Ukrajinci tvrdia, že zostrelili už siedmu „pekelnú kačku“ za päť dní. Špekuluje sa, že je za tým nová zbraň

  • Ukrajinci tvrdia, že ruskému letectvu zasadili veľkú ranu
  • Zostreliť mali sedem ruských strojov za päť dní
su-34
Flickr/Dmitry Terekhov
  • Ukrajinci tvrdia, že ruskému letectvu zasadili veľkú ranu
  • Zostreliť mali sedem ruských strojov za päť dní

Kyjevské sily tvrdia, že zostrelili už siedmu stíhačku ruského letectva za posledných päť dní. O poslednom zásahu informoval na Telegrame veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Veliteľ tvrdí, že ide o ruský stíhací bombardér Suchoj Su-34. Práve tieto bojové lietadlá majú plniť neslávnu štatistiku a tvoriť 5 zo 7 zostrelených strojov. Ukrajinci okrem toho mali zostreliť aj dva Suchoje Su-35.

Údajné straty moderných ruských lietadiel rozvírili diskusie, čo ich má mať na svedomí. Na sociálnych sieťach sa hovorí o novej protivzdušnej zbrani Ukrajincov.

Ak sú tieto straty skutočné, tak najpravdepodobnejšia teória je, že ich majú na svedomí americké Patrioty alebo iný západný systém protivzdušnej obrany, ktorý Ukrajinci premiestnili do blízkosti frontu.

Takýto krok by bol mimoriadne riskantný a hrozilo by, že dôjde k jeho detekcii a nasledovnému zničeniu. Ak sa však Ukrajinci naozaj rozhodli zariskovať, tak tento krok prináša ovocie.

Suchoj Su-34

Suchoj Su-34 patrí k najmodernejším lietadlám v ruských vzdušných silách. Ide o stíhací bombardér, ktorý sa vyznačuje neobvyklým kokpitom. Stroj je dvojmiestny, pričom piloti sú umiestnení vedľa seba, nie za sebou.

Pozornosť budí aj predĺžený nos lietadla, ktorý bombardéru vyslúžil prezývky „Platypus“ (vtákopysk), „Káčatko“ alebo „Kačka z pekiel“. Nos lietadla má znižovať rádiolokačnú odrazovú plochu a má patriť k jednému zo Stealth charakteristík. Lietadlo dokáže pojať značné množstvo munície a bez tankovania dokáže prekonať až 1 100 km. Tankovať dokáže aj počas letu. Cena jedného stroja sa pohybuje na úrovni 50 miliónov dolárov.

35678404763_07d93bd277_b
zdroj: Flickr/Dmitry Terekhov

Suchoj Su-35

Suchoj Su-35 je viacúčelové ruské lietadlo, ktoré sa vyznačuje vysokou manevrovateľnosťou. Prakticky ide o modernizovanú a vylepšenú verziu Suchoja Su-27. Oproti svojmu predchodcovi je obratnejší, má lepšiu avioniku a tiež lepšiu výzbroj.

Zmenou názvu sa Rusi snažili vylepšiť imidž a prilákať zákazky zo zahraničia. Cena jedného stroja sa pohybuje na úrovni 85 miliónov dolárov.

Suchoj
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Podľa nezávislých analytikov z portálu Oryx, ktorí dokumentujú straty oboch strán bojujúcich na Ukrajine, stratilo Rusko 24 strojov Su-34. Okrem toho stratili jedno lietadlo Su-34M. Pri S-35 zaznamenali Rusi menšie straty, podľa analytikov ich stratili sedem.

Ukrajinci tvrdia, že lietadlá sa im darí úspešne zasahovať od 17. februára, keď mali zlikvidovať dva ruské stíhacie bombardéry typu Su-34 a jednu viacúčelovú stíhačku Su-35.

Podľa Kyiv Independent nasledoval 18. februára jeden Su-34. O deň neskôr mali zostreliť Su-34 a Su-35S. A napokon 21. februára Su-34.

Ukrajinské tvrdenie zatiaľ nie je možné nezávisle overiť. Na sociálnych sieťach sa ale objavili zábery horiaceho lietadla, ktoré padá k zemi. Taktiež ruskí blogeri uviedli, že Ukrajinci zostrelili Su-35. Pilota mala zachrániť ruská Národná garda.

Zdroje: Oryx, Kyiv Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá