Ukrajinci dostanú 16 húfnic Zuzana 2. Vyrobíme ich na Slovensku

  • Ukrajinci dostanú 16 húfnic Zuzana 2, oznámila to Lambrechtová
  • Systémy Zuzana vyrobí Slovensko a financovať ich spoločne budú Dánsko, Nórsko a Nemecko
húfnica Zuzana 2
Húfnica Zuzana 2, DVIDS/Jacob Bradford
  • Ukrajinci dostanú 16 húfnic Zuzana 2, oznámila to Lambrechtová
  • Systémy Zuzana vyrobí Slovensko a financovať ich spoločne budú Dánsko, Nórsko a Nemecko

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová v nedeľu ohlásila dodávku 16 slovenských samohybných húfnic Zuzana 2 Ukrajine, ktoré budú Kyjevu odovzdané na budúci rok.

Systémy Zuzana vyrobí Slovensko a financovať ich spoločne budú Dánsko, Nórsko a Nemecko, povedala Lambrechtová pre nemeckú vysielaciu spoločnosť ARD po návrate zo svojej prvej návštevy Ukrajiny od začiatku ruskej vojny.

Húfnice Zuzana sú vlajkovým produktom slovenského obranného priemyslu, uviedla nemecká tlačová agentúra DPA. Húfnica dokáže strieľať všetky typy 155 milimetrovej munície NATO. Nemecké ministerstvo obrany uviedlo, že hodnota dodávky je 92 miliónov eur a Dánsko, Nórsko a Nemecko ju budú financovať rovnakým dielom.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Ruské drony iránskej výroby útočili v Zelenského rodisku – v meste Kryvyj Rih

Rusko v nedeľu zaútočilo tzv. samovražednými dronmi na juhoukrajinské mesto Kryvyj Rih, ktoré je rodiskom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval spravodajský web denník The Times of Israel (TOI).

Jeden z dronov v nedeľu skoro ráno zasiahol miestnu školu a zničil jej dve poschodia, povedal gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko.

Požiar, ktorý útok dronu spôsobil, sa podľa Rezničenka podarilo uhasiť.

Rusko v posledných týždňoch začalo pri útokoch na ciele na Ukrajine používať samovražedné drony iránskej výroby. Ukrajinská protiletecká obrana informovala, že len počas noci na nedeľu zostrelila päť takýchto bezpilotných zariadení. Ďalšie dva drony cez ukrajinskú protivzdušnú obranu prenikli.

Denník TOI dodal, že ruská armáda sa v nedeľu pri svojich útokoch zamerala aj na mesto Záporožie na juhu Ukrajiny. Ostreľovanie z ruských pozícií hlásili v nedeľu aj šéfovia administratív viacerých oblastí.

Ukrajinská armáda zasa v nedeľu uviedla, že uskutočnila útok na ruský muničný sklad v Černihive a zasiahla aj ďalšie ruské veliteľské stanovištia, muničné sklady a dve protilietadlové batérie S-300.

Ústup z mesta Lyman je fiaskom 

Britská stanica BBC – aj v súvislosti s útokom na Zelenského rodisko Kryvyj Rih – pripomenula, že ruská armáda sa v sobotu stiahla z mesta Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

BBC vysvetlila, že Lyman pravdepodobne bránili nedostatočne doplnené jednotky zo Západného a Centrálneho vojenského okruhu, ako aj mobilizovaní záložníci. Keď tieto jednotky ustupovali po jedinej ceste z mesta, ktorá bola stále v ruských rukách, pravdepodobne utrpeli ťažké straty.

Z operatívneho hľadiska je mesto Lyman veľmi dôležité, pretože sa v ňom nachádza kľúčový prechod cez rieku Severný Donec, kde sa Rusko snaží posilniť svoju obranu.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Ústup ruských jednotiek z Lymanu je fiaskom nielen z vojenského, ale aj politického hľadiska, lebo toto mesto sa nachádza v Doneckej oblasti – v regióne, ktorý sa Rusko podľa svojho tvrdenia snažilo „oslobodiť“ a ilegálne sa ho snaží anektovať, pripomenula BBC s tým, že stiahnutie ruských jednotiek z Lymanu viedlo k novej vlne verejnej kritiky ruského vojenského vedenia.

BBC v tejto súvislosti pripomenula Zelenského výrok z jeho posledného nočného videoposolstva, ktorým potvrdil, že „ukrajinská vlajka je už v Lymane“. Dodal, že „za posledný týždeň sa v Donbase objavilo viac ukrajinských vlajok“ a avizoval, že „o týždeň ich bude ešte viac“.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá