Ukrajina čelí doteraz najväčšiemu problému. Dôjdu jej rakety do Patriotov a IRIS-T, tvrdí novinár

  • Novinár z Bildu tvrdí, že Ukrajina za chvíľu dosiahne dno svojich zásob munície pre systémy protivzdušnej obrany
  • Ide však o artikel náročný na výrobu
Patriot
Ilustračné foto DVISHUB/U.S. Army, Royal Reff
  • Novinár z Bildu tvrdí, že Ukrajina za chvíľu dosiahne dno svojich zásob munície pre systémy protivzdušnej obrany
  • Ide však o artikel náročný na výrobu

Experti už minulý rok varovali, že ak Kongres neschváli vojenskú pomoc pre Ukrajinu, jednou z vecí, ktoré budú Kyjevu chýbať, budú práve strely protivzdušnej obrany.

O tom, že Rusko získalo vzdušnú nadvládu nad frontovými líniami sa nedá pochybovať už dlhšiu dobu. Svedčí o tom fakt, že ruské drony, vrtuľníky a lietadlá sa pohybujú voľne na bojisku, kde terorizujú Ukrajincov. Kyjevským silám vo frontovej línií chýba dokonca aj základná pomoc, a to z ramena vypaľované protilietadlové systémy (MANPADS) ako je Stinger či Piorun.

Doteraz sa ale Ukrajincom podarilo chrániť aspoň väčšie mestá, no podľa nemeckého novinára Juliana Röpckeho sú teraz v ohrození aj mestá ako Kyjev. Röpcke, ktorý pôsobí v nemeckom denníku Bild na základe svojich zdrojov tvrdí, že ukrajinské zásoby striel do Patriotov a nemeckého systému IRIS-T sa blížia k nule.

„Zdroj mi povedal údajné presné aktuálne číslo pred dvoma týždňami. Samozrejme to neprezradím. Ale to číslo bolo také malé, že teraz musí byť takmer po ňom,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Novinár k príspevku pripojil aj mapu, ktorá má zobrazovať trajektóriu ruských rakiet, ktoré preleteli kyjevský vzdušný priestor bez toho, aby ich zasiahla protivzdušná obrana. Rusko tak v budúcnosti môže získať aj vzdušnú nadvládu. „V našich skladoch máme stovky systémov a tisíce rakiet. Žiadne slová. Len hnev,“ napísal novinár.

Výroba rakiet do Patriotov sa pohybuje len v stovkách kusov ročne 

Röpckeho slová ale nie sú úplne pravdivé. Práve nemecký systém IRIS-T nemecká spolková armáda Bundeswehr vo výbave ani nemá. Zatiaľ ich má len objednané, a pričom nemecká vláda minulý rok uprednostnila dodanie týchto systémov na Ukrajiny pred zaradením do výslužby. Výroba IRIS-T je vo veľkej miere len na začiatku.

Patriotov tiež nemá stovky ale len 11 kusov a štyri ďalšie objednané. Nemecká protivzdušná obrana nie je v práve najlepšom stave, čo si uvedomuje aj vláda Olafa Scholza, ktorá preto objednala izraelský systém Arrow-3.

Patriot
zdroj: Dvishub/U.S. Air Force/. Sean M. Worrell

Hlavným problémom munície pre Patrioty je jej finančná, časová ale aj technologická náročnosť. Ide o rakety, ktoré sú technologicky oveľa náročnejšie ako napríklad klasická delostrelecká munícia.

Zbrojársky gigant Lockheed Martin pre Defense News potvrdil, že aktuálne vo svojom závode v Arkansase vyrobí ročne približne 550 rakiet do Patriotov. Lockheed plánuje kapacitu závodu navýšiť aj kvôli spotrebe na Ukrajine aj pre potreby Taiwanu, ktorý sa pripravuje na potenciálnu čínsku inváziu. V budúcnosti by chcel zbrojársky gigant vyrábať 650 kusov ročne.

Američania navyše čelia výzve ako zanechať kapacity rakiet tak, aby dokázali pokryť aj svoje domáce potreby, zároveň potreby spojencov ako napríklad Južná Kórea, kde sa tieto systémy nachádzajú. Ďalej musia myslieť na spojencov, ktorých armády si tieto stroje zakúpili ako je už napríklad zmienené Nemecko.

Johnson naznačil, že balíček by mohol zaradiť na hlasovanie

Spojené štáty si uvedomujú, že zásoby Patriotov nie sú nekonečné z tohto dôvodu sa na Ukrajine pokúšali vybudovať vrstvenú protivzdušnú obranu. To znamená, že nie na každý cieľ letí práve Patriot alebo Iris-T.

Na tento účel slúžia napríklad systémy prezývané ako Franken-SAM, ktoré spájajú sovietske systémy s modernou západnou muníciou. Nemecký novinár ale tvrdí, že ostatné systémy protivzdušnej obrany narážajú na rovnaký problém – nedostatok munície.

„Väčšina ostatných zásob prostriedkov protivzdušnej obrany je vyčerpaná alebo zničená,“ uviedol Röpcke.

Technika
zdroj: TASR/Axel Heimken/dpa via AP

Ukrajincom preto ostáva dúfať, že Kongres nájde, čo najrýchlejšie zhodu na ďalšej vojenskej pomoci pre Kyjev. Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson naznačil, že by legislatívu mohol čoskoro posunúť na hlasovanie. Pomoc uviazla práve v Snemovni, kde Johnson blokoval hlasovanie o nej.

Pred nedávnom ale Johnson a bývalý prezident Donald Trump vystúpili na tlačovej konferencii, kde bývalý šéf Oválnej pracovne povedal, že Ukrajine by mohla pomoc poskytnúť formou pôžičky, uvádza New York Times. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že by súhlasil aj s takýmto riešením.

Dokiaľ však bude pomoc schválená, prezident Joe Biden uvoľnil 138 miliónov dolárov práve na potreby ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Zdroje: Defense News, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá