Udržateľný biznis po Slovensky. To sú klasické produkty z alternatívnych materiálov

  • O udržateľnosti v biznise diskutovali ekonomickí lídri v Bratislave
  • Predstavili plán SDG aj stratégie v rámci firiem
Archív: Startitup, Unsplash
Archív: Startitup, Unsplash
  • O udržateľnosti v biznise diskutovali ekonomickí lídri v Bratislave
  • Predstavili plán SDG aj stratégie v rámci firiem

Bratislava sa stalo dejiskom prvého ročníka SmartHead Sustainability Summit, kde sa stretli úspešné firmy aj jednotlivci, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný. Počas samitu sa rozoberali témy udržateľnosti aj ekologickosti v biznise. Odborníci z mnohých firiem predstavili svoje stratégie a metódy udržateľného rozvoja. Jednou z hlavných tém bola aj budúcnosť so SDG (ciele udržateľného rozvoja), ktoré stanovila Organizácia Spojených národov.

Dôležité globálne problémy ako hlad, chudoba či edukácia chce SDG riešiť v spolupráci s organizáciami, ale aj jednotlivcami. Ich základom je naučiť ľudí neplytvať a zaobchádzať s prírodnými zdrojmi čo najšetrnejšie. Motivovať ich k tomu, aby využívali ekologické energetické zdroje, podporovali zelené firmy, nové a šetrné materiály, recyklovali a vyvarovali sa vytváraniu zbytočného odpadu.

zdroj: Archív: Startitup

Práve verejný sektor a firmy, ktoré majú veľký celospoločenský dopad, by mali ísť ostatným príkladom. Využívať svoj manažment a stratégie na tvorbu zelených riešení. Ako jedni z hlavných ťahúňov slovenskej udržateľnej ekonomiky sa predstavili spoločnosti Dell Technologies, Exponea či Tesco Stores Slovakia.

Účastníci diskusie zdôraznili, že úloha budovať zelené firmy neleží iba na pleciach CEO. Je zodpovednosťou všetkých zamestnancov a aj tí by mali postupovať podľa plánov SDG a to najmä vtedy, keď vidia, že vedenie firmy sa dostatočne o túto problematiku nezaujíma.

Za pozornosť stoja aj firmy Salut, Crafting Plastics a Pure Junk, ktoré sa samitu tiež zúčastnili. Všetky tieto tri spoločnosti sa rozhodli hľadať alternatívne materiály pri výrobe klasických produktov. Salut prišlo na trh s digitalizáciou biznisových kariet, Crafting Plastics využívajú alternatívny Bio plast s názvom Nuatan, ktorý sa dokáže rozložiť v komposte a Pure Junk vyrába malý nábytok a dekorácie z recyklovaného dreva.

zdroj: Archív: Startitup

Na summite vystúpila aj Katarína Linczényiová, ktorá sa venuje free divingu. Aj ona si totiž počas potápania v moriach a oceánoch, všímla negatívny vplyv ľudí a ľudskej nedbanlivosti na životné prostredie. Fotografiami bielych koralov z Egypta, chcela upozorniť na vymieranie týchto morských organizmov, a tiež na úhyn morských živočíchov, ktorý zomierajú kvôli konzumácii plastov. Príbehom rybárskej dediny, kde sa loví dynamitom, bez rešpektu k ohrozeným druhom či mláďatám zas poukázala na fakt, že si pri nakupovaní produktov musíme dávať pozor na to, odkiaľ pochádzajú.

zdroj: Archív: Startitup

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá