Rusko buduje na Ukrajine „mosty duchov“, zmiasť majú americké HIMARS-y

  • Analýza odhalila, že Rusko vybudovalo pri dôležitom moste v Chersonskej oblasti „most duchov"
  • Stavba má chrániť pred HIMARS-mi, má to však háčik
Himars most
Ilustračná fotografia. Himars a poškodený most v Chersonskej oblasti., Flick/Twitter/U.S. Marine Corps, Sgt. Anthony L. Ortiz, Ua Position
  • Analýza odhalila, že Rusko vybudovalo pri dôležitom moste v Chersonskej oblasti „most duchov"
  • Stavba má chrániť pred HIMARS-mi, má to však háčik

Armáda Ruskej federácie naďalej hľadá spôsob ako svoj kritickú infraštruktúru a logistiku chrániť pred útokmi ukrajinského delostrelectva.

Vrásky na čele im robí hlavne americký salvový raketomet HIMARS, s ktorým Ukrajina útočí na muničné sklady, veliteľské centrá, ale aj na vlaky, trate a mosty. Rusom sa nedarí tieto precízne riadené strely (pomocou) GPS zostreliť alebo zastaviť. Volia preto radšej cestu kamufláže.

„Fantómov“ most neďaleko poškodeného 

To je aj prípad Antonivského mosta, ktorý vedie cez rieku Dneper. Most je dôležitý pre zásobovanie ruských vojakov a zásobovanie z Krymu do Chersonskej oblasti. Ukrajinská armáda sa chystá spustiť protiofenzívu v Chersonskej oblasti a preto útočí na ciele, ktoré môžu ruské jednotky oslabiť.

Práve tým bol už spomínaný diaľničný most alebo strategický železničný most neďaleko. Obe boli poškodené potom ako sa na nich zameralo ukrajinské delostrelectvo s americkými raketovými systémami. 

Portál The War Zone si všimol údaje z radaru so syntetickou apertúrou (SAR), ktoré následne analyzoval. Portál tvrdí, že na radarových snímkach sa najskôr objavovali náznaky, že ruská armáda stavia pontónový most.

„Následné satelitné snímky s vysokým rozlíšením získané The War Zone z Planet Labs (satelitná spoločnosť) teraz ukazujú veľké množstvo objektov rozptýlených po kanáli na západnej strane Antonivského mosta. Menší počet podobných objektov je možné rozoznať na západnej strane neďalekého železničného mosta,“ uvádza portál.

Neskôr sa objavilo video, ktoré uverejnil denník The Telegraph, ktorý zachytáva naozajstný pontónový most. Na videu vidieť, že ním ruská armáda prepravovala nie len svoje zásoby, ale aj bežných civilistov a ich vozidlá.

Čo však tiež vidno na videu sú pyramídové radarové reflektory rozmiestnené pozdĺž rozpätia, ktoré zodpovedá tomu, čo je vidieť na satelitných snímkach.

Video vzniklo počas toho, ako bol pôvodný most nefunkčný a ruská armáda sa ho pokúšala opraviť. Podľa portálu práve pyramídové radarové reflektory sú zodpovedné za to, že na satelitoch sa začal objavovať tento „fantómový“ most.

Pyramídové radarové reflektory sa niekedy používajú na navigačné účely, podľa The War Zone spôsob a čas ich rozmiestnenia poukazujú na to, že v tomto špecifickom scenári to tak nie je. Ich rozmiestenie sa datuje do času, keď na most začali útočiť prvé HIMARS-y.

The Telegraph, ktorý sa odvoláva na washingtonský think-tank Institute for the Study of War, tvrdí, že Rusi mohli reflektory rozmiestniť ako ochranu pred HIMARS-mi.

Na americké systémy by aj tak nefungovali 

The War Zone pripomína aj cvičenie na moste cez Kerčský prieliv, ktorý spája Krym a pevninské Rusko. Rusi na začiatku júla spustili na moste v hodnote 3,5 miliardy dolárov cvičenie, ktoré malo most pripraviť na letecké útoky. Jeho súčasťou bolo využitie dymovej clony a taktiež sa objavili pyramídové radarové reflektory.

„Tieto základné kovové zariadenia, často označované ako rohové reflektory, sú dobre viditeľné pre radarové systémy, pričom myšlienka je, že môžu zmiasť prichádzajúce radarom navádzané strely, ktoré majú zasiahnuť most. Môže to byť poskytnutím lákavejšieho cieľa alebo tým, že samotné zacielenie bude problematickejšie,“ opisuje taktiku Rusov portál.

Analýza média ale v zápätí dodáva, že rovnaká taktika nebude platiť na HIMARS-y a ani na žiadne moderné delostrelecké stroje, ktoré dodal Západ. Dôvod je jednoduchý. HIMARS-y, ale i iné delostrelecké raketomety využívajú precízne riadené strely na báze súradníc GPS, nie radaru.

Ten využívajú len americké protilodné rakety RGM-84 a miestne vyrábané protilodné strely Neptún. Tie ale nie sú určené na pozemné útoky, a keby sa i Ukrajincom podarilo ich prispôsobiť na tento účel, veľmi účinné by podľa portálu neboli.

Umiestnenie reflektorov potvrdilo aj Britské ministerstvo obrany vo svojich denných reportoch. Ministerstvo popísalo umiestnenie ako „takmer isté“.

„Radarové reflektory sa pravdepodobne používajú na skrytie mosta pred radarovými snímkami so syntetickou apertúrou a možným zariadením na zameriavanie rakiet. To poukazuje na hrozbu, ktorú Rusko pociťuje zo zvýšeného dosahu a presnosti systémov dodávaných Západom,“ konštatuje ministerstvo na Twitteri.

Rusi môžu mať však i psychologický motív, prečo spomínané reflektory umiestnili. Ruským vojakom môže zdvihnúť morálku, pretože si môžu myslieť, že pre ochranu mosta aspoň niečo urobili a že majú nejaký prostriedok voči HIMARS-u.

Zdroje: The War Zone, The Telegraph, MoD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá