TOP systém, ktorý nemá ani nemecká armáda, má byť už v rukách Ukrajiny. Chrániť bude nebo

  • Ukrajina už dostala od Nemecka systém protivzdušnej obrany IRIS-T, tvrdí Der Spiegel
  • Ide o prvý zo štyroch systémov protivzdušnej obrany, ktorý Nemci sľúbili
Diehl
Diehl Defence
  • Ukrajina už dostala od Nemecka systém protivzdušnej obrany IRIS-T, tvrdí Der Spiegel
  • Ide o prvý zo štyroch systémov protivzdušnej obrany, ktorý Nemci sľúbili

Ukrajina získala moderný nemecký protivzdušný systém IRIS-T, informoval v utorok magazín Der Spiegel. Nemecké ministerstvo obrany zatiaľ túto správu nepotvrdilo. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Ide o prvý zo štyroch systémov protivzdušnej obrany IRIS-T, ktoré Nemecko prisľúbilo Ukrajine. Informácie, že Berlín zvažuje doručenie systému IRIS-T v hodnote 150 miliónov eur, sa objavili už v máji. Nemecké ozbrojené sily však tento systém, ktorý je považovaný za jeden z najmodernejších na svete, samy nevlastnia.

Jeho dodanie v dohľadnej dobe avizovala aj nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová počas neohlásenej návštevy Odesy na začiatku októbra. 

„Ukrajina momentálne zažíva neskutočné množstvo leteckých útokov, a preto je také dôležité, aby sme v rámci protivzdušnej obrany poskytovali ešte väčšiu podporu,“ uviedla ministerka pri návšteve.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Čo je Iris-T SLM

Iris-T SLM (Infra Red Imaging System Tail) je podľa nemeckej vlády najdrahší a najmodernejší nemecký systém protivzdušnej obrany. V súčasnosti ním nedisponuje ani nemecká spolková armáda Bundeswehr. Presnejšie, nemecká armáda nedisponuje jeho verziou zem – vzduch, ale len verziou vzduch – vzduch IRIS-T, ktorú využívajú nemecké stíhačky Tornado alebo Eurofighter.

Dokáže sa pohybovať v uhle až 360 stupňov, čo mu umožňuje výborný rozsah. Systém vie zostreliť nepriateľské lietadlá, vrtuľníky, drony, balistické rakety krátkeho doletu či riadené strely až vo výške do 25 kilometrov. Tieto ciele vie zasiahnuť na 40 kilometrov.

Podľa Bundeswehr rakety vážia 88 kilogramov a sú približne tri metre dlhé s priemerom dvanásť centimetrov. IRIS má zvyčajne radar, jedno až tri odpaľovacie zariadenia, každé s ôsmimi raketami, a veliteľské centrum na riadenie paľby.

nemecký systém protivzdušnej obrany IRIS-T SLM
zdroj: Diehl Defence

Systém vyrába nemecký výrobca Diehl Defense, pričom prvýkrát bol predstavený v roku 2014. Systém si zakúpilo Švédsko, Nórsko a Egypt.

Rakety majú infračervenú vyhľadávaciu hlavu. „Až pri konečnom priblížení prevezme riadenie rakety infračervený hľadač odolný voči rušeniu,“ vysvetlil vojenský expert Wolfgang Richter v rozhovore pre spravodajský magazín NTV. Infračervená technológia vyhľadáva zdroj tepla v cieli, t. j. motor lietadla, „kde raketa nakoniec exploduje“.

Systém je navyše veľmi mobilný a dokáže sa premiestňovať i v lodných kontajneroch. Práve mobilitu využívajú Ukrajinci, aby sa vyhli zničeniu techniky.

„Všetky komponenty sú umiestnené v kontajneroch, ktoré je možné naložiť na vozidlá alebo položiť v leteckej doprave. Radarový a riadiaci systém môže byť umiestnený v kontajneri alebo vozidle,“ uviedol Richter.

Informácie, že by Nemecko mohlo Ukrajine darovať protilietadlový systém, sa objavili už v máji.

Rusko v pondelok počas rannej dopravnej špičky ostreľovalo mestá po celej Ukrajine, čo si vyžiadalo životy civilistov a spôsobilo výpadky elektriny a tepla.

Išlo o evidentnú odplatu za sobotňajší výbuch na Kerčskom moste, keďže ruský prezident Vladimir Putin ho označil za teroristický útok a pripísal ho ukrajinským tajným službám.

Protivzdušné systémy sú dôležité nielen ako ochrana pred raketovými útokmi, ale aj proti dronom. Ukrajina v uplynulých týždňoch čelí čoraz častejším útokom tzv. samovražedných dronov iránskej výroby. Spôsobujú závažné škody na životoch, majetku a infraštruktúre, pripomína Reuters.

Zdroje: Der Spiegel, TASR, NTV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá