NATO stanovilo červené čiary. Ak ich Rusko prekročí, Aliancia sa môže priamo zapojiť do vojny na Ukrajine

  • NATO stanovilo červené čiary, tvrdí taliansky denník La Repubblica
  • Ak by ich Rusko prekročilo, Aliancia by mohla vstúpiť do vojny na Ukrajine
vojaci NATO
Archívna fotografia NATO
  • NATO stanovilo červené čiary, tvrdí taliansky denník La Repubblica
  • Ak by ich Rusko prekročilo, Aliancia by mohla vstúpiť do vojny na Ukrajine

Severoatlantická aliancia (NATO) mala prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine stanoviť minimálne dve červené čiary, ktorých prekročenie by viedlo k zapojeniu sa do konfliktu u našich východných susedov.

Informáciu priniesol taliansky denník La Repubblica. Podľa denníka by v tom prípade mohla Aliancia nasadiť na Ukrajinu, kontingent 100-tisíc vojakov. V súčasnosti ale neexistujú žiadne konkrétne operačné plány, ktoré zahŕňali vyslanie vojakov na Ukrajinu. Ide len o možné núdzové plány.

Zapojenie sa tretích mocností či provokácie smerom k NATO a Moldavsku 

Prvou červenou čiarou by podľa La Repubblica mohlo byť zapojenie tretej strany do bojov po boku Ruska. Pri tejto možnosti sa spomína najmä Bielorusko. Minsk je síce podľa mnohých Bielorusov v exile morálne zodpovedný za zapojenie sa do vojny, pretože Rusom v prvých dňoch vojny umožňoval útok na Ukrajinu zo svojho územia.

Bieloruský vodca Alexander Lukašenko ale zatiaľ odmietol pokusy Kremľu o priame zatiahnutie, zrejme z obáv, ako by reagoval bieloruský ľud a či by to nebol dôvod k spusteniu nových masových demonštrácií.

Niektorí analytici sa ale obávajú, že Rusi by mohli skúsiť opäť zaútočiť cez Bielorusko, ktoré poskytuje najkratšiu cestu k ukrajinskému hlavnému mestu – Kyjevu. Existuje tiež obava, že tentokrát by sa Bielorusko mohlo pridať k útoku.

Druhou červenou čiarou majú byť provokácie v Pobaltí, Poľsku či Moldavsku. Nemuselo by ísť práve o ruskú inváziu, ale napríklad o ruský útok, ktorým by Kremeľ chcel otestovať reakciu Aliancie.

Západ sa obáva, že blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu, ďalej v jednotlivých európskych krajinách či prezidentské voľby v USA, by mohli nabádať Kremeľ k myšlienke, že Západ je zaneprázdnený. Práve vtedy by si Kremeľ mohol myslieť, že nastal ideálny čas na testovanie reakcie NATO.

La Repubblica uvádza, že Západ dúfa, že tieto červené čiary vyšlú Kremľu dostatočný odkaz, aby si uvedomil, že ovládnutie celej Ukrajiny Západ nedovolí.

Západ dúfa, že zastrašovanie zaberie

Situácia na Ukrajina sa v poslednom období výrazne zhoršila. Panujú obavy, že ukrajinský front by mohol padnúť. Kyjev síce buduje viacstupňové opevnenia po celej Ukrajine, vojenská pomoc z USA tiež môže ukončiť hladomor po munícii, no problémom ostáva nedostatok vojakov na strane Ukrajiny.

Frontová línia na Ukrajine je veľmi dlhá, takže je ťažké odhaliť miesto, kde Rusi budú sústrediť svoju nadchádzajúcu ofenzívu.

Kyjev síce upravil zákon o mobilizácii, ktorým znížil mobilizačný vek z 27 rokov na 25, čo by mu malo priniesť dodatočných 200- až 300-tisíc mužov, ale ide o ľudské zdroje, ktoré je potrebné vycvičiť, aby mali skutočne efekt na bojisku.

To môže trvať mesiace, ktoré Kyjev nemá. Mierna zima a teplé počasie spôsobili, že blato na Ukrajine rýchlo uschlo a ruská armáda tak čochvíľa bude mať ideálne terénne podmienky na spustenie ofenzívy. Európski lídri však dúfajú, že odstrašovanie smerom k Rusku zaberie.

vojaci NATO
zdroj: DVISHUB/Keith Anderson

„Západní lídri vyslali jasný odkaz Vladimirovi Putinovi: jedna vec je preniknúť hlboko na východné územia, druhá je dobyť hlavné mesto alebo zapojiť do vojny štáty tretích strán,“ vysvetľuje La Repubblica.

„Inými slovami: Ukrajina nemôže prehrať a Atlantická aliancia je pripravená priamo zasiahnuť, aby sa vyhla kolapsu Kyjeva,“ uvádza denník.

Aliancia má mať na východnej hranici v štátoch Pobaltia, Poľsku, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku približne 100-tisíc aliančných vojakov pripravených na nasadenie.

V kontexte odstrašovania a strategickej nejednoznačnosti preto treba vnímať aj nedávne vyjadrenia Emmanuela Macrona, ktorý opäť odmietol vylúčiť nasadenie francúzskych vojakov na Ukrajinu. Pričom uviedol, že Francúzsko by tak mohlo urobiť v prípade, ak by Rusko prelomilo frontovú líniu a Kyjev by požiadal o pomoc.

Zdroje: La Repubblica, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá