Na Slovensku udrú búrky a nebezpečné CG+ blesky. Meteorológovia varujú pred krupobitím a povodňami (PREDPOVEĎ)

  • Na západnom Slovensku očakávame dažde
  • Meteorológovia varujú aj pred povodňami
Počasie
Archív Canva
  • Na západnom Slovensku očakávame dažde
  • Meteorológovia varujú aj pred povodňami

Na západnom Slovensku mnohých obyvateľov prebudili blesky. Silná búrka zasiahla najmä oblasť Trnavy a Záhoria. Búrlivé počasie bolo aj na rakúsko-slovenských hraniciach, kde búrky zasiahli oblasť za Bratislavou. Avšak tieto búrky pri hlavnom meste ustali a zanechali len silný dážď.

Najnebezpečnejším prejavom dnešných búrok sú blesky, najmä nebezpečné CG+ blesky, ktoré dosahujú silu vyše 60 000 ampérov. Sledovať intenzitu bleskov môžeš na mape búrok na iMeteo.sk

Podvečer nás čakajú búrky

Na západnom Slovensku a časti stredného Slovenska sa podvečer a v noci môžu objaviť búrky, varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal preto výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od 18.00 h do 2.00 h v stredu.

Výstraha sa týka celého Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, takmer celého Banskobystrického a Trenčianskeho kraja a okresu Turčianske Teplice. 

Podľa portálu iMeteo.sk prvé dažde zasiahnu západne Slovensku už popoludní. V podvečerných hodinách bude nad Rakúskom, Slovinskom aj Chorvátskom vznikať veľký búrkový systém. Ten sa vydá na severovýchod, teda k nám. Búrky zasiahnu večer alebo v noci. Okrem „lejaku“ však meteorológovia očakávajú aj silný nárazový vietor.

Tlaková níž mieri na naše územie

V oblasti Slovinska a Chorvátska by sa mal popoludní vytvoriť rozsiahly búrkový systém, ktorý bude postupovať na severovýchod. Tento systém môže okrajovo zasiahnuť aj naše územie, najmä západné a južné Slovensko. Očakáva sa, že dorazí vo večerných hodinách a môže priniesť prívalové zrážky a krupobitie.

Teplý a vlhký vzduch bude aj v utorok ovplyvňovať viaceré časti Európy vrátane Slovenska. V nasledujúcich dňoch sa výrazná zmena počasia neočakáva. V stredu k nám prenikne o niečo chladnejší vzduch, ale vysoká vlhkosť bude aj naďalej spôsobovať početné prehánky a búrky.

Na území Slovenska opäť očakávame polooblačné až oblačné počasie s častými prehánkami a búrkami, a to na mnohých miestach Slovenska – tentokrát je najväčšia šanca na západe Slovenska. Búrky môžu byť lokálne silné a sprevádzané krúpami či silným dažďom. Maximálne denné teploty od 22 °C na severe po 27 °C na juhu. Silný vietor iba prechodne pri búrkach alebo prehánkach, informuje portál Počasie & Radar.

Pozor na povodne

V pondelok popoludní vyhlásili v niektorých okresoch na Slovensku hydrologickú výstrahu prvého stupňa pred povodňou, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. SHMÚ vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pre nasledujúce okresy:

Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica a Žiar nad Hronom platí výstraha druhého stupňa pred prívalovou povodňou. Rovnako sú na tom aj okresy Zvolen, Detva, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie – Hornád, Košice-okolie – Bodva, Levoča a Košice.

Výstraha prvého stupňa bola vydaná pre okresy Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Žilina – Rajčanka.

Zdroje: TASR, iMeteo, Počasie & Radar

Najnovšie videá

Trendové videá