UK potvrdzuje svoju kvalitu. V prestížnom rebríčku sa umiestnila aj iná slovenská univerzita

  • V tohtoročnom rebríčku sa umiestnili až dve slovenské univerzity
  • Caltech ukradol prvenstvo Harvardu
Univerzita Komenského
TASR/Dano Veselský
  • V tohtoročnom rebríčku sa umiestnili až dve slovenské univerzity
  • Caltech ukradol prvenstvo Harvardu

Univerzita Komenského si aj tento rok obhájila miesto v TOP 500 v rebríčku Round University Ranking. V ročníku za rok 2022 dosiahla 426. priečku.

Zažiarila aj Žilinská univerzita

Oproti minulému roku ide o pokles, vlani sa univerzita umiestnila na 404. mieste. Univerzita Komenského však konštatuje, že sú podobné medziročné posuny nadol a nahor pre stredoeurópske univerzity bežné.

Významnejšie je, že si UK v tomto rebríčku stále udržiava prvú pozíciu v rámci Slovenska. V TOP 500 sa Univerzita Komenského umiestňuje pravidelne posledných desať rokov.

Po prvýkrát od vzniku rebríčka sa v ňom umiestila aj iná slovenská univerzita. Na 658. mieste sa nachádza Žilinská univerzita.

Harvard so striebrom

Mnoho slovenských študentov odchádza na vysokoškolské štúdium do Česka. Z českých univerzít predbehla Univerzitu Komenského jedna univerzita, a to Karlova univerzita v Prahe, ktorá dosiahla 254. miesto. V tohtoročnom rebríčku sa neobjavila ani jedna poľská univerzita.

Na samotnom vrchole sa nachádza California Institute of Technology, Caltech. Ide o historický moment, prvýkrát v celej histórii rebríčka sa tak ocitla Harvardova univerzita „až“ na druhej priečke.

univerzita
zdroj: Wikimedia commons

Zlatá liga

Univerzita Komenského dosiahla najlepšie hodnotenie v indikátore „vzdelávanie“, kde obsadila 178. miesto. Patrí tak do zlatej ligy.

Hodnotí sa tu pomer počtu učiteľov a študentov, pomer učiteľov a udelených bakalárskych titulov, respektíve doktorátov, ako aj pomer počtu doktorátov a bakalárskych titulov či reputácia školy.

Rebríček je zostavený na základe dvadsiatich indikátorov, ktoré spolu tvoria 4 oblasti hodnotenia: 40 % tvorí výučba, 40 % výskum, 10 % je medzinárodná rôznorodosť a 10 % finančná udržateľnosť.

Rebríček čerpá podklady z Clarivate Analytics, inštitucionálnych informácií a z bibliometrických údajov z Web of Science.

Univerzita Komenského
zdroj: Univerzita Komenského

Tento rok išlo o trinástu edíciu hodnotenia, do ktorej bolo zapojených 1 150 univerzít a 85 krajín. Vo finálnej verzii rebríčka sa umiestnilo 1 024 univerzít zo 76 krajín sveta. Dominuje v ňom Európa s 394 univerzitami, z Ázie sa umiestnilo 384 škôl, 166 zo Severnej Ameriky, 35 z Oceánie, 25 z Afriky a 20 z Latinskej Ameriky.

Nejde o jediný úspech

Univerzita Komenského sa ako jediná slovenská univerzita umiestňuje aj vo všetkých významných rebríčkoch hodnotenia. V rebríčku CWUR sa aktuálne nachádza na 630. mieste.

V Šanghajskom rebríčku (ARWU) sa nachádza na 801. – 900. mieste, pričom vo fyzike jej patrí 301. – 400. miesto sveta. V prestížnom rebríčku Best Global Universities jej patrí 587. miesto, navyše vo fyzike je na 244. mieste, v geovedách na 371. mieste a v biológii na 485. mieste.

Rebríček SCImago ju uvádza na 573. mieste, QS World University Rankings na 651. – 700. mieste. V rebríčku NTU Ranking (National Taiwan University Rankings) sa nachádza na 701. – 750. mieste, v predmete fyzika jej patrí dokonca 275. miesto vo svete. V rebríčku The Three University

Zdroj: Tlačová správa/Univerzita Komenského

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá