Ukrajina je pripravená na ďalšiu eskaláciu v konflikte, znie z Kyjeva. Putina varujú, že za inváziu zaplatí draho

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že jeho krajina je pripravená na ďalšiu eskaláciu konfliktu s Ruskom
  • Zelenskyj obvinil Ruskú federáciu i skupinku Ukrajincov, že plánovali štátny prevrat na Ukrajine, ktorý mali uskutočniť v decembri
  • Kremeľ toto tvrdenie popiera. Kyjev mu odkazuje, že za prípadnú inváziu na Ukrajinu by Rusi draho zaplatili
  • Útok na Ukrajinu by priniesol Rusku „politické, ekonomické a ľudské straty“, varuje minister zahraničia Kuleba. Pridáva sa aj Merkelová
Zelenskyj
SITA/AP, Ukrainian Presidential Press
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že jeho krajina je pripravená na ďalšiu eskaláciu konfliktu s Ruskom
  • Zelenskyj obvinil Ruskú federáciu i skupinku Ukrajincov, že plánovali štátny prevrat na Ukrajine, ktorý mali uskutočniť v decembri
  • Kremeľ toto tvrdenie popiera. Kyjev mu odkazuje, že za prípadnú inváziu na Ukrajinu by Rusi draho zaplatili
  • Útok na Ukrajinu by priniesol Rusku „politické, ekonomické a ľudské straty“, varuje minister zahraničia Kuleba. Pridáva sa aj Merkelová

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok uviedol, že jeho krajina je pripravená na ďalšiu eskaláciu konfliktu s Ruskom.

„Dnes hrozí, že zajtra bude vojna,“ cituje Zelenského slová z tlačovej konferencie verejnoprávne rádio z Litvy LRT. „Sme plne pripravení na eskaláciu,“ tvrdí prezident, ktorý dodáva, že Ukrajina plne kontroluje svoje hranice. 

Zelenskyj obvinil Rusko zo štátneho prevratu, Kremeľ to popiera 

Zelenskyj zároveň obvinil Ruskú federáciu a skupinu Ukrajincov, že pripravujú štátny prevrat, ktorý by sa mal uskutočniť na začiatku decembra. Sprisahanci sa podľa prezidenta snažia získať pomoc najbohatšieho muža krajiny Rinata Achmetova, uvádza Washington Post.

Plánované sprisahanie mali zachytiť tajné služby na audio nahrávkach, pričom Achmetov skutočne nebol zapojený do sprisahania, tvrdí Zelenskyj.

„Verím, že (Achmetov) je zaťahovaný do vojny proti Ukrajine,“ povedal Zelenskyj podľa Washington Post. „Bude to veľká chyba, pretože je nemožné bojovať proti ľudu, proti prezidentovi zvolenému ľudom Ukrajiny.“

TASR informuje, že na toto tvrdenie medzičasom už reagoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov, ktorý to však na brífingu v Moskve poprel. „Rusko takéto veci vôbec nikdy nerobí,“ komentoval podľa agentúry TASS.

Peskov tiež informoval, že Rusko zaznamenáva informačnú kampaň zo západných krajín s cieľom prezentovať Moskvu ako hrozbu pre proces urovnania situácie na Ukrajine. Nevylúčil, že táto kampaň je „kamuflážou na zakrytie agresívnych zámerov Kyjeva, ako aj jeho možného želania riešiť problém juhovýchodnej Ukrajiny silou“.

Zopakoval, že predstavitelia Ruska opakovane, na rôznych úrovniach deklarovali, že Moskva sa nechystá na nikoho útočiť. Uviedol, že spájať akýkoľvek pohyb ruských ozbrojených síl po území Ruska s takýmito plánmi je nesprávne.

Zároveň však v minulosti hovoril o červených čiarach a provokáciách, za ktoré považujú Peskov, ale i prezident Vladimir Putin rozširovanie NATO smerom na Ukrajinu rovnako ako aj pomoc v podobe zbraní od USA.

Spravodajské informácie má aj od partnerských štátov

Na tlačovej konferencii v Kyjeve Zelenskyj dodal, že ukrajinské vedenie má denne informácie o situácii nielen od vlastných spravodajských služieb, ale aj od rezortov „partnerských štátov, ktoré nás podporujú“, uvádza TASR.

 Zdôraznil však, že „predovšetkým sa musíme spoliehať na seba, na našu (ukrajinskú) armádu,“ ktorá je podľa jeho slov silná.     

Agentúra AFP poznamenala, že ukrajinská armáda prešla dlhú cestu od roku 2014, keď ju zaskočila anexia Krymu Ruskom a aktivizácia proruských separatistov na východe Ukrajiny. 

zdroj: TASR/AP, Ukrainian Presidential Press Office

Ukrajinská armáda odvtedy nazbierala bojové skúsenosti a dostala zbrane a vojenské vybavenie od západných spojencov, najmä od Spojených štátov, ktoré od roku 2014 vyčlenili 2,5 miliardy dolárov na podporu ukrajinských síl.

Ukrajinský prezident na tlačovej konferencii zopakoval, že sa snaží ukončiť vojenský konflikt na Ukrajine, čo bol aj jeden z jeho predvolebných sľubov.

Podľa jeho názoru za stratu Donbasu nesie zodpovednosť jeho predchodca v úrade Petro Porošenko a to, že Ukrajina stratila kontrolu nad Krymským polostrovom, je vina Olexandra Turčynova, ktorý v roku 2014 dočasne zastával funkciu hlavy štátu. 

V Kyjeve sa nesnažia uhádnuť Putinovu motiváciu, pracujú na tom, aby k invázii nedošlo 

Prezidentove slová prichádzajú v časte zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré pramení z 92-tísíc ruských vojakov zhromaždených neďaleko ukrajinskej hranice. Západ na čele s Spojenými štátmi sa obáva možnej invázie na Ukrajinu.

Šéf obranného spravodajstva Ukrajiny generál Kyrylo Budanov v rozhovore pre Military Times uviedol, že k invázii Ruska na Ukrajinu by mohlo dôjsť už čoskoro: na konci januára budúceho roka alebo začiatkom februára.

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba vo štvrtok na tlačovej konferencii varoval Kremeľ, že za prípadnú inváziu by Rusko draho zaplatilo, uvádza agentúra Reuters.

zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Útok na Ukrajinu by priniesol Rusku „politické, ekonomické a ľudské straty,“ tvrdí šéf ukrajinskej diplomacie.

„Nesnažíme sa uhádnuť, čo má (ruský prezident Vladimir) Putin v hlave,“ povedal Kuleba, čím pravdepodobne narážal na slová amerického ministra zahraničia Antony Blinkena a ministra obrany Lloyda J. Austina, ktorí viackrát zopakovali, že kvôli chýbajúcim spravodajským informáciám nevedia presne odhadnúť, aký je motív zhromaždenia ruského vojska pri ukrajinských hraniciach.

Na základe akcií v minulosti a špeciálnych jednotiek pri hraniciach si však myslia, že ruský prezident sa môže pokúsiť zopakovať inváziu na Ukrajinu.

„Pracujeme na tom, aby sme mu dali jasne najavo, že nový útok na Ukrajinu bude príliš nákladný, takže je lepšie ho neuskutočniť,“ vysvetlil ukrajinský šéf diplomacie.

Povedal, že hlavným cieľom Kyjeva je zadržať Rusko v „ďalších agresívnych akciách“.

„Na to musí Moskva jasne pochopiť, aké politické, ekonomické a ľudské straty utrpí v prípade novej fáze agresie,“ povedal Kuleba.

Merkelová tiež varuje, že ďalšia agresia bude mať veľmi vysokú cenu 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová tiež potvrdila, že prípadná invázia by Rusko mohla vyjsť veľmi draho.

„Akákoľvek ďalšia agresia voči zvrchovanosti Ukrajiny bude mať veľmi vysokú cenu,“ odkázala Merkelová. Dodala však, že upokojenie situácie je vždy preferovaným riešením konfliktu.

Európska únia sa musí pripraviť na uvalenie ďalších sankcií voči Rusku v prípade, že sa vypätá situácia na hraniciach Ukrajiny a Ruska či Poľska a Bieloruska nezmení. Uviedla to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová, uvádza TASR.

nemecko, merkelová, kancelárka,
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

EÚ sa musí zjednotiť v boji proti využívaniu migrantov Bieloruskom ako zbrane proti Poľsku a rozmiestneniu ruských jednotiek pri hraniciach s Ukrajinou, uviedla Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.

Zdroje: LRT, Washington Post, TASR, Military Times, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie