kokaín distribuovať nižšie postaveným dílerom alebo koncovým užívateľom. Táto skupina mala fungovať už od roku 2012, pričom podľa uznesenia fungovali v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Obvinení manželia mali byť pre skupinu akousi spojkou do lepšej spoločnosti, kde mali potom viac možností distribuovať drogy.

Nakoľko až do právoplatného rozsudku platí prezumpcia neviny, dvojica nebola nikdy uznaná vinná z vyššie uvedených predpokladaných činností.

Zdroje: SME, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá