Ukrajine sa podarilo zničiť základňu Vagnerovcov. Odhalil ju prešľap ruského novinára

  • Ukrajinskej armáde sa podarilo zničiť základňu žoldnierskej skupiny Vagnerovcov
  • Jej polohu odhalil ruský novinár
  • Ukrajina hlási ďalšie úspechy
Šéf komanda Jevgenik Pogožin s vytetovanými nacistickými symbolmi a jeho vojaci v Afrike
Ruské sociálne siete a Novaja Gazeta
  • Ukrajinskej armáde sa podarilo zničiť základňu žoldnierskej skupiny Vagnerovcov
  • Jej polohu odhalil ruský novinár
  • Ukrajina hlási ďalšie úspechy

Ukrajinský útok cez víkend zasiahol základňu ruskej súkromnej vojenskej skupiny Vagnerovcov v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN, podľa ktorého sa Moskvou sponzorovaná skupina žoldnierov stala terčom delostreleckej alebo raketovej paľby.

Chyba vo vlastných radoch

Pri geolokalizácii videí na sociálnych sieťach sa podarilo zistiť, že základňa Vagnerovcov sa nachádzala v meste Popasna. Regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj v pondelok na svojom telegramovom kanáli uviedol, že „ukrajinské ozbrojené sily opäť úspešne pracovali na nepriateľskom velení“.

Tentoraz to bolo včera v Popasnej, kde bola dobre miereným zásahom rozbitá základňa Vagnerovcov. Počet mŕtvych sa upresňuje,“ povedal Hajdaj.

Web Ukrajinská Pravda uvádza, že prokremeľský ruský novinár Sergej Sreda 8. augusta na Telegrame odhalil veliteľstvo Vagnerovcov. Zverejnil fotografie svojej návštevy veliteľstva a nápis na jednej z nich uvádzal adresu „Mironovskaja 12, Popasna“. Príspevok bol síce neskôr odstránený, no na sociálnych sieťach kolujú kópie.

Vagnerovci zohrali aktívnu úlohu v bojoch v Donbase. Často boli nasadzovaní ako pechota pri postupe na mestá, z ktorých sa ukrajinské sily stiahli. Cez víkend proruské telegramové účty napojené na Vagnerovcov ukázali rozsiahle poškodenie budovy v Popasnej a uviedli, že na mieste sú obete.

V dôsledku útoku ukrajinských ozbrojených síl na veliteľstvo ruskej súkromnej vojenskej skupiny Vagnerovci v meste Popasna v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny mohlo byť zlikvidovaných až 100 Vagnerovcov. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

Luhanská oblasť je v defenzíve. Ďalším dôkazom bola ‚bavlnka’ v Popasnej a úmrtia Vagnerovcov. Zatiaľ nebudeme prezrádzať detaily. Ak sa však ukáže, že nakoniec zomrelo viac ako sto predstaviteľov velenia Vagnerovcov, to už pre nás nebude novinka,“ uviedol Hajdaj, ktorý odporúča počkať na oficiálne oznámenie generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Ruský miliardár a údajný veliteľ Vagnerovcov Jevgenij Prigožin podľa Hajdaja s najväčšou pravdepodobnosťou nebol žiadnym spôsobom zranený, ale má správy, že medzi zabitými sú jeho zástupcovia.

Ďalšie úspechy

Zdá sa však, že ukrajinskej armáde sa darí likvidovať aj iné nepriateľské ciele. Armáda napríklad v pondelok zneškodnila ďalší ruský vrtuľník. Na Facebooku o tom informovalo ukrajinské letectvo, ktoré pridalo i video zobrazujúce zasiahnutú ruskú helikoptéru Ka-52 „Alligator“.

Podľa ukrajinského letectva vrtuľník zostrelili v pondelok skoro ráno v Doneckej oblasti. Bol to už tretí stroj tohto typu, ktorý Ukrajina zostrelila počas ostatných dvoch dní.

ukrajinská helikoptéra páliaca rakety
zdroj: SITA/AP, Vadzim Yakubionak

Za obeť ukrajinskej armáde padajú aj pozemné ciele, v následku čoho je výrazne obmedzená bojaschopnosť Rusov. Ruské sily ustupujú v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny na ľavý breh rieky Dnipro po tom, ako ukrajinské útoky zničili tretí kľúčový most v regióne. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinských predstaviteľov.

Sledujeme, ako velenie ruských síl využíva zvyšky cestnej infraštruktúry na evakuáciu na ľavý breh Dnipra, aby sa cítili bezpečne,“ povedala médiám hovorkyňa južného veliteľstva ukrajinskej armády Natalia Humeňuková.

Zničenie troch mostov znemožnilo pohyb ťažkej vojenskej techniky a dodávky munície Rusom na pravom brehu rieky. „Je to extrémne komplikované, až nemožné,“ dodala Humeňuková.

Napriek tomu ruské sily v nedeľu večer ostreľovali viaceré ukrajinské regióny, predovšetkým Charkovskú, Sumskú, Mykolajivskú, Záporožskú a Dnipropetrovskú oblasť, čo si vyžiadalo niekoľko ľudských životov a viacero zranených z radov civilistov.

Ukrajinská armáda zasa uviedla, že ešte v sobotu zničila dva „nepriateľské“ muničné sklady v Muzykivke a Novej Kachovke v Chersonskej oblasti.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá