Ukrajincov tlačí čas, protiofenzíva na juhu môže byť rizikom. USA aj Veľká Británia mlčia

  • Ukrajina tvrdí, že spustila protiofenzívu
  • Kyjev tlačil čas i verejná mienka, armáda však nie je pripravená
  • Protiútok môže byť iný, ako sme čakali
Fotografia zachytáva ukrajinských vojakov s vlajkou.
Ukrajinskí vojaci SITA/AP, Leo Correa
  • Ukrajina tvrdí, že spustila protiofenzívu
  • Kyjev tlačil čas i verejná mienka, armáda však nie je pripravená
  • Protiútok môže byť iný, ako sme čakali

Ukrajinci v týchto dňoch oznámili, že spustili dlho očakávanú protiofenzívu. Protiútok sa má sústrediť na juh Ukrajiny, konkrétne na Chersonskú oblasť, uviedla kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ministerstvo obrany USA potvrdilo, že zaznamenalo zvýšenú aktivitu ukrajinského delostrelectva. K tomu, či bola začatá protiofenzíva, sa však vyjadrovali jeho predstavitelia skúpo.

„Sú v útoku? Myslím, že sú. Je to protiofenzíva? Neviem. Za posledných pár týždňov sme ich videli robiť nejaké útočné pohyby v Chersonskej oblasti a okolo nej,“ uviedol americký vysoký vojenský predstaviteľ na tlačovej konferencii vo Washingtone. Dodal, že jasnejšie budeme mať za niekoľko dní.

Podobne sa vyjadrovalo aj britské ministerstvo obrany, ktoré vo svojich denných reportoch uviedlo, že zaznamenalo zvýšenie delostreleckej aktivity z ukrajinskej strany. Nemôže však potvrdiť, že by táto zvýšená aktivita viedla k skutočným ziskom.

CNN ale na základe zdroja z prostredia ukrajinskej armády tvrdí, že Ukrajinci dobyli štyri dediny v Chersonskej oblasti. Ruskí vojenskí blogeri, ktorí majú značné zdroje z prostredia ruskej armády, potvrdili, že Ukrajinci prelomili niektoré pozície ruskej armády a obsadili dedinu Suchij Stavok.

Ruské ministerstvo obrany síce útok ukrajinských síl potvrdilo, ale uviedlo, že Ukrajinci neboli úspešní a ich snaha si vyžiadala vysoké straty na životoch.

Predstavitelia USA CNN prezradili, že Ukrajina začala pripravovať pôdu pre väčšiu protiofenzívu, ktorá bude mať vzdušnú i pozemnú formu.

Stále nemajú dostatok zbraní a vojakov 

Poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč na Telegrame uviedol, že zatiaľ to vyzerá ako „pekná malá ofenzíva“, ktorú chcú Ukrajinci rozvinúť.  

„Samozrejme, mnohí by chceli rozsiahlu ofenzívu so správami o dobytí miest našou armádou za hodinu,“ napísal. „Ale my takto nebojujeme. Finančné prostriedky sú obmedzené.“

Protiofenzíva vo väčších rozmeroch však môže niesť nemalé riziká. Navyše prezidenta Volodymyra Zelenského tlačí nielen verejná mienka, ale aj čas.

Blíži sa jeseň a s ňou aj jesenné blato známe ako Rasputica, tá síce podľa analytikov nebude mať také obrovské rozmery ako jej jarná verzia, protiofenzívu Ukrajiny by mohla spomaliť.

Ako ukázali jarné bahná, preprava vojenskej techniky je cez bahno veľmi náročná, i keď nie nemožná. Na jar hrala Rasputica do karát práve Ukrajincom, teraz sa môžu karty otočiť. Jej obdobie môže zastaviť postup Ukrajincov ale aj Rusov a tak predlžovať konflikt.

Zelenskyj tiež musí myslieť na to, že vojenská i finančná pomoc Ukrajine nemusí trvať večne. Skúškou bude zimné obdobie, ktorého sa obáva Európa závislá na ruskom plyne.

Ukrajinskí vojaci, ale aj experti si myslia, že armáda nie je na protiofenzívu stále pripravená. Ukrajinci stále nemajú dostatok delostrelectva, aby sa vyrovnali Rusku. Navyše nemajú ani žiaden účinný prostriedok, ktorý by ich chránil pred ruskými lietadlami z Krymu.

„Môžeme zaútočiť len vtedy, keď budeme pripravení,“ povedal Dmitro Pletenchuk, hovorca regionálnej vojenskej správy pre New Lines Magazine.

„Potrebujeme vycvičiť viac vojakov a zničiť ruskú muníciu a logistiku. A potrebujeme, aby ste nám poslali viac zbraní ako HIMARS. Potrebujeme raketové systémy s dlhým doletom a protivzdušnú obranu, aby sme dokázali čeliť ich schopnostiam v lietadlách.“

Zničenie mosta môže Rusov vyhnať, myslia si Ukrajinci 

The Wall Street Journal upozorňuje, že neúspech veľkej protiofenzívy by mohol priniesť vysokú cenu z hľadiska ľudských životov. To by následne podkopalo ukrajinskú morálku, ale aj pomoc Západu.

Ukrajinské vedenie tak musí manévrovať na tenkom ľade. Je pravdepodobné, že protiofenzíva bude hybridných rozmerov. Ukrajinci zatiaľ budú útočiť na strategické ciele, ako sú muničné sklady, zásobovanie, infraštruktúra a veliteľské posty.

Táto stratégia by sama osebe mohla priniesť úspech. „Na oslobodenie Chersonu nepotrebujeme zaútočiť na Cherson. Ak ovládame most, nebudú mať žiadnu logistiku. Ak vyrobia pontónový most, dá sa ľahko zničiť,“ uviedol pre The Guardian ukrajinský poslanec Roman Kostenko, ktorý vedie parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.

Narážal tak na Antonivsky most spájajúci Cherson s ľavobrežným mestom Oleshky. Ten sa stal terčom amerických HIMARS-ov, s ich pomocou Ukrajinci úspešne zaútočili na most, ktorý poškodili.

Himars 7
zdroj: Flickr/U.S. Department of Defense, Aaron Guerisky

Rieka Dneper oddeľuje mesto Cherson od veľkej časti Chersonskej oblasti. Zničením mosta ostávajú ruské okupačné sily odrezané od zásob.

„Myslím si, že Rusi sa čoskoro stiahnu z Chersonu,“ povedal pre Washington Post Dmitri Alperovič, predseda Silverado Policy Accelerator, think-tanku so sídlom vo Washingtone. „Stáva sa to (pre nich) neudržateľné – naozaj je ťažké doplniť sily.“

Z tohto dôvodu malo vojenské vedenie ruskej armády opustiť mesto. V meste však ostalo približne 20-tisíc ruských vojakov. Do Chersonu môžu mieriť i ďalšie posily z Donbasu a Krymu. Rovnako ako zbrane a zbraňové systémy.

Útok na Cherson nemusí byť cieľom 

Analytik Konrad Muzyka z firmy Rochan Consulting agency, ktorá poskytuje poradenstvo v obrannom sektore, uviedol, že už teraz je na spustenie protiofenzívy neskoro. Ukrajina mohla využiť okno, keď mala ruská armáda v Chersone menej síl. 

„Rusi mali okolo Chersonu asi 10 až 15 práporových taktických skupín. Teraz to zdvojnásobili,“ povedal Muzyka pre Moscow Times.

Práporové skupiny sú ale poddimenzované a nie sú plne obsadené. Washington i Londýn upozorňujú, že Rusi majú problém s ich obsadením a verbovaním nových vojakov. 

ukraine solder 4
zdroj: SITA/AP, Evgeniy Maloletka

Ale aj prilákanie ruských síl do Chersonu z Donbasu môže byť taktika, ktorá by mohla ukrajinskej armáde na Donbase zabezpečiť nádych a rozptýliť tak ruské sily, ktoré by boli príliš slabé, aby útočili na Donbase.

„Nemyslím si, že by niekedy zamýšľali priamo zaútočiť na mesto Cherson,“ dodal Justin Bronk expert na vzdušné sily z Kráľovského inštitútu Spojených služieb (RUSI) pre New Lines Magazine.

„Neprekvapilo by ma, keby sa namiesto toho pokúsili stiahnuť ruské sily z Donbasu, a tým ich rozložiť. Tak by boli príliš slabé na to, aby pokračovali v ich útoku na Donbas.“

Zdroje: CNN, CNN, The Wall Street Journal, The Guardian, Washington Post, New Lines Magazine, Moscow Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá