Ukrajinci postupujú v protiofenzíve. USA im pomáhali prostredníctvom „vojnových hier“

  • Úspechy ukrajinskej protiofenzívy sú viditeľné na bojisku, uviedol Inštitút pre štúdium vojny
  • Rady mali Ukrajincom poskytovať USA
Ukrajinský vojak drží melón v Donecku, zatiaľ čo v pozadí strieľa salvový raketomet (MLRS).
Ukrajinský vojak pri salvovom raketomete, SITA/AP, Kostiantyn Liberov
  • Úspechy ukrajinskej protiofenzívy sú viditeľné na bojisku, uviedol Inštitút pre štúdium vojny
  • Rady mali Ukrajincom poskytovať USA

Ukrajinskej armáde sa na juhu krajiny darí v protiútoku. Potvrdil to aj prestížny washingtonský think-tank Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Think-tank potvrdil ukrajinské úspechy na základe analýzy sociálnych sietí a geolokácie.

K úspešnej taktike Ukrajincov mohol prispieť aj Pentagón. Ministerstvo obrany USA malo ukrajinskej armáde radiť, pričom usporiadalo aj takzvané „vojnové hry“, ktorými simulujú vývoj na bojisku.

Tempo ofenzívy sa „dramaticky zmení“, predpovedá ISW

ISW tvrdí, že „ukrajinská protiofenzíva preukázateľne postupuje na juhu a východe. Ukrajinské sily postupujú pozdĺž niekoľkých osí v západnej Chersonskej oblasti a zaistili územie cez rieku Siverskyj Donec v Doneckej oblasti.“

Analytici očakávajú, že tempo ofenzívy sa čoskoro „dramaticky zmení“. Ukrajinci zvolili taktiku, pri ktorej úspešne útočia na veliteľské, komunikačné a zásobovacie centrá ruskej armády. Touto taktikou chcú Rusov „vyhladovať“.

Ruské jednotky, ktoré okupujú Cherson, sú pri zásobovaní odkázané na prekročenie rieky Dneper. Mosty cez rieku však ukrajinská armáda neustále ostreľuje, a tým marí snahy ruských vojakov o ich opravu. Ukrajinské delostrelectvo sa zameralo aj na ničenie dočasných pontónových mostov. Ruské jednotky sú tak odrezané od zásob.

Zástupca šéfa Ruskom dosadenej samosprávy v Chersonskej oblasti Kirill Stremousov priznal, že strategicky dôležitý Antonivský most, ktorý neďaleko Chersonu vedie ponad rieku Dneper, je pre vozidlá po týždňoch ukrajinského ostreľovania neprejazdný.

Ukrajinská taktika vplýva na morálku ruských jednotiek, ktorá je od začiatku invázie veľmi nízka. ISW pripomína, že 127. pluk Doneckej ľudovej republiky (DĽR) údajne odmietol bojovať pre nedostatok vody a jedla.

Pluk zrejme pozostával z násilne mobilizovaných mužov tohto regiónu. „Je pravdepodobné, že ruské sily posilňujú svoje frontové pozície neskúsenými a silovo mobilizovanými prvkami, ktorým chýba vôľa bojovať,“ vysvetlil ISW.

Postup Rusov na miestach, kde sa im najviac darí, je 1 km za týždeň 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinské sily oslobodili dve nemenované obce na juhu Ukrajiny.

Ukrajinskí predstavitelia a používatelia sociálnych médií zverejnili zábery ukrajinských síl vztyčujúcich ukrajinskú vlajku vo Vysokopillji, južne od administratívnej hranice Chersonsko-Dnepropetrovskej oblasti.

Oslobodenie mesta potvrdil aj zástupca šéfa Kancelárie prezidenta Kyrylo Tymošenko. Okrem toho mala ukrajinská armáda dobyť nešpecifikované výšiny smerom na Lysyčansk a Siversk.

Úspech ukrajinskej armády potvrdili aj niektorí ruskí vojenskí blogeri, ktorí strácajú optimizmus.

ISW pripomína, že Rusko od svojich cieľov neupustilo ani napriek tomu, že Ukrajine sa začína dariť a ruský postup je mimoriadne nákladný.

Ukraine tank
zdroj: SITA/AP, Nariman El-Mofty

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že i v miestach, v ktorých sa najviac Rusom darí, je ich postup veľmi pomalý. Napríklad asi 1 kilometer za týždeň smerom k mestu Bakhmut v Doneckej oblasti.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si chce vyrokovať dohodu za vyjednávacím stolom. Odmieta však ustúpiť od svojich požiadaviek. Analytici z ISW si preto myslia, že nejde o úprimnú snahu nastoliť mier a Rusko počíta s tým, že obsadené oblasti bude spravovať.

Britské ministerstvo obrany uvádza, že dátum zmienený ukrajinskými predstaviteľmi ako dátum, dokedy má Rusko dobyť celý Donbas, je nereálny. Má totiž korešpondovať s ruskými regionálnymi voľbami.

Práve vtedy sa majú usporiadať i referendá na Rusmi okupovanom území o jeho pripojení k Ruskej federácii. Referendum v Chersonskej oblasti je však pozastavené práve pre bezpečnostnú situáciu.

Ukrajine pomáhajú vojnové hry aj vojenská doktrína 

Za úspešnou taktikou Ukrajincov môže byť americké ministerstvo obrany. Podľa viacerých zdrojov CNN Pentagón naliehal na Ukrajincov, aby nespúšťali rozsiahlu ofenzívu.

Súčasťou týchto „diskusií“ mali byť aj takzvané „vojnové hry“, simulácie, ktoré ukazovali, ako by dopadli jednotlivé snahy Ukrajincov. Rôzne scenáre mali Ukrajincom ukázať, koľko vojakov a vojenskej techniky by museli zhromaždiť, aby boli pri rozsiahlej protiofenzíve úspešní.

„Spojené štáty vedú s Ukrajinou rutinný vojensko-vojenský dialóg na viacerých úrovniach. Špecifiká týchto záväzkov nebudeme komentovať. Vo všeobecnosti poskytujeme Ukrajincom informácie, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť hrozby, ktorým čelia, keď bránia svoju krajinu pred ruskou agresiou. V konečnom dôsledku Ukrajinci robia konečné rozhodnutia pre svoje operácie,“ komentoval zistenie CNN hovorca Pentagónu Pat Ryde.

Ukrajinský vojak sa fotí pri streľbe s húfnice
zdroj: SITA/AP/Kostiantyn Liberov

Ako sme informovali, Pentagón, ale aj britské ministerstvo boli na slovo skúpe, keď Ukrajinci oznámili začiatok protiofenzívy. Zdroje CNN tvrdia, že protiofenzíva bude pomalá a blížiace počasie bude pravdepodobne vyžadovať aj bojové prestávky.

Západní predstavitelia teraz považujú ukrajinskú armádu za vyrovnanú tej ruskej. Kým Rusi prevyšujú Ukrajincov svojim delostrelectvom, technikou či počtom mužov, Ukrajinci zas majú výhodu vo výcviku, sofistikovaných zbraniach a kompetencii.

Len minulý týždeň CNN priniesla informácie, že Ukrajina v skutočnosti používa vojenskú doktrínu odporu, ktorú vyvinuli americké špeciálne sily. Američania vyvinuli metódu potom, ako Rusko napadlo Gruzínsko v roku 2013.

Metóda ráta so zapojením nie len armády, ale aj občanov do aktívneho odporu voči okupantom. Doktrína má poskytnúť rady menším národom na obranu v prípade, že ich napadne väčší sused.

Podobnú doktrínu už prijali aj Pobaltské štáty, ktoré sa tiež obávajú, že ich Rusko napadne. 

Zdroje: ISW, TASR, CNN, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá