Prešlo 6 mesiacov od začiatku vojny. Ak nechceme, aby trvala ešte 6 rokov, musíme podniknúť konkrétne kroky

  • 24. augusta uplynulo šesť mesiacov od nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu.
  • Takzvaná druhá fáza vojny, ktorá sa odohráva na Donbase, môže trvať ďalších šesť mesiacov, ale pokojne aj ďalších šesť rokov.
himars v ohni
Flickr/U.S. Department of Defense, LCpl Joseph Scanlan
  • 24. augusta uplynulo šesť mesiacov od nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu.
  • Takzvaná druhá fáza vojny, ktorá sa odohráva na Donbase, môže trvať ďalších šesť mesiacov, ale pokojne aj ďalších šesť rokov.

V stredu 24. augusta uplynulo šesť mesiacov od nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu. Pôvodný plán Ruska zrejme spočíval v rýchlom dobytí Ukrajiny a následnej výmene ukrajinskej vlády za proruskú bábkovú vládu. Tento plán plne zlyhal a spôsobil ruskej armáde nemalé škody.

Takzvaná druhá fáza vojny, ktorá sa odohráva na Donbase, môže trvať ďalších šesť mesiacov, ale pokojne aj ďalších šesť rokov. Všetko záleží od toho, ako sa bude vzťah a pomoc Západu vyvíjať k smerom k Ukrajine aj k samotnému Rusku. Ak chceme, aby vojna na Ukrajine skončila čo najskôr, musíme zmeniť hneď niekoľko vecí. 

1. Podpora Ukrajiny 

Je našou povinnosťou naďalej podporovať Ukrajinu. Hlavne krajiny, ktoré sami zažili podobný osud ako Ukrajina. Krajiny východného bloku a Pobaltské krajiny majú v čerstvej pamäti, aké je to, keď nás väčší štát prevalcuje. Slováci a Česi by mali mať v čerstvej pamäti Mníchovskú dohodu a aj Pražskú jar.

Nesmieme dopustiť, aby Ukrajinu čakal rovnaký osud ako Československo v Mníchove. Na našom príklade vidíme, že obetovanie Československa druhej svetovej vojne nezabránilo. Naopak podporilo agresora, ktorým bol Hitler a Nemecko.

Mnoho štátnikov sa bojí zaujať tvrdší postoj k Rusku hlavne v obave, že by ruská porážka alebo, ako to nazýva Marcon, „poníženie“ viedli k tretej svetovej vojne, prípadne k použitiu jadrových zbraní. Obava, že Rusko použije jadrové zbrane, je na mieste.

Zelenskyj, Heger
zdroj: TASR/UV SR

Na mieste však nie je klepať sa strachom, čo môže, ale nemusí Putin spraviť. Kde máme záruku, že Ukrajina bude posledná? Kde máme záruku, že Rusko nepôjde po Moldavsku, Gruzínsku, Pobaltí, Poľsku a nakoniec po nás?

Kde máme záruku, že jej obetovanie by sa, ako v prípade Československa, i tak neskončilo treťou svetovou?

Najrozumnejšie riešenie je oslabiť Rusko, vojensky prostredníctvom Ukrajiny, do takej miery, že by nemalo na spustenie ďalších konfliktov ani pomyslenie. Ukrajinci sú ochotní vykonať túto úlohu, ak im dodáme dostatok zbraní a zachováme podporu.

2. Poslať Ukrajine dostatok zbraní, ktoré potrebuje

Zbrane predlžujú vojnu – to je obľúbené nezmyselné tvrdenie, ktoré sa objavuje medzi pravičiarmi i ľavičiarmi. V skutočnosti to však nie sú zbrane, ktoré ju naťahujú, ale ich dodávky v malom množstve.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: New York Times, Rádio slobodná Európa , IFW, Politico , Rádio slobodná Európa, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá