Ukrajinka pre Startitup: Ďakujeme Slovákom, ktorí pomohli. A neprajníkom odkazujeme jedno

  • Slovensko-ukrajinská spolupráca pokračuje aj po dvoch rokoch
  • Mnohí mladí Ukrajinci ale zažívajú šikanu
  • Niektorí sa vracajú domov napriek bombardovaniu
Vojna na Ukrajine, Ukrajinci
TASR/Oliver Ondráš, TASR/AP, Libkos
  • Slovensko-ukrajinská spolupráca pokračuje aj po dvoch rokoch
  • Mnohí mladí Ukrajinci ale zažívajú šikanu
  • Niektorí sa vracajú domov napriek bombardovaniu

„Vojna do ich životov priniesla veci, s ktorými sa nedokážu vysporiadať ani skúsení a starší ľudia. Okrem rôznych hormonálnych zmien sa musia vysporiadať aj s neuveriteľným stresom a traumou. Kvôli vojne chápu, že svet nie je bezpečné miesto,“ hovorí britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker. Takýmito zmenami si prechádzajú tisíce mladých Ukrajincov na Slovensku.

Unikli zo svojej domoviny, prišli do úplného neznáma. Nie z vlastnej iniciatívy, nie kvôli túžbe zavítať do cudziny. Neprišli sem ani v honbe za bohatstvom a úspechom. Neprišli kradnúť prácu miestnym, a nemali ani za cieľ privyrobiť si. Vyhnala ich vojna. Unikli z horiacich domov, bez vecí a rodín.

Napriek tomu sa mnohí vracajú domov. Niekedy berú aj priateľov, niekedy sa kvôli bezpečnosti rozdeľujú a do krajiny poznačenej vojnou prichádzajú sami. Taký je príbeh Valentiny Kostyšynovej z mestečka Irpiň v Kyjevskej oblasti.

Jeho ulice sú zmenené na nepoznanie. Budovy ležia v ruinách, majetok väčšiny miestnych rodín zhorel do tla alebo zapadol troskami. Rakety a bomby vážne poškodili až 78 percent domov a 400 zničili úplne, opisuje nám Ukrajinka.

Valentina našla útočisko na liptovskom ranči v Kráľovej Lehote, no v súčasnosti, dva roky od invázie, sa už raz za čas vracia domov. Neznamená to, že jej mesto je bezpečné alebo že sa vrátilo do úplného normálu. Nie, prichádza priložiť ruky k dielu miestnych a postupne rekonštruovať aj svoj vlastný dom.

„Ukrajinský ľud je veľmi pracovitý a za dva roky toho veľa obnovil. Je tu ale ešte veľa domov, ktoré potrebujú opraviť. Prišla som aj rekonštruovať náš vlastný. Rusi prišli k nám domov a robia tu veľa strašných vecí. Zabíjajú nevinných ľudí, deti…“ hovorí Valentina.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Èaputová poèas návštevy ukrajinského mesta Irpiò v Kyjevskej oblasti v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR - Kancelária prezidenta SR *** Local Caption *** nepriestre¾ná vesta znièená obytná budova
zdroj: TASR/Kancelária prezidenta SR – Zuzana Čaputová na návšteve mesta Irpiň

Mnohí Ukrajinci však zostávajú. A potrebujú našu pomoc

Po začiatku vojny utiekli zo svojich rodísk a domovov milióny. Niektorí zavítali do Poľska, iní utekali cez Maďarsko a ďalší aj cez Slovensko. Svet je veľký a ľuďom postihnutým vojnou sa naskytli možnosti uniknúť aj do rôznych pokrokovejších a rozvojovejších krajín. Napriek tomu sa mnohí rozhodli ostať v našich mestách, ktoré sa predsa len kultúrou podobajú ich domovine viac, než v štátoch smerom na západ.

No ani to nestačí. Práve odlišnosti v podobe jazykovej bariéry, zvykov a kultúry spôsobujú, že mladí Ukrajinci to u nás nemajú zrovna najľahšie. Na Slovensku im pomáha napríklad Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE). Zriadila projekt zvaný Stand By Me, ktorý im zabezpečuje prijatie, kamarátstvo a začlenenie do spoločnosti.

Každý, kto sa prihlási, spozná slovenského rovesníka – nového priateľa. Spoločne prechádzajú kultúrnou premenou, prekonávajú jazykovú bariéru alebo sú jednoducho kamarátmi.

„Najdôležitejšie je tvoriť im stabilný a istý priestor s kamarátmi. Či už v škole, alebo vo voľnom čase. Vieme, že u nich doma je strašná, veľmi komplikovaná situácia. Nie je ľahké byť mimo domova a rodiny. Môžeme im aspoň vytvoriť a poskytnúť bezpečný priestor,“ podotýka veľvyslanec Baker.

Oni sami to často nedokážu. Za hlavný problém považujú jazyk. Mnohí sa však stretávajú aj so šikanou, často len pre ich cudziu národnosť.

„Najväčší problém po príchode na Slovensko bol jazyk. Spolužiaci ma šikanovali, no keď som im začala rozumieť, iba som ich prestala počúvať,“ uviedla na evente DofE mladá utečenka Melánia Ovčarenková.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá