Kaliňák prezradil informácie o zdraví premiéra: Roberta Fica hodiny operovali, jeho stav je vážny

  • Premiéra Roberta Fica previezli vrtuľníkom do Banskej Bystrice
  • Podľa úradu vlády je v ohrození života
Robert Fico
Premiéra Roberta Fica previezli vrtuľníkom do Banskej Bystrice. TASR/Radovan Stoklasa, TASR/Ján Krošlák
  • Premiéra Roberta Fica previezli vrtuľníkom do Banskej Bystrice
  • Podľa úradu vlády je v ohrození života

Celé Slovensko sleduje zdravotný stav premiéra Roberta Fica, ktorého v Handlovej viackrát postrelili. Podľa dostupných informácií padlo konkrétne až päť výstrelov. Predseda vlády utrpel tri strelné poranenia, dve na ruke a jednu na bruchu. 

Postreleného premiéra operujú v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, kam ho previezli vrtuľníkom priamo z handlovskej nemocnice.

Na sociálnej sieti zverejnili stanovisko k atentátu na premiéra Fica. Vyjadrenie zverejnili na oficiálnom profile Roberta Fica. „Bol viacnásobne postrelený a aktuálne sa nachádza v životohrozujúcom stave,“ napísali vo vyjadrení. „Najbližšie hodiny rozhodnú,“ doplnili.

Zdravotnícky personál má podľa portálu tvnoviny.sk zakázané mobily na urgente a Fico vraj absolvoval CT vyšetrenie. O aktuálnom zdravotnom stave premiéra informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister obrany Robert Kaliňák na tlačovom brífingu v Rooseveltovej nemocnici.

„Zažili sme tragický deň, ktorý znamená boj o život predsedu vlády. Ťažko sa hľadajú slová. Slovensko s touto situáciou ešte nikdy nebolo konfrontované. Môžem len vyzvať, aby sme zastavili nenávisť,“ informoval Kaliňák.

„Chcem sa poďakovať všetkým záchranárom nemocnice. Lekári ešte stále bojujú o život Roberta Fica, operácia prebieha, je na operačnej sále, utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach. Jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny. Všetci sa modlíme, aby spojenie medicíny a silnej konštitúcie premiéra viedli k dobrým správam. Operácia trvá už viac ako 3,5 hodiny,“ doplnil minister obrany.

Orgány činné v trestnom konaní a Policajný zbor urobili všetko preto, aby zabezpečili ochranu ústavných činiteľov, ako aj poslancov Národnej rady SR. V najbližších dňoch bude zabezpečená ochrana všetkých ústavných činiteľov. Takisto bude posilnená aj policajná ochrana viacerých médií aj predstaviteľov opozície.

Útočník sa rozhodol krátko po prezidentských voľbách

„Atentát na predsedu vlády je útokom na samotnú demokraciu a demokratické zriadenie republiky ako takej. Môžem potvrdiť, že dnes bezprostredne po skončení výjazdovej vlády v Handlovej došlo k atentátu na predsedu vlády. Páchateľ vystrelil päť výstrelov a predseda vlády je dnes v kritickom stave stále na operačnom stole,“ doplnil Šutaj Eštok.

„Urobíme všetko preto, aby sme tento ohavný čin vyšetrili,“ uviedol Šutaj Eštok. „Prvotné informácie, ktoré máme, hovoria o jasnej politickej motivácii. Rozhodnutie padlo krátko po prezidentských voľbách. Chcem vyzvať verejnosť, chcem vyzvať vás novinárov, chcem vyzvať všetkých politikov, aby sme prestali šíriť nenávisť.“

Šutaj Eštok zároveň vyzval na zastavenie šírenia politicky motivovanej nenávisti v spoločnosti a agresie voči politickým oponentom. „Nech nie je odpoveďou nenávisť, nech sa tu nejdeme pozabíjať len preto, že máme odlišný názor,“ zdôraznil minister. Vyhlásil, že streda je najsmutnejším dňom pre demokraciu na Slovensku v jeho novodobej histórii.

O premiéra sa stará špičkový personál

Premiér Robert Fico (Smer-SD) bol zverený do rúk špičkového personálu, ktorý sa stará o jeho zdravotný stav. Na tlačovom brífingu to vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa doteraz na záchrane predsedu vlády podieľali.

Robert Fico streľba
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Zdravotný stav pána premiéra je stále kritický, stále je na operačnej sále a verím, že všetko dobre dopadne. Držím palce a želám veľa síl nielen jemu, ale aj zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach naozaj bojuje o jeho život,“ uviedla ministerka. Dodala, že so záchrannými zložkami bola v kontakte od prvého momentu nešťastia.

Ministerka zopakovala, že útok na premiéra odsudzuje. „Dovoľte mi odsúdiť tento ohavný čin, ktorý je výsledkom a prejavom absolútnej ľudskej zloby a nenávisti a predovšetkým ho odsudzujem aj ako absolútny útok na demokraciu Slovenskej republiky,“ povedala.

Zdravotný stav premiéra Roberta Fica aj naďalej sledujeme

Zdroje: Aktuality.sk, FB/Robert Fico, tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá