UFO v Bratislave: Tajomná fotografia strhla pozornosť ľudí

  • UFO nad Bratislavou je len výtvorom talentovaného fotografa
  • Svoje dielo upravil vo photoshope
  • O zaujímavej soche vie málokto
ufo bratislava
Fotografia z dielne Pavla Kulkovského Pavol Kulkovský
  • UFO nad Bratislavou je len výtvorom talentovaného fotografa
  • Svoje dielo upravil vo photoshope
  • O zaujímavej soche vie málokto

Ak si si myslel, že ťa na Slovensku už nič neprekvapí, bol si na omyle. Nad hlavným mestom podľa fotografie poletuje neznámy objekt, ktorý pripomína klasické UFO zo starých sci-fi filmov. Pravda je však úplne inde.

Záhada nad mestom

Nejde dokonca ani o to „UFO“ nad Mostom SNP. O prozaickejšom dôvode záhady nad Bratislavou informoval portál Zoznam. Autorom fotografie, ktorá koluje po Slovenskom internete, je Pavol Kulkovský. Je na nej vyobrazený klasický lietajúci tanier, ktorý sa akoby vznášal tesne nad zemou ulice hlavného mesta.

Pavol však aj napriek presvedčivosti fotografie nepotvrdil existenciu mimozemského života. V skutočnosti ide o sochu, ktorá sa nachádza v mestskej časti Podunajské Biskupice. Skulptúra je vyrobená zo železa a jej autorom je akademický sochár Juraj Hovorka. Finálnu podobu jej dal v 70. rokoch minulého storočia.

UFO je ďalším Bratislavským unikátom, o ktorom vie málokto. Kulkovský sa preto rozhodol na sochu upozorniť takýmto nezvyčajným spôsobom. Záhadnú atmosféru fotografie pomohla dotvoriť hustá hmla, ktorá počas tvorby záberu pokrývala ulice hlavného mesta.

Autora zlákala atmosféra

Netajím sa značným zásahom photoshopu do fotografie, pretože práve úprava mi dáva možnosť priblížiť sa k mojim predstavám a zhmotniť ich,“ uviedol talentovaný fotograf pre Startitup. Úprava obrázku bola využitá i v tomto prípade, keďže na pôvodnej verzii je zreteľne vidno, že reálna skulptúra stojí na podstavci.

porovnanie
zdroj: Pavol Kulkovský

Pavol je fotografom na voľnej nohe a pôsobí v rámci celého Slovenska. V súčasnosti žije v Bratislave, korene má však na o čosi vzdialenejšej Orave. „Venujem sa čiastočne aj komerčnej fotografii, no najbližšie mi je umelecká fotografia a tvorím často diela, ktoré balansujú medzi realitou a fikciou,“ opísal Kulkovský.

Atmosféra a príbeh je to, na čo sa najviac vo svojej tvorbe zameriavam. Snažím sa pozerať na obyčajné veci neobyčajne a preniesť to potom do mojich fotografií,“ dodal na margo svojho umenia.

Pre Zoznam fotograf opísal taktiež inšpiráciu za mystickou snímkou. „Hmlisté, melancholické jesenné dni boli vždy pre mňa vďaka svojej atmosfére lákadlom, a tak som jedno ráno zhotovil túto fotografiu, pretože ako umelecký fotograf rád balansujem medzi realitou a ilúziou. Rozhodol som sa odstrániť z ‚ufa’ pilier, na ktorom táto minimalistická stavba stojí. Tento krok umocnil pocit tajomna a dotvoril mysterióznu atmosféru, ktorú som chcel docieliť.”

V Bratislave máme „mimozemské lode“ až dve

Samotná socha je akýmsi symbolom mestskej časti Medzijarky, uvádza web Dnes24. Stojí na vyvýšenom kopčeku medzi mestskými časťami Vrakuňa a Podunajské Biskupice. Presnejšie umiestnenie netradičnej sochy je medzi panelákmi na Bieloruskej ulici neďaleko známeho obytného domu Pentagon.

Pentagon je v rámci Bratislavy už neslávne známy svojimi problémami s jeho obyvateľmi, na čo už v minulosti stihla doplatiť i jedinečné dielo. Objekt okrem zubu času rozoberali i miestni obyvatelia, ktorí z neho postupne ulamovali.

pentagon
zdroj: TASR/Martin Baumann

Našťastie prešlo dielo v roku 2014 rekonštrukciou. Obnovená bola nielen samotná socha, ale i jej okolie. V rámci rekonštrukcie boli vyplnené chýbajúce časti objektu, preleštený celý povrch UFA, odstránené staré betónové schody vedúce na kopec k atrakcii a kopec bol zatrávnený.

Zdroje: Zoznam, Dnes24, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá