Udržateľný rozvoj v európskych mestách zaostáva, Bratislava skončila pred Prahou

  • Známy je vôbec prvý Index udržateľného rozvoja európskych miest
  • Sledoval 17 cieľov a 56 indikátorov
  • Bratislava predbehla Prahu aj Madrid
Flickr (Francisco Anzola)
Flickr (Francisco Anzola)
  • Známy je vôbec prvý Index udržateľného rozvoja európskych miest
  • Sledoval 17 cieľov a 56 indikátorov
  • Bratislava predbehla Prahu aj Madrid

Organizácia Sustainable Development Solutions Network vydala v spolupráci s Brabant Center for Sustainable Development v stredu 22. mája vôbec prvý SDG Index and Dashboards Report, ktorý skúma, do akej miery je rozvoj európskych miest udržateľný. Správa zahŕňa európske metropoly spolu s vybranými urbánnymi oblasťami a zoradila ich na základe 56 indikátorov a 17 cieľov. Celkovo nájdeš v zozname 45 miest.

Dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja si bude podľa autorov správy vyžadovať na lokálnej úrovni rozsiahle zmeny v oblasti dopravy, energetiky a mestského plánovania a nové prístupy k riešeniu problémov chudoby a nerovnosti v prístupe ku kľúčovým verejným službám, vrátane zdravotníctva a vzdelania. Ciele by mali podľa organizácie mestá dodržať do roku 2030, no zatiaľ k tomu nesmerujú. K ich implementácii bude potrebné, aby vlády spolu kooperovali na lokálnej a regionálnej úrovni.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Podľa SDG európske mestá zatiaľ nemajú dostatočné páky na to, aby svoje fungovanie viedli dostatočne udržateľným smerom. Až dve tretiny obyvateľov Európy však žije v mestách a tvorí sa tu približne 85 % HDP. Zatiaľ je ale splnenie týchto vízií do roku 2030 nereálne, pokiaľ mestá nezmenia svoje smerovanie.

Najvyššie sa v indexe umiestnili severské mestá, no ani jedno nezískalo plný počet bodov. Podľa SDG je najudržateľnejším mestom Európy Oslo so ziskom 74, 8 bodov, hneď za ním nasledujú Štokholm (74,2), Helsinki (71,3) a Kodaň (68,7). Postupne sa dostávame južnejšie, na piatom a šiestom mieste sa umiestnili  Zürich (67,5) a Lyon (64,9). Prvá desiatka pokračuje Parížom (64,7), Mníchovom (64,2), Haagom (63,7) a uzatvára ju Eindhoven (63,5).

Naše hlavné mesto Bratislava (60,2) predbehlo Prahu (60,1) aj Madrid (59,7) a umiestnilo sa na 26. mieste. Viedeň (62,5) skončila na 16. mieste a Londýn (62) bol devätnásty.

Zdroj: TASR, Unsdsn.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech