Zmena kurzu: USA odmietli vstup Ukrajiny do NATO. Je to kapitulácia pred Putinom, tvrdia experti

  • Hegseth v Bruseli vyhlásil, že Ukrajina sa do NATO nedostane
  • Podľa expertov jeho vyjadrenia signalizujú víťazstvo Ruska
Hegseth, Zelenskyj
Ilustračné foto TASR/AP Omar Havana, Efrem Lukatsky
  • Hegseth v Bruseli vyhlásil, že Ukrajina sa do NATO nedostane
  • Podľa expertov jeho vyjadrenia signalizujú víťazstvo Ruska

Americký minister obrany Pete Hegseth v stredu jednoznačne odmietol možnosť vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO) a označil to za nereálny cieľ, informuje agentúra TASR. Počas stretnutia Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny v Bruseli zdôraznil, že USA nevidia možnosť, aby sa hranice Ukrajiny vrátili do stavu pred rokom 2014.

„Rovnako ako vy chceme suverénnu a prosperujúcu Ukrajinu. Musíme však začať tým, že si uvedomíme, že návrat k ukrajinským hraniciam spred roka 2014 je nereálny cieľ,“ uviedol Hegseth.

Dodal, že snaha o dosiahnutie tohto cieľa by len predlžila konflikt a priniesla Ukrajine ďalšie utrpenie. „Honba za týmto iluzórnym cieľom len predĺži vojnu a spôsobí ďalšie utrpenie,“ povedal šéf Pentagónu.

Ukrajina a bezpečnostné záruky

Ako informujú tvnoviny.sk, minister obrany taktiež prisľúbil, že Spojené štáty nebudú na Ukrajinu vysielať amerických vojakov v rámci žiadnej bezpečnostnej dohody. „Aby bolo jasné, že súčasťou akejkoľvek bezpečnostnej záruky nebude nasadenie amerických vojsk na Ukrajine,“ zdôraznil Hegseth.

Podľa neho by sa bezpečnostné záruky pre Ukrajinu nemali poskytovať prostredníctvom členstva v NATO, ale cez iné medzinárodné mechanizmy. Spojené štáty tak chcú, aby sa na obrane Ukrajiny viac podieľali európski spojenci.

Trumpov postoj a budúcnosť pomoci Ukrajine

Hegseth bol prvým členom novej Trumpovej administratívy, ktorý navštívil NATO, a Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny. Spojenci netrpezlivo očakávali, aké budú stanoviská Washingtonu v oblasti vojenskej a finančnej podpory Kyjevu.

Prezident Donald Trump však deklaroval, že chce, aby Európa prevzala hlavnú zodpovednosť za financovanie a obranu Ukrajiny. Navrhol vytvorenie mierovej dohody podporenej medzinárodnou mierovou silou, v ktorej by neboli americkí vojaci.

„Členské krajiny tejto skupiny sa musia postaviť k situácii zodpovedne,“ povedal Hegseth pred asi 50 delegátmi, ktorí poskytujú Ukrajine podporu od ruského vpádu ešte v roku 2022, informuje portál independent.co.uk.

Obavy spojencov z osudu Ukrajiny

Niektorí americkí spojenci sa obávajú, že rýchle mierové rokovania môžu viesť k nevýhodným podmienkam pre Ukrajinu. Washington preto nalieha na európske krajiny, aby zvýšili svoje obranné výdavky a viac investovali do bezpečnosti Ukrajiny.

Hegseth uviedol, že prioritou Trumpovej administratívy je zabezpečiť trvalý mier na Ukrajine. „Trvalý mier nastolíme len vtedy, keď spojíme sily Aliancie s realistickým hodnotením situácie na bojisku,“ povedal americký minister obrany.

NATO a budúcnosť obranných výdavkov

Téma financií v NATO bude predmetom diskusie na najbližšom samite Aliancie v Haagu. Hegseth uviedol, že USA nechcú zvyšovať svoj obranný rozpočet nad úroveň 3 % HDP, ale očakávajú, že európski spojenci prevezmú väčší podiel na obrane kontinentu.

Očakáva sa, že NATO prijme nové ciele pre výdavky na obranu, ktoré by mohli zahŕňať zvýšenie na 5 % HDP, ako navrhol Trump. Tento cieľ však zatiaľ nedosahuje žiadna krajina, hoci Poľsko je k nemu najbližšie so svojimi viac ako 4 % HDP na obranu.

Experti hovoria, že je to signál víťazstva Ruska

Expertov Hegsethove vyjadrenia neprekvapili, ale povedali, že jeho vyjadrenia signalizujú víťazstvo Ruska, píše portál Raw Story.

„Práve sa vzdali jedného z hlavných bodov pákového efektu ešte pred začiatkom rokovaní,“ napísal na sociálnej sieti bývalý hovorca ministerstva zahraničia Matthew Miller. „A je to tu,“ súhlasil Justin Baragona, hlavný reportér The Independent, ktorý dodal: „Trumpova administratíva v podstate odovzdáva Ukrajinu Putinovi.“

„Nepotrebujeme, aby členstvo v NATO bolo predmetom vyjednávania,“ povedal Michael McFaul, bývalý veľvyslanec USA v Rusku. „To je téma, o ktorej musí rozhodnúť NATO, nie Putin.“ 

Náznak veľkej politickej zmeny

Pridali sa aj ďalší. Alexander Vindman, bývalý zamestnanec Národnej bezpečnostnej rady vyhlásil: „Hegseth potichu oznamuje veľkú politickú zmenu, vylučujúcu vstup Ukrajiny do NATO.“

Podľa neho to je kapitulácia pred Putinom, ktorá ospravedlňuje jeho agresívne vojny, ktoré sa začali Gruzínskom v roku 2008. „Putina to povzbudí a podkope záujmy mieru na Ukrajine a v Európe. Veľká rana pre národnú bezpečnosť USA,“ dodal.

„Smiešne, že niektorí presadzujú, že Trumpov režim by pre Ukrajinu urobil čokoľvek,“ napísala Olga Lautmanová z Centra pre analýzu európskej politiky.

Najnovšie Hegseth hovorí, že Ukrajina nie je členom NATO, a úprimne, nepodporuje, aby Ukrajina získala späť svoje územie. Jediná vec, ktorú títo zločinci chcú urobiť, je potešiť Rusko pri kradnutí nerastov… Rusko rozbíja fľaše šampanského,“ dodala.

Vyhliadky na mier

Hegsethova návšteva NATO prichádza necelé dva týždne pred tretím výročím ruského útoku na Ukrajinu. Väčšina amerických spojencov sa obáva, že ak Rusko dosiahne vojenský úspech, nebude jeho agresia zastavená len na hraniciach Ukrajiny.

Zatiaľ nie je známe, kto bude predsedať ďalšiemu zasadnutiu Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny. Spojenci čakajú na signály z Washingtonu, ktoré naznačia, akú budúcnosť vojenskej pomoci Ukrajine má Trumpova administratíva v pláne.

Otázka, či bude Ukrajina schopná v budúcnosti znovu získať svoje stratené územia a ako bude vyzerať jej bezpečnostná budúcnosť, ostáva zatiaľ otvorená.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, tvnoviny.sk, independent.co.uk, Raw Story, X/ Matthew Miller

Najnovšie videá

Trendové videá