Ukrajinci vyzbierali na nové Bayraktare desiatky miliónov. Spoločnosť však ich peniaze nechce

  • Už po 4 dňoch vyzbierali Ukrajinci desiatky miliónov dolárov
  • Turecká spoločnosť peniaze ale odmieta a navrhuje ich dať ľuďom v núdzi
Bayraktar Baykar
Twitter.com/Serhiy Prytula a Defence of Ukraine
  • Už po 4 dňoch vyzbierali Ukrajinci desiatky miliónov dolárov
  • Turecká spoločnosť peniaze ale odmieta a navrhuje ich dať ľuďom v núdzi

Už od začiatku invázie sa stal akýmsi symbolom ukrajinského odporu a úspechu, ktorý dokáže narobiť vážne škody okupačným vojskám. Krátko na to mu Ukrajinci dokonca zložili pesničku, súčasťou videoklipov sú aj zábery priamo z akcie, ako ničí ruskú techniku. Reč je o tureckom prieskumno-bojovom drone Bayraktar, alebo celým názvom Bayraktar TB2.

Tie vyrába súkromná spoločnosť Baykar so sídlom v Istanbule, ktorú očividne dojala nová crowdfundingová zbierka Ukrajincov na tieto obľúbené drony. Už behom 4 dní naši susedia vyzbierali 30 miliónov dolárov, za ktoré sa chystali kúpiť nové Bayraktare na „obranu svojej vlasti“.

Druhýkrát, čo Baykar odmietol peniaze

Spoločnosť Baykar, v ktorej vo vedení sedí aj zať tureckého prezidenta Erdogana, tieto peniaze však odmieta a vyhlásila, že svoje drony pošle zadarmo.

„Žiadame, aby vyzbierané prostriedky boli namiesto toho prerozdelené občanom Ukrajiny, ktorí čelia ťažkostiam,“ citovali slová tureckej firmy svetové agentúry AFP a Reuters, od ktorých správu prevzala aj TASR.

Pripomíname, že rovnaký krok urobila spoločnosť aj nedávno, keď sa Ukrajincom na nový dron vyzbierali ľudia z Litvy. Pobaltské krajiny (Litva, Lotyšsko, Estónsko), s nepríjemnými historickými skúsenosťami s Moskvou, vnímajú tento konflikt citlivejšie než napríklad ľudia u nás a dali by sa zaradiť medzi najhlasnejších podporovateľov Ukrajiny.

Baykar peniaze od litovských obyvateľov odmietol, dron poslal zadarmo a odkázal, nech sa vyzbierané peniaze pošlú na humanitárnu pomoc.

Ukrajinci si turecké drony naozaj pochvaľujú. Pripomenúť si môžeme napríklad ničenie ruských plavidiel a jednotiek na známom Haďom ostrove, kde majú väčšinou útokov na svedomí práve turecké stroje.

„Tradičná prehliadka ruskej čiernomorskej flotily sa 9. mája tohto roku bude konať v blízkosti Hadieho ostrova – na dne mora,“ napísalo posmešne ukrajinské ministerstvo obrany na svojom Twitteri a k textu priložilo aj video, ako Bayraktarmi ničí ďalšie ruské plavidlá aj s členmi posádky.

Ku dnu v tomto prípade poslalo vyloďovacie plavidlo Serna, na ktorom boli vojaci, taktiež zničilo niekoľko objektov priamo na ostrove, vrátane protivzdušnej obrany TOR.

Postoje Turecka v skratke

Čo sa týka samotného Turecka ako štátu, to ešte oficiálne neoznámilo žiadnu vojenskú pomoc Ukrajine, avšak každému je jasné, že aj tieto dary v podobe Bayraktarov musel odsúhlasiť samotný Erdogan.

Turci sa taktiež nepridali k sankciám voči Moskve, ktoré zaviedla Európa a USA. Vojnu na Ukrajine však jednoznačne odsúdili a Erdogan sa snaží stavať do role sprostredkovateľa mierových rokovaní, ktoré sa v úvode konfliktu uskutočňovali v Turecku, no keďže strany mali na seba nesplniteľné požiadavky a vojnový konflikt priniesol aj vojnové zločiny, ktoré celú situáciu ešte zhoršili, rokovania sú nateraz prerušené.

Pripomíname aj, že Turecko dalo včera zelenú ďalšiemu rozširovaniu NATO o severoeurópske krajiny.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá