Ukrajinci majú len jedinú šancu na úder. Známy generál verí, že to bude koniec pre Rusov

  • Ukrajinská protiofenzíva bude vyzerať úplne inak ako to, čo sme doteraz videli na Ukrajine
  • Ukrajinci sa môžu pokúsiť oklamať Rusov, americký generál verí, že dokážu dobyť Krym
Ben Hodges, ukrajinské obrnené vozidlo
DVISHUB/ U.S. Army, Dee Crawford, TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Ukrajinská protiofenzíva bude vyzerať úplne inak ako to, čo sme doteraz videli na Ukrajine
  • Ukrajinci sa môžu pokúsiť oklamať Rusov, americký generál verí, že dokážu dobyť Krym

Ukrajinská protiofenzíva a jej začiatok sa čoraz viac skloňuje. Podľa niektorých analytikov bude ideálny čas na jej spustenie už v máji alebo v júni. Niektorí tvrdia, že Ukrajinci môžu zaútočiť na juhu, kde by úspešným útokom mohli ovládnuť takzvaný pozemný most spájajúci Ukrajinu s Krymom.

To by mohlo odrezať polostrov a ruské jednotky na ňom od zásob, no problémom je, že Rusi si takýto scenár uvedomujú, a preto začali v tejto oblasti stavať opevnenia. Iní si myslia, že väčšiu šancu majú Ukrajinci na Donbase alebo na severovýchode, kde Rusi nie sú tak dôsledne opevnení.

Presný čas, ale aj miesto jej spustenia ostáva utajené, čo môže byť taktikou Kyjeva a jeho spojencov. Kyjev môže zámerne hovoriť aj o útoku pozdĺž celej frontovej línie, aby dosiahol roztrúsenie ruských vojakov. Ukrajinci taktiež môžu budiť dojem, že plány Ukrajincov sa menia počas pochodu a miesto útoku si vyberú podľa toho, ktoré bude najpriaznivejšie.

Ofenzíva bude vyzerať inak, ako sme v minulosti mohli pozorovať 

Experti sa však zhodujú, že takáto ofenzíva bude mať úplne iný priebeh, aký sme videli v minulosti v bojoch na Ukrajine.

„Či už ukrajinský tlak začne zajtra, budúci týždeň alebo o niekoľko mesiacov, bude sa líšiť od toho, čo sme doteraz videli,“ povedal bývalý austrálsky generál a vojenský stratég Mick Ryan pre denník Die Welt.

Zmena taktiky podľa generála bude súvisieť s faktom, že Rusi sa prispôsobili terajšej taktike a Ukrajinci zároveň získali novú výzbroj.

Minister obrany USA Lloyd Austin na tlačovej konferencii novinárom povedal, že USA a spojenci darovali Ukrajine 230 tankov, viac ako 1 550 obrnených vozidiel a ďalšie vybavenie a muníciu. To by malo stačiť pre deväť novosformovaných obrnených brigád.

Brigády sa majú vzájomne dopĺňať a používať prístup kombinovaných zbraní (vševojskovú taktiku). Podľa Ryana sú najdôležitejšími zbraňami pri útoku tanky a obrnené vozidla, ostáva však otázne, či ich Ukrajina bude mať dostatok. Potrebné je aj vzdušné a pechotné krytie, hlavne to vzdušné je pri ukrajinskej strane veľmi problematické.

Potrebné sú taktiež ženijné vozidlá. Analytik dodáva, že Spojené štáty poskytli Ukrajine pomoc, ktorá má cieliť na identifikáciu a ničenie opevnení, prekonanie prekážok. USA vybavila Ukrajinu takýmito zariadeniami, ktoré dokážu odmínovať plochy či postavať mosty.

Len v regióne Záporožie Rusko podľa britského ministerstva obrany vytvorilo tri obranné línie pozdĺž 120-kilometrového úseku frontu. Sú umiestnené za sebou vo vzdialenosti 10 až 20 kilometrov.

Ruské opevnenia pozostávajú zo zamínovaného územia, betónových blokov prezývaných dračie zuby a následne ďalšieho zamínovaného územia, zákopov a protitankovej priekopy.

Expert hovorí, že Ukrajinci sa budú pokúšať takýmto miestam vyhnúť, ale nie vždy to je možné.

Generál Hodges: Koniec Rusov na Kryme a výhra Ukrajiny sa blížia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Die Welt, Deutsche Welle, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá