Slovákom hrozí za „lakomú chybu“ pokuta od 300 až po 3 300 eur. Na toto si v lese dávaj pozor

  • Pri zbere lesného ovocia si dávaj pozor
  • Je totiž zakázaný v chránených oblastiach
  • Za nedodržanie pravidiel ti hrozí mastná pokuta
velky rozsutec turistika
Ilustračná foto TASR/Erika Ďurčová
  • Pri zbere lesného ovocia si dávaj pozor
  • Je totiž zakázaný v chránených oblastiach
  • Za nedodržanie pravidiel ti hrozí mastná pokuta

Ak si sa vybral do lesa na lesné plody, zvýš pozornosť. Zber lesných plodov je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny v národných parkoch a ďalších chránených územiach, kde platí tretí a vyšší stupeň ochrany, možný len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu. Umožnený je len vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemkov, a to za podmienky, že táto činnosť je vykonaná na pozemkoch v ich vlastníctve, správe alebo nájme v týchto územiach.

Ako uvádza ministerstvo životného prostredia, na dodržiavanie pravidiel dohliadajú predovšetkým zamestnanci správ národných parkov a strážcovia prírody. Ak zbieraš lesné plody na chránených územiach, hrozí ti v blokovom konaní pokuta do 300 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov a náradia. V správnom konaní ti môže byť za daný priestupok uložená pokuta až do 3 319, 39 eura a prepadnutie veci.

Nelegálny obchod

Rezort životného prostredia pri podozrení na porušovanie pravidiel odporúča obrátiť sa na príslušnú správu národného parku, chránenej krajinnej oblasti, políciu, alebo zelenú linku ministerstva na čísle 0800 144 440. Pohotovostnú linku s číslom 0911 485 280 má zriadený aj najstarší národný park na Slovensku – TANAP.

Problémom je totiž nelegálny obchod s nazbieranými lesnými plodmi v blízkosti ciest či miestnych komunikácií. Táto problematika patrí do kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa nákupom pri ceste či na tržniciach, kde nie je pôvod zberu týchto plodov jasný. Ak čučoriedkam nevieš odolať, nazbieraj si ich pre vlastnú potrebu, no na územiach mimo národného parku. 

Zberači sa tiež často nesprávajú vhodne. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase najviac lesných plodov, používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú prírodu. „V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie,“ uvádza rezort životného prostredia s tým, že nechávajú po sebe aj odpad. V neposlednom rade sa pohybujú mimo turistických chodníkov, čím rušia pokoj aj v odľahlých zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia. 

Problém aj pre medvede

Ako upozorňuje na svojej webovej stránke Národný park Malá Fatra, kým pre človeka slúžia lesné plody hlavne na spestrenie jedálneho lístka, mnohé zvieratá sú na nich existenčne závislé. Sú to najmä živočíchy, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období.

Pre svoj obsah cukru je lesné ovocie na tento účel ako stvorené. Medzi takéto živočíchy patrí hlavne medveď hnedý, ale aj drobné hlodavce. Pre mnohé druhy vtákov, akými sú napríklad vzácny tetrov hlucháň či tetrov hoľniak, je plod čučoriedky významným sezónnym zdrojom potravy.

Tento problém je ale najhorší hlavne pre medveďa hnedého, ktorý je našou najväčšou šelmou. Je všežravec a základom jeho jedálneho lístka je rastlinná potrava, nepohrdne však ani mäsom, či medom. Keď nenájde dostatok potravy v lese, presúva sa aj z väčších vzdialeností k dostupnejšej potrave. Tú potom nachádza blízko ľudských obydlí, napríklad v sadoch, na poliach, pri včelínoch, pri nezabezpečených stádach hospodárskych zvierat, v odpadkových nádobách pri chatách a hoteloch. Tak sa nie vlastným pričinením stáva nebezpečným pre ľudí a ich majetok.

Zdroje: Slov-lex, Ministerstvo životného prostredia SR, NP Malá Fatra, Ministerstvo životného prostredia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá