Nové info o atentáte: Hamran hovorí, kto vypustil uniknuté video strelca. Robert Fico sa podľa lekárov zotavuje

  • Nemocnica informovala o stave premiéra po konzíliu
  • Podľa ich informácií je stabilizovaný
  • Naďalej zostáva hospitalizovaný v Banskej Bystrici
Robert Fico
TASR/Jakub Kotian
  • Nemocnica informovala o stave premiéra po konzíliu
  • Podľa ich informácií je stabilizovaný
  • Naďalej zostáva hospitalizovaný v Banskej Bystrici

Po atentáte, ktorý bol na predsedu vlády spáchaný minulý týždeň, sa nachádza Robert Fico stále v nemocnici. O jeho zdravotnom stave informuje pravidelne nemocnica aj predstavitelia vlády. Urobili tak aj na začiatku tohto týždňa.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici informovala o aktuálnom zdravotnom stave v premiéra len v krátkosti. Urobili tak v pondelok po zasadnutí konzília.

„Po dnešnom konzíliu je pacientov stav stabilizovaný. Klinicky sa zlepšuje, komunikuje, zápalové parametre pomaly klesajú. Pán premiér zostáva naďalej v našej starostlivosti,“ napísali na sociálnej sieti.

Uniknuté video

Po útoku na premiéra sociálne siete zaplavilo video, ktoré zobrazovalo atentátnika hovoriaceho o čine. Uniklo ešte v ten deň, kedy nikto netušil, ako Fico zranenia zvládne. Na videu Juraj Cintula hovoril o svojich politických názoroch a že nesúhlasil so súčasnou vládou. Detailne sme sa tomu venovali v tomto článku.

Štefan Hamran teraz tvrdí, že ho natočil príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov a posunul ho svojim nadriadeným. Informoval o tom denník SME. Tvrdí tiež, že polícia pozná identitu muža, ktorý ho natočil. Hamranovo tvrdenie potvrdil aj Denník N, ktorému to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje a má ísť o príslušníka Juraja F.

„Meno je známe a už som ho zachytil dokonca aj ja ako bývalý policajný prezident. Máme, bohužiaľ, informácie, že polícia vie, kto je tá osoba – je to údajne príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý mal video posunúť svojim nadriadeným, preto sa nečudujem, že to video mohlo uniknúť,“ povedal exprezident polície.

Hovorkyňa Andrea Dobiášová pre SME potvrdila, že vo veci je začaté trestné stíhanie pre neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi. Konkrétnu osobu zatiaľ neobvinili. Portál dodáva, že okrem videa zverejnili aj snímku občianskeho preukazu atentátnika.

„Polícia mala urobiť všetky kroky k tomu, aby také video neuniklo, a nie kroky k tomu, aby sa také video – zrejme účelovo zostrihané – zverejnilo. Niektorí politici sa toho veľmi nešťastným spôsobom chytili a motív prezentujú vo verejnom priestore ako hotovú vec. Na to je vyšetrovanie, netreba byť zbrklý, ale zdržanlivý – aj zo strany politikov,“ povedal Hamran.

Dodal tiež, že Národná kriminálna agentúra zakročila voči mužovi, ktorý video natočil, zaistila jeho mobilný telefón a odstúpila to Úradu inšpekčnej služby.

Hamran teraz očakáva, že to minister vnútra potvrdí alebo vyvráti.

 

Atentát v Handlovej

Ako sme ťa informovali vo viacerých článkoch, Roberta Fica postrelili 15. mája na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Atentátnik Juraj Cintula vypálil päť rán. Fica zasiahli štyri z nich, čo viedlo ku vážnym poraneniam premiéra.

Okamžite po streľbe ho previezli do nemocnice v Handlovej, odkiaľ ho následne eskortovali do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde je hospitalizovaný doteraz. Podstúpil dve operácie a na operačnej sále bol celé hodiny. 

Minister vnútra priznal, že pracujú aj s verziou, že atentátnik v tom nebol sám. „Pracujeme aj s verziou, že nešlo o osamelého vlka,“ povedal minister vnútra

„Podľa tejto verzie sa páchateľ pohyboval v skupine ľudí, ktorí sa na tento trestný čin hecovali. Dve hodiny po spáchaní skutku mal páchateľ vymazanú všetku facebookovú aj komunikačnú históriu a neurobil to on a zrejme ani jeho manželka. Na základe tejto operatívnej informácie pracujeme aj s možnosťou, že za trestným činom je skupina osôb. Hovorím to aj na základe spravodajských informácií, ktoré nám boli poskytnuté,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.

Vo štvrtok 16. mája sme ťa informovali, že atentátnik už má svojho obhajcu. Zastupuje ho Martina Čierna z Nitry, ktorá bola vygenerovaná ex offo (z úradnej moci, pozn. red.). Dva dni na to už spoznal svoj osud.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu sa stotožnil s návrhom prokurátorky a rozhodol o vzatí obvineného J. C. do väzby. Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková a preventívna väzba.

Sudca pre prípravné konanie neprijal písomný sľub obvineného a návrh na dohľad probačného a mediačného úradníka zamietol. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, obvinený si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, či proti rozhodnutiu podá sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd SR. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Zdroje: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica, Archív Startitup, SME, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá