Ukrajina už čoskoro vráti úder. Zaznel dátum, ktorý by mohol byť zlomový

  • Protiofenzíva sa podľa Kyjeva môže začať onedlho
  • August a september budú mimoriadne dôležitým obdobím pre ďalší vývoj udalostí na celom fronte
zelenskyj
SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Protiofenzíva sa podľa Kyjeva môže začať onedlho
  • August a september budú mimoriadne dôležitým obdobím pre ďalší vývoj udalostí na celom fronte

Ukrajinská spravodajská služba naznačuje, že dlho očakávaná protiofenzíva Kyjeva s cieľom opäť získať územia, ktoré obsadilo Rusko, by sa mohla začať onedlho.

„V najbližšej budúcnosti nastanú akútne udalosti na celom fronte,“ povedal v stredu hovorca obranného spravodajstva ukrajinského ministerstva obrany Andrij Jusov. Informuje o tom portál cnn.com.

„Nejde o viazanie sa na nejaké dátumy, avšak musíme brať do úvahy faktor Dňa nezávislosti Ukrajiny,“ dodal Jusov s odkazom na 24. august. „Hlavné riaditeľstvo spravodajskej služby dlhodobo hovorí, že august a september budú mimoriadne dôležitým obdobím pre ďalší vývoj udalostí na celom fronte,“ konštatoval.

Ukrajinskí predstavitelia už niekoľko týždňov ohlasujú protiofenzívu Ukrajiny s cieľom opäť získať okupované územia, predovšetkým na juhu. Doteraz však svoje kroky obmedzili na údery proti ruským zásobovacím trasám, leteckým základniam a skladom munície pri veľmi malých ziskoch na fronte.

Ruský prieskum

Ako celá situácia dopadne, netuší nikto, avšak mierovú dohodu s Ukrajinou by podporilo 65 % Rusov, ak by ju prezident Vladimir Putin navrhol. Vyplýva to z prieskumu ruskej súkromnej sociologickej agentúry Russian Field.

Prieskum však zároveň ukázal, že 60 % oslovených Rusov by schválilo rozhodnutie Putina podniknúť nový útok na Kyjev. Informuje o tom portál news.sky.com.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že 59 % Rusov si myslí, že takzvaná vojenská operácia trvá už príliš dlho, ale 28 % si to nemyslí. Zhruba 30 % respondentov očakáva, že vojna bude trvať ďalší rok.

Ďalšie sankcie

Srbský prezident Aleksandar Vučič nevylučuje, že Srbsko sa pridá k sankciám Európskej únie voči Rusku. Belehrad patrí k tradičným spojencom Moskvy, no Vučič tvrdí, že na vstup do Európskej únie jeho krajina bude musieť zosúladiť svoju politiku s politikou bloku, a to vrátane sankcií. Referuje o tom web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na srbskú televíziu RTV.

„Keď nám povedia, že máme šesť mesiacov na vstup do EÚ, plne zosúladíme našu politiku s ich, pretože je našou povinnosťou tak urobiť,“ komentoval Vučič možnosť, že by sa Srbsko pridalo k sankciám voči Rusku. Zároveň však podotkol, že je „zodpovedný človek“, ktorý bude „chrániť svoju politiku, kým to bude možné“.

Ukrajinský veľvyslanec v Srbsku Volodymyr Tolkač predtým vyhlásil, že Kyjev očakáva od Belehradu väčšiu podporu, predovšetkým v súvislosti so zavedením sankcií proti Rusku prijatých na úrovni EÚ. Európsky parlament už skôr vyzval Srbsko, aby sa urýchlene pripojilo k rozhodnutiam Európskej únie o sankciách voči Rusku.

Vučič tvrdil, že Srbsko pre odmietnutie uvaliť sankcie na Rusko veľmi trpí. Vraví, že napriek tomu, že v prípade ich uvalenia by „život bol desaťkrát lepší“, Srbsko sa tomuto kroku bude vyhýbať až do konca.

Taktiež poznamenal, že Srbsko si chce zachovať neutralitu, posilní svoju armádu a nepotrebuje cudzie vojenské základne. Podotkol, že „Srbsko bude budovať svoje politické spojenectvá, že sa nehanbí za dobré vzťahy s Ruskom, Amerikou, Čínou, že je na ceste do EÚ, ale postará sa o seba“.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá