Z chudobnej „devušky z Donbasu“ sa vykľula mariňáčka z New Jersey. Šírila tajné dokumenty, teraz ju vyšetruje FBI

  • Bývalá americká námorníčka Sarah Bilsová stojí za účtom Donbaská devuška
  • Účet zdieľal kremeľskú propagandu, spochybňoval pomoc Ukrajine a zverejňoval uniknuté tajné dokumenty
Devuška
Twitter reprofoto/Nexta/Donbass devushka/
  • Bývalá americká námorníčka Sarah Bilsová stojí za účtom Donbaská devuška
  • Účet zdieľal kremeľskú propagandu, spochybňoval pomoc Ukrajine a zverejňoval uniknuté tajné dokumenty

Účet s menom Donbaská devuška sa vyskytol na viacerých platformách sociálnych sietí, ako je Twitter, Telegram, YouTube či Spotify, a postupom času naberal na popularite. Patril k najrýchlejšie rastúcim účtom v angličtine, ktorý zdieľal ruskú propagandu, naratív Kremľa o fašistoch na Ukrajine a obhajoval ruskú agresiu.  

Stáť za ním mala žena, ktorá o seba tvrdila, že pochádza z Donbasu a je chudobná. Na sociálnych sieťach zdieľala príbehy, kde opisovala genocídu rusky hovoriacich na východe Ukrajiny.

Tvrdila, že v roku 2014 trávila čas na cestách medzi ruským mestom Rostov na Done a Luhanskom na Ukrajine. Práve vtedy podľa jej slov Kyjev zabíjal ľudí v Luhansku, kde je 53 percent Ukrajincov a 47 percent Rusov.

V skutočnosti sa „devuška“ práve vtedy rozvádzala na súde v americkom Washingtone. Podľa proukrajinských aktivistov známych ako NAFO je Donbaská devuška bývalá americká námorníčka Sarah Bilsová, pochádzajúca z New Jersey.

Počas svojho pôsobenia v námorníctve slúžila na americkej námornej leteckej stanici na ostrove Whidbey. V armáde to dotiahla do hodnosti poddôstojníčky.

Svoje pôsobenie ukončila na konci minulého roka, a teda aj počas svojej kariéry v ozbrojených silách oslavovala vojnu na Ukrajine. Taktiež oslavovala Rusko a ruskú armádu, Pentagón pritom považuje Rusko za „hrozbu“. Pre Wall Street Journal uviedla, že bola len jednou z 15 ľudí po celom svete, ktorí sa o profily s menom Donbaská devuška starajú.

Na profiloch sa pritom objavili aj uniknuté tajné informácie, ktoré ale už boli upravené a mali pôsobiť, že ukrajinská armáda má väčšie straty ako ruská armáda. Opak je pritom pravdou.

Práve tieto profily boli spoluzodpovedné za to, že sa utajené dokumenty dostali na širokú verejnosť, keď ich zdieľali ruské kontá.

Vyšetruje ju NCIS a FBI

Nie je známe, že by Bilsová mala previerku na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami. Tvrdí však, že ona samotná dokumenty neukradla. Jej bývalá kolegyňa z námorníctva, Rachel Stevensová, tvrdí, že námorníci v hodnotnosti, akú mala Bilsová, väčšinou mali prístup k utajovaným skutočnostiam.

Letecká základňa vo Washingtone je pritom domovom elektronickej útočnej letky s dronmi EA-18G Growler. Okrem toho disponuje letkami pozostávajúcich z hliadkových a prieskumných lietadiel P-3 Orion, P-8 Poseidon a EP-3E Aries.

„Samozrejme, poznám závažnosť prísne tajných utajovaných materiálov. Neprezradili sme ich,“ povedala.

Napriek Bilsovej tvrdeniam celú záležitosť preveruje Námorný vyšetrovací úrad (NCIS) a Federálny vyšetrovací úrad (FBI), uvádza CNN. Pentagón celý prípad odmieta komentovať.

Donbass Devuška
zdroj: Reprofoto/Youtube

Okrem šírenia utajovaných informácií účty predávali oblečenie s motívom ruskej armády a žoldnierskej skupiny wagnerovcov. Ich predaj bol promovaný so sľubmi, že pošle výťažok za „slobodu Donbasu“ a pomôže „našim mužom na fronte“.

Účet vystupoval proti americkej pomoci Ukrajine a Bilsová v podcastoch predstierala ruský prízvuk. V rozhovore pre The Wall Street Journal uviedla, že v skutočnosti necíti nenávisť voči Ukrajincom a má ruské korene, no na sociálnych sieťach pokračovali nenávistné komentáre na Ukrajincov.

Zatiaľ neexistujú dôkazy, že by niekto z Bilsovej okolia spolupracoval s Jackom Teixeirom, ktorý je podozrivý z úniku tajných informácií.

21-ročnému mladíkovi hrozí až desať rokov väzenia 

Dvadsaťjedenročný príslušník Vzdušných síl Národnej gardy USA mal mať previerku na „prísne tajné dokumenty“. Tie mal zverejniť na sociálnej sieti, ktorú obľubujú predovšetkým hráči, s názvom Discord.

Vláda USA popri vyšetrovaní posudzuje škody, ktoré mohlo zverejnenie citlivých informácií napáchať. Ide o dokumenty týkajúce sa napríklad vojenských plánov Ukrajiny, ich hodnotenia zo strany USA alebo vzťahov Washingtonu so spojencami.

Pentagón únik dokumentov označil za „úmyselný trestný čin“, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru Reuters.

APTOPIX_Leaked_Documents_Investigation275220950707
zdroj: TASR/AP, WCVB-TV

Teixeira je podľa trestného oznámenia medializovaného uplynulý piatok obvinený z porušenia zákona o špionáži, a to v súvislosti s nezákonným kopírovaním a prenosom citlivých materiálov. Obvinený je aj z nezákonného premiestnenia takýchto materiálov na nepovolené miesto.

Právni experti očakávajú, že v budúcnosti bude zrejme čeliť aj ďalším obvineniam, v závislosti od toho, aké dôkazy budú proti nemu zhromaždené. Ak ho uznajú za vinného z porušenia zákona o špionáži, hrozí mu až desaťročné väzenie.

Zdroje: Wall Street Journal, CNN, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá