Ukrajina útočí na ruskú energetickú infraštruktúru. Padlo už 10 percent naftových rafinérií
- Cieľom ukrajinských útokov je oslabiť ruskú ekonomiku
- Očakáva sa, že výsledkom bude zmenšenie výroby nafty v nasledujúcich mesiacoch

- Cieľom ukrajinských útokov je oslabiť ruskú ekonomiku
- Očakáva sa, že výsledkom bude zmenšenie výroby nafty v nasledujúcich mesiacoch
Hoci sa ti to môže zdať neuveriteľné, o týždeň to budú presne tri roky od začiatku vojnového ťaženia ruskej armády na územie Ukrajiny. Samozrejme, iba v prípade, že sa tento týždeň neuzavrie mier, čo je však aj pri tom najväčšom optimizme krajne nepravdepodobné.
Agentúra Reuters v týchto dňoch informovala, že Spojené štáty v januári tohto roka uvalili sankcie, ktoré sa týkali 180 ruských tankerov, zatiaľ čo Kyjev zintenzívnil útoky bezpilotných lietadiel, aby zlepšil svoju vyjednávaciu pozíciu v očakávaní, že americký prezident Donald Trump bude tlačiť na ruského vodcu Vladimira Putina, aby rokoval o ukončení vojny na Ukrajine.
Padlo už 10 percent ruských rafinérií
Prestížny americký think tank Atlantic Council informuje o tom, že od začiatku tohto roka Ukrajina spustila vlnu diaľkových útokov bezpilotných lietadiel proti vojenským a priemyselným cieľom v Rusku.
Moskva zostáva v súvislosti s dopadom týchto leteckých útokov skúpa na slovo, ale správy z médií poukazujú na značné škody na najmenej ôsmich ruských rafinériách spolu s množstvom ropných skladov a kľúčových logistických bodov, medzi ktoré patria čerpacie stanice a prístavy používané na vývoz ropy a plynu.
Rozsah cieľov naznačuje dobre naplánovanú ukrajinskú kampaň na metodickú demontáž ruskej energetickej infraštruktúry.
Táto bombardovacia ofenzíva Kyjeva sa zdá byť účinná. Výpočty analytikov spomínanej agentúry Reuters vychádzajúce z obchodovania s ropným priemyslom za obdobie od januára do začiatku februára 2025 indikujú, že útoky ukrajinských bezpilotných lietadiel znefunkčnili približne desať percent ruskej rafinérskej kapacity.
V spojení s vplyvom nedávno uvalených sankcií Spojených štátov amerických na vyššie uvedených 180 ropných tankerov Kremľa existuje predpoklad, že v najbližších mesiacoch nebude mať Moskva inú možnosť, ako ťažbu ropy spomaliť.
Business Ukraine píše, že so zámerom zasiahnuť ciele hlboko vo vnútrozemí Ruska Ukrajina uprednostnila domácu výrobu bezpilotných lietadiel a rakiet s dlhým doletom. Vďaka inovatívnemu sektoru obranných technológií na Ukrajine a silnému leteckému a kozmickému dedičstvu krajiny zdedenému zo sovietskej éry bol progres relatívne rýchly.
Koncom roka 2024 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predviedol množstvo nových domácich dronov a rakiet s rozšíreným doletom a nákladom.
Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že v priebehu tohto roka plánujú vyrobiť 30-tisíc dronov s dlhým doletom a 3-tisíc rakiet. Zdá sa, že niektorí západní partneri Kyjeva si tiež uvedomujú strategický význam rastúceho ukrajinského arzenálu na veľké vzdialenosti a spolu s technickou podporou poskytujú financovanie výroby.
Pokles v produkcii ropy bude pravdepodobne akcelerovať
Reuters upozorňuje na to, že znižovanie ťažby by mohlo začať v pomalom tempe, pričom ruská produkcia v nadchádzajúcich mesiacoch klesne pod 9 miliónov barelov denne, ale môže sa zrýchliť, ak nedostatok tankerov a výpadky rafinérie budú pretrvávať. V obchodných údajoch sa už objavujú náznaky oslabovania vývozu ropy.
Objemy z ruských západných prístavov Primorsk, Usť-Luga a Novorossijsk v januári oproti predchádzajúcemu roku klesli o 17 %, ukázali výpočty agentúry Reuters založené na údajoch obchodníkov. Rusko už nezverejňuje svoje údaje o exporte.
Necelé tri roky po vojne Rusko odolalo vlne za vlnou sankcií vrátane toho, že skupina G7 uvalila na predaj ropy cenový strop 60 dolárov za barel. Cieľom amerických sankcií nie je zastaviť ruský export, ale zastropovať cenu, za ktorú môže Rusko predávať, a tým zabezpečiť, aby boli dodržané pravidlá.
Väčšina európskych kupujúcich od spolupráce s Moskvou odstúpila, ale Čína a India zvýšili nákupy a odoberajú ropu so štedrou zľavou.
Rusko zostrelilo 90 ukrajinských dronov
TASR v tomto kontexte informuje o tom, že Rusko v pondelok zostrelilo 90 ukrajinských dronov a protilodnú riadenú strelu R-360 Neptun. Podľa gubernátora Krasnodarského kraja Veniamina Kondratieva pri útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na tamojší región utrpel zranenia najmenej jeden človek.
„Počas noci systémy protivzdušnej obrany zachytili a zničili 90 ukrajinských dronov,“ napísalo ruské ministerstvo obrany na platforme Telegram.
Dvadsaťštyri z nich údajne zostrelili v Krasnodarskom kraji, 38 nad Azovským morom a 15 nad Krymským polostrovom, píše AFP. Gubernátor Kondratiev oznámil ofenzívu na Krasnodarský kraj na juhu Ruska taktiež na sociálnej sieti Telegram. Útok označil za „masívny“, ale ďalšie podrobnosti neuviedol.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Atlantic Council, Business Ukraine, Reuters, TASR